ПРОМЯНАТА , КОЯТО НЕ МЕ ПРОМЕНИ
Nov 11th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАСпомням си, че в началото на осемдесетте години на миналия век /звучи почти като в спомен на класик/ публикувах в списание „Пламък“ стихотворение, в което един рефрен се повтаряше: „Нещо трябва да се промени…“ По онова време живеехме с илюзията, че чрез поезията можем да влияем на обществото. И може би е имало известна логика, щом заради стихове се понасяха макар и метафорични плесници от идеологическите пазаванти.
Това пораждаше известен страх.Но никога не е било спирачка да изразиш мислите и чувствата си, ако и по онова време си бил вътрешно свободен. Имаше такива поети.
Никога не съм се считал за смел. Случи ми се само веднъж. На празника на поезията през 1984 година в Правец, родното място на Тодор Живков. Някаква необяснима дързост ме обхвана. На литературното четене в препълнения салон на културния дом рецитирах току-що написаното си стихотворение „Мълчание“. В него има редове: „Когато царят-самодържец кимнел /хвалебствен хор започвал да звучи./ Придворните певци щом пеят химни, талантът честен знае да мълчи.“ Залата безпогрешно разбра алегорията със „своя човек“ и изпрати финала на стихотворението с бурни аплодисменти. Аз едновременно бях въодушевен, но и уплашен. От какво точно не можех да отговоря, но наистина изпитвах страх. На всичко отгоре на последвалия банкет по- видните поети сякаш избягваха за говорят с мен, имах чувството, че ме отбягват.
Може и да съм си въобразявал, защото нищо не ми се случи. Сега с ирония се сещам за тази проява на „гражданска смелост“, както се наричаха някога подобни участия. Казвам си на шега: да бях поне малко репресиран, щях да си пиша актив в днешно време.
Промяната действително се случи. На 10 ноември преди двайсет години. Оттогава вече можеш да напишеш каквото си поискаш в стихове или в прозаична реч срещу когото си поискаш. И какво от това? Не само поезията, но и „войнствената“ публицистика изгуби своята илюзия за някаква роля в обществото. Написаните думи заболяха от анорексия.
Промяната промени не само обществения ред, промени и хората. И поетите в това число. Настръхнаха не срещу властта да речем, а едни срещу други. Излюпиха се два, че и повече, писателски съюза, две истини за „преди“ и „сега“, две поезии…Някой би казал, че при демокрацията това е естествено, нали е въпрос на гледна точка.
И все пак две поезии? Да – тази, която продължи да изповядва класическите морални ценности: любов, човещина, уважение към традицията, социална чувствителност ; другата – постмодерната: подигравателна, деструктивна, егоистична, надменна, с непрестанно чоплене на вътрешното „аз“.
И в двете „фронтови“ линии се окопаха и бездарници и талантливи поети. При изповядващите класическите ценности бездарието по-трудно се прикрива зад познати до втръсване образи и метафори, зад кухите рими. При постмодернистите не е така. Там нещата са „по-сложни“, трябва да ги „разгадаеш“. Додето стигнеш в края на краищата до нищото.
Аз си останах такъв, какъвто бях. Границата между тоталитарното време и демокрацията преминах с неизбистрен отговор на въпроса: А сега накъде? Загубих посоката. Вярвах ту на едни, ту на други политици. Те пропиляха надеждите ми. Достигнах до поуката: да се опирам най-вече на поезията – моя ориентир, моя компас в живота. Поезия от човека за човека. Той си остана моята единствена партия. И двайсет години по-късно заявявам, че не сгреших.
Днес, след всичко преживяно, едва ли не, с гордост определям 10 ноември 1989 година така: Промяната, която не ме промени.
Таньо
КЛИСУРОВ