БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА – ХАОС И НАДЕЖДИ…
Nov 11th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАИстина е, че всяка от съдбоносните промени в хода на националния живот – Освобождението през 1877-1878 г., смяната на политическия курс след 1944 или след 1989 г. – налагат отпечатък върху статута на българския писател и на създаваната от него литература. Последиците се открояват както с отделни сходни черти, така и с интересните си различия. Но тук ме занимава само въпросът за съдбата им през последните двадесет и пет години.
Щях да бъда много улеснен в търсене на отговора, ако през същия този период бяхме свидетели на активност и професионализъм от страна на литературната критика. Самата тя обаче се оказа в колапс, изживяваща се в две несъвместими, еднакво пагубни за критико-оценъчното мислене форми – на грубата политизираност и на “приятелските кръгове”. И продължава да бяга от изконната си мисия, като демонстрира ерудитски издевателства над българското слово и адаптирането на чужди, главно псевдофилософски доктрини.
Ето защо считам, че личният опит и подаденото от критиката през последните 25 години, са недостатъчни като основа за така нужния ни обобщен портрет на литературата. Истината е, че рязката промяна след 1989-та завари българския писател крайно неподготвен. Повече от очевидно е, че той не съумя да превключи на вълната, както на новосъздалата се политическа обстановка, така и на онова, което трябваше да възприеме като свой статут и мисия. Отпаднаха редица привилегии, от които се ползваше до вчера. От обект на ревниво официално толериране и надзор от страна на Партията и Властта, литературата изведнъж се маргинализира спрямо приоритетите на държавата и на политическите сили /били те управляващи или в опозиция/, а оттам и в живота на съвременника. Това предизвика срив в индивидуалното съзнание на мнозина, а и в очакванията от колективни формации като новосформираните сдружения. Не е случайност, че разцеплението, което не стана при художници, журналисти, архитекти, единствено сред писателите породи няколко конфликтуващи помежду си общности. Така създадената ситуация превърна българския писател в “гол охлюв”, в нехайно захвърлен аноним в социума, оставен сам на себе си в избора да прави или изобщо да загърби литературата, откровено да потърси пристан в халтурата. Свидетели сме на ред обезпокояващи в същността си явления, които не предизвикват никакъв публичен резонанс. Сред тях е наборът от имена на писатели, сами посегнали на живота си. Някой вероятно разполага с точна справка, но по този начин ни напуснаха автори от поколението на Ив. Бурин, на В. Андреев до поколението на Ив. Методиев. Не така, както трябва, през това време бяха изпратени в отвъдното достойни творци като Елисавета Багряна, Ивайло Петров, Йордан Радичков, Йордан Вълчев, Генчо Стоев …
По-трудно е да се преброят тези, при които същата роля изигра погълналия ги бит и самоизолация. Уж свободен, освободен от много задръжки и политически диктат, а всеки от участниците в литературния живот се оказва така оплетен от гъстата мрежа на материална неосигуреност, на дребните си нужди и задължения към околните, та се чувства като Гъливер при лилипутите. Притиснати не толкова до земята като героя на Дж. Свифт, колкото до стената на своя смут и раздвоение, някои /Слав Хр. Караславов, Димитър Начев, Борис Христов, Димитър Горсов, Атанас Лазовски…/ се обрекоха на доброволно аутсайдерство в закътаните кътчета на Отечеството.
Друга една част – утвърдени белетристи, поети и публицисти, зачеркнаха себе си в очите на читателя, след като той среща имената им сред доносниците на бившата Държавна сигурност. Всички сме убедени в моралната незастрахованост на таланта. Но в условията на “демокрацията” за една от доказалите себе си представителни фигури в тази литература, публикувала няколкотомна своя автобиография, с която е спечелила читателя, едва сега разбираме, че тя се е подвизавала с агентурния псевдоним “Атанас” и има свой принос в “доноса”, превърнал се в своеобразен жанр. С таланта в българската литература винаги съм бил на “Вие”. Но тук пред мен като читател възниква въпросът: “Вера, къде всъщност е истината за твоя живот?” Дали тя е в поредицата “Бивалици”, или в този нелитературен, но до вчера осигуряващ определени привилегии “жанр”, така нашироко практикуван в тайните служби?… Щом за авторката на “Случаят Джем” и “Летопис на смутното време” отговорът се изчерпваше с грубата и цинична реплика “Пука ми на жилетката”, какво да очакваме от Георги Данаилов, Атанас Свиленов или Иван Гранитски?…
Отбелязвам тези неща, защото те се вплитат в живия образ на литературния живот през разглежданите две десетилетия. Но в себе си вярвам, че въпреки тях създадената тогава литература е с “право на защита” пред съвременника. В хаоса от напъни-гласове надеждата ми се крепи от факта, че сред нас са поети като Валери Петров, Станка Пенчева, Калин Донков, Борис Христов, Калина Ковачева, белетристи като Антон Дончев, Никола Радев, Стоян Бойчев, Анчо Калоянов, Владимир Зарев, Любен Петков и др. Особено ме удовлетворяват вариантите на поетическо мислене, което онагледяват толкова различните помежду си Валери Станков и Пламен Антов, че в книги и периодични издания можем да срещнем изповедните и граждански стихове на Екатерина Йосифова, Иван Есенски, Елка Няголова, Николай Милчев, Велин Георгиев, Воймир Асенов.
Безспорно е и друго – сред хаоса от дебюти и внушително количество поезия и белетристика през тези две десетилетия добива контур и настоятелност на присъствието поколение с категорични претенции към друго светоусещане и поетика, към налагането на роля, различна от досегашните на българската литература. Иззад шумотевицата, която обгръща амбициозно тиражираните му у нас и в чужбина няколко негови представители, и която в редица от случаите е плод на забързано самоидентифициране и евтина ерудитска кинкалерия в рамките на приятелския “кръг”, трябва вече да очакваме така нужното “утаяване на пластовете”. Време е професионално да се разчлени картината по показатели, които в изкуството не признават като единствен бог “постмодернизма”, а залагат преди всичко на зрелостта на таланта, на категоричните формули, които въплъщават неговата художествена реализация. Едва тогава и традиционалисти като мен ще се уверят /колкото и да е без значение това за самите автори/, че зад експериментите и претенциозните акламации около Георги Господинов и Ани Илков, Алек Попов и Емилия Дворянова, около Мария Станкова, Теодора Димова, Албена Стамболова и останалите стои не просто афиширана субективна промяна на светоусещане, нагласи и представи в името на предполагаеми, адекватни на съвременността човешки състояния, а и тяхната безалтернативна естетическа същност.
Надявам се част от онова, което им е служило за мярка в избора на сюжети и психологическа трактовка на персонажа, в достойните за показване лица на съвременността, в изобразителните аспекти на езика, да заговори със своята неулученост и илюзорност, със своята естетическа недостатъчност. Всеки има право на своя представа за отвореност към света, пред всеки от младите застава изкушението и потребността от контакти с “чуждия опит”. Но съм скептик, че някой от тях в края на краищата ще надскочи оптималния вариант на съчетаването му с родното, предложен от Ботев, за да ни убеди със същата сигурност, че е “следващият” гений в българската литература .
Отказът от следване на националната традиция днес, на който ни прави свидетели ядрото от амбициозно налагащи се млади поети и белетристи, е отказ от нейното преодоляване – т.е. самостоятелността, която се демонстрира от тях, е бягство от истинска съпротива на онова, което трябва да добие нов естетически облик и измерения. Загърбиш ли националната традиция – ти всъщност с кого “воюваш” и с кого се съизмерваш?… Като огласявам този въпрос, имам предвид не “вазовската” и “влайковската” традиция, а по-близката – на Йордан Радичков, Васил Попов, Ивайло Петров, Генчо Стоев…
В контекста на един по-естествено протичащ диалог с националната традиция е задължително да се осъзнае и нещо друго, така сполучливо схванато от поета Збигнев Херберт. В свое писмо до младите в Полша той изповядва, че очаква творчеството им, освен тяхното “Аз”, да изразява “презрение към всички онези, които с упоритост, достойна за по-високи дела, се стремят да смалят човека и да му отнемат достойнството”.
Българската литература, днешната… Всъщност това е “списъчният състав” на тези, които въпреки заобикалящия ги хаос, неглижиране от Държавата и затихващ интерес на читателите, създават и публикуват съчиненията си през последните 25 години. Това са излъчените в тези времеви граници художествени ценности, които би трябвало да влязат в класиката на целокупната родна литература. За разлика от мъртвилото – Хаосът поражда надежди…
акад. Иван Радев