Община Балчик завърши успешно програмния европейски период 2007-2013 г.
Dec 3rd, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАимитрин Димитров пред в.”Балчишки телеграф”
Димитрин Димитров е директор на Дирекция „Туризъм, еврофондове, международно сътрудничество и екология” към ОбА Балчик от 5 години. Преди това има стаж като администратор и управител в ИТ сектора. В ръководната му дейност изпъкват качества на организиран ръководител и иноватор.
Кои са реализираните европейски проекти?
За програмния период 2007-2013 г. по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007 2013 г.са подготвени и реализирани следните проекти:
– „Укрепване на свлачище „Сборно място”,
– „Рехабилитация и благоустрояване на улици, рехабилитация на два паркинга и изграждане на места за отдих в гр. Балчик“,
– „Повишаване енергийната ефективност на образователната инфраструктура на територията на община Балчик“,
– „Защита на морския бряг на гр. Балчик от абразия и ерозия“,
– „Реализация на Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) – гр. Балчик с капацитет 14 деца и благоустрояване на прилежащото дворно пространство в УПИ III, кв. 148, ж.к. Балик“,
– „Обновяване и оборудване със специализирана апаратура за образна диагностика и клинична лаборатория на МБАЛ-Балчик“,
– „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура на територията на Община Балчик“, чиято обща стойност е 20 041 905,42 лв.
По тази оперативна програма Община Балчик бе партньор и по проектите „Пъстрото лице на Добруджа”, и „Създаване и функциониране на Областен информационен център Добрич“.
По оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г. се изпълняват проектите „Рехабилитиране на ПСОВ Албена, общ. Балчик“, „Изграждане на трети утаител и дълбоководно заустване на ПСОВ – Балчик в Черно море и разширяване обхвата на канализационната мрежа“ и „Претоварна станция за твърди битови отпадъци Балчик“ като част от проекта за „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Добрич“. До този момент е приключило изграждането на Претоварна станция за твърди битови отпадъци, а по останалите два са подготвени и внесени за разглеждане в МОСВ прединвестиционните проучвания.
Балчиклии не считаме, че живеем в селски район, но сме доволни, че бяхме включени и в “Програма за развитие на селските райони” 2007 – 2013г.
Тази програма предоставя много възможности, но за изминалия програмен период Община Балчик бе допустима само по мярка 321 “Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”, затова в Кранево бе реализиран проектът „Изграждане на канализация и рехабилитация на водопровод и пътна настилка на ул. „Черно море”, с. Кранево и рехабилитация на водоснабдителна, канализационна мрежа и пътна настилка на ул. „Дунав”, с. Кранево” на обща стойност 2 556 962,00 лв.
В нашата община се реализираха и много проекти по Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013г. Кои са те и на каква стойност? Колко работни места се осигуриха за хората от Община Балчик?
Реализираните проекти по тази програма са „Протегната ръка”, „Протегната ръка за помощ”, „Да протегнем ръка за помощ“, „Ние играем и учим заедно“, „Подкрепа за достоен живот“, „Старт на кариерата”,“Нов избор развитие и реализация”. В момента се изпълнява проектът „ЦНСТ Балчик“.
В рамките на всеки един от проектите са предоставяни специфични социални услуги, осигурена бе работа за над 400 безработни.
Разкажете повече за проектите „Реализация на Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) – гр. Балчик с капацитет 14 деца и благоустрояване на прилежащото дворно пространство в УПИ III, кв. 148, ж.к. Балик“ и „ЦНСТ Балчик“.
Да, тези два проекта са взаимно свързани. По “Оперативна програма Регионално развитие” бе изграден центърът, с условия, близки до семейните, в който ще бъдат настанени 14 деца от специализирани институции. По “Оперативна програма Развитие на човешките ресурси” е избран екип от 8 човека, които ще се грижат за тях.
По какви други оперативни програми сте работили?
С цел повишаване квалификацията на служителите от Община Балчик разработи и изпълни проектите по Оперативна програма “Административен капацитет” 2007 – 2013г. : „Оптимизиране на процеса на формиране на качествени политики в община Балчик чрез широко прилагане на принципа на партньорство”, „Подпомагане устойчивото развитие на Община Балчик, чрез обучение на служителите в общинска администрация“, „Ефективна и ефикасна администрация в Община Балчик”, „Повишаване квалификацията на служителите в Община Балчик“, „Ефективна общинска администрация Балчик“.
От голямо значение за Общината е Оперативна програма за развитие на сектор “Рибарство” 2007-2013, по която в момента се изпълняват 4 проекта „РибАрт фест“, „Балчик-море, традиции“, „Изграждане и оборудване на съоръжения за съхранение на рибарски принадлежности в ПИ 02508.86.39 (УПИ XI-39), находящ се в град Балчик“, „Съхраняване на природното наследство на гр. Балчик чрез обновяване на тематичен парк “ЕХО”, на обща стойност 889 059,62 лв.
Какво ще кажете за програмата за Трансгранично сътрудничество България – Румъния?
По тази програма Община Балчик, като партньор изпълнява два проекта: “Черноморски велосипед Диверсифициране на туристическите услуги в трансграничният регион Констанца Балчик чрез велосипеди BS“ и „Изкуството в изграждането на архитектурните паркове на Черно море“ (”Cross Border Gardening Art by Black Sea”) .
Очакваме през новия програмен период техният брой да е по-голям, защото имаме добро сътрудничество с градовете Констанца, Мангалия и Текиргьол.
Община Балчик участва като партньор и по други програми, финансирани от Европейския съюз, с проектите”Енергийна ефективност на градските логистични услуги за малки и средни европейски исторически градове” ENCLOSE (”ENergy efficiency in City LOgistics Services for small and mid-sized European Historic Towns”), по програма „Интелигентна енергия за Европа” и „Пилотен модел на изграждане и финансиране на слънчево улично осветление в Черноморските общини” по Програма за Малки проекти на Глобалния екологичен фонд.
През тази година бяха одобрени и изпълнени и 2 проекта по Публичната инвестиционна програма “Растеж и устойчиво развитие на регионите” – „Рехабилитиране пътен участък км. 10+100 до км. 17+800 /Дропла -Сенокос/ от Път IV 29608“ и “Ремонт на сграда за обществено хранене”, находяща се в ПИ с идентификатор 02508.73.81, гр. Балчик, ул. “Варненска” № 2 на обща стойност 3 971 063,90 лв.
Г-н Димитров, какво означава депозиран проект?
По всяка оперативна програма ежегодно се изготвя и публикува индикативна програма, в която е указано какви бюджетни линии ще бъдат отворени, какви проекти ще се финансират по тях и на каква стойност, кои са допустимите бенефициенти. Когато Община Балчик е допустим бенефициент, се разработва проект по критериите, определени от програмата и се внася /депозира/ в определения срок за разглеждане. За да бъде един проект разгледан от управляващия орган на една програма, той трябва да бъде депозиран навреме, и за да бъде одобрен, трябва да отговаря на всички изисквания на тази програма.
В момента Община Балчик има 4 депозирани проекта 1 по Американската програма “Изпълнение на мерки за енергийна ефективност в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ), гр.Балчик”, целта на който е подобряването на енергийните характеристики на сградата, намаляване потреблението на електроенергия чрез внедряване на съвременни енергоспестяващи технологии; 2 по Програма БГ08,“Културно наследство и съвременни изкуства” – „Съхранение и възраждане на културното наследство на град Балчик“ и „Дигитализиране на експонати от културното наследство на Балчик“ и 1 проект по Националната схема за зелени инвестиции.
На центъра на Балчик, на пл. “21 септември”, сте направили изложба с фотоси на обекти, изпълнени по определени програми. С кои от тях да се гордеем най-много и защо?
На тази изложба е представена една малка част от всички проекти, които е изпълнила Община Балчик. Могат да се посочат и тези, изпълнени по програмите ФАР, Програма за развитие на селските райони, „Красива България”, „Глобални библиотеки”, „От социални помощи към осигуряване на заетост”, „Обществена трапезария“.
В този разговор аз цитирах предимно имената на проектите, съзнавайки, че резултатът от тях трудно може да се опише в рамките на няколко страници. Жителите на Общината обаче ежедневно ползват услугите, инфраструктурата и ресурсите, придобити в резултат на работата на колегите от всички дирекции на Общинска администрация.
Интервю: Маруся КОСТОВА