Гагаузи от с.Копчак, Молдова на гости в гр. Балчик
Nov 12th, 2014 | От Marusia | Category: 3629 октомври се чества като Ден на бесарабските българи от 1938 г., когато се отбелязват тържествено 100-годишнината от освещаването на трипрестолната църква “Свето Преображение Господне” в Болград и 80-годишнината на Болградската гимназия. По този случай в Балчик Николай Платов /координатор за Североизточна България на Бесарабските българи преселници / изпрати чрез Интернет поздрави на всички наши приятели, при които гостувахме в Молдова и които ни гостуваха в гр.Балчик и с.Соколово през тази година. Той придружаваше група гагаузи от с.Копчак, намиращо се в най-южната част на Р.Молдова, на границата с Украйна, които бяха на официално посещение в гр.Ген.Тошево, изнесоха фолклорен концерт в гр.Девня, разгледаха забележителностите на гр.Варна, а Възрожденският комплекс в нашия град им бе показан от Венцислав Чаков, уредник в ИМ Балчик. Групата от 14 души бе посрещната от Енчо Димитров и Иван Статев, членове на Литературния клуб “Йордан Кръчмаров” Балчик, които имат много тесни връзки, познанства и приятелства в Молдова /гр.Тараклия, гр.Твардица/ и където познават и харесват тяхното творчество. През месец септември, 15 представители на балчишките литератори, бяхме на Първата международна среща ” Твардица кани приятели”и на Втория тараклийски фолклорен фестивал “Единство чрез многообразието”. В град Твардица гостуваха и самодейци от НЧ “Просвета” с.Соколово, с което се поставя началото на една крепка и необходима дружба с Другата България. Много се зарадвах като видях гостите от с.Копчак, които бяха едни от най-ярките участници във фестивала в гр.Тараклия и в кулинарната изложба, откъдето се познавам с тях. Светът е малък и пътеките се преплитат неочаквано. Защото Земята е кръгла – шеговито допълни Люба Драгуца, директор на Културния дом в с.Копчак. А Ана Копущи, ръководител на фолклорния ансамбъл “Гюнешли Кораф”, се надява да участва във фестивал в Балчик, защото е усетила големия интерес и удоволствие от концерта им в гр.Девня, който са изнесли предния ден. Димитър Дорня сподели, че има какво да научи в ОДК за фолклорно-музикалната група, която води, а Григорий Данаджи дори иска да работи професионално като музикант в България.
Зам.-кметът на с.Копчак Максим Трандафил водеше с видимо удовлетворение и гордост културната делегация от своето родно място, село, но с над 10 000 жители, които 100 % говорят в ежедневния си живот 4 езика: турски, румънски, руски и много трогателен, запазен от векове, стар български език. Не беше трудно, поради тази причина, да се общува с гостите. И за краткото време в Балчик, те споделиха, че вече обичат завинаги Белия град, част от тяхната стара родина, любовта към която лежи под сърцето им, предавана от поколение на поколение. Гостите много се впечатлиха от реновираните кабинети на Общинския детски комплекс – Балчик, където радушно бяха посрещнати от директора Тинка Сивриева, Пламен Иванов /преподавател по ИТ/ и Лила Атанасова /преподавател по Изобразително изкуство/. Тук децата представиха експонати от свои изложби, носии и костюми на ТФ “Ритъм”, презентации на тема: “31 октомври – Ден на Черно море” и “Българските столици през вековете”. Похвалиха се с моралната и материална помощ на Общината, “Лафи” ЕООД Балчик, Ротари клуб, кооперация “Черно море – Балчик” с председател Младен Мартинов, арендаторите Васил Григоров, Радослав Станчев др.
След подобна среща с хора, които са чисти по душа, откровени в обичта си към България, предани на спомените на дедите си и радуващи за българското, си мисля, както и след посещението ни в Молдова, че всички ние се вписваме в историята с едно безкрайно задължение към тях.
Маруся КОСТОВА