На гости на пенсионерите от град Нови Пазар
Oct 29th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 11 октомври се отзовахме на поканата на нашите приятели пенсионери от гр. Нови пазар да им гостуваме по случай техния празник на града и 15- годишен юбилей на клуба им.
Посрещнаха ни по стар български обичай с топла хубава погача, с много обич, тържествено настроение, народна музика и кръшно хоро. От словото на Г-жа Илиева председател на клуба, научихме за историята на града им, културното развитие и участието на пенсионерите в обществения живот. С голямо удоволствие изслушахме концерта на тяхната вокална група. Ние пък им разказахме за Белия град и морето. Поздравихме ги с песни за Добруджа, Земята, морето и с патриотични песни за нашата родина.
Срещата премина вълнуващо и задушевно, в много приятна атмосфера. Пожелахме си нови срещи и добро приятелство. Съчетахме посещението в Нови пазар с провеждането на есенната екскурзия. Посетихме град Плиска и грандиозния паметник на Борис I, разгледахме старините от Първата българска столица, музея, голямата базилика, докоснахме се до древното ни минало и величие в град Преслав, възхитихме се на Мадарския конник един безспорен символ на българския народ. Издяланата в камъка фигура се счита за част от голям античен археологически комплекс. Около фигурата на конника ясно личат издълбани надписи на гръцки език, които дават исторически важни сведения за събития, свързани с основоположниците на Българската държава Аспарух, Крум, Омуртаг. Мадарският конник е една историческа светиня, гордост българска.
Посетихме и град Шумен, един от най-старите градове у нас. В града и платото зад него са запазени неповторими исторически паметници от дълбока древност. Разгледахме и историческия музей, в който в момента имаше изложение на старите български занаяти.
Вторият ден от нашата екскурзия премина в разглеждане на гр.Котел и с. Жеравна. Котел съхранява ценни реликви от миналото- саркофаг с костите на Георги Раковски, сърцето на д-р Петър Берон, ръкописи на Левски, Софроний Врачански. Град Котел е най-старият център на художествената тъкан у нас. На 12 км. от него се намира живописното село Жеравна- родното място на певеца на Добруджа Йордан Йовков. Разгледахме къщата музей на писателя, както и къщите музеи на Сава Филаретов и утвар Руси Чорбаджи, църквата „ Св. Николай” , в която е подредена експозиция от икони, пластика и църковна.
Атмосферата в това село е неповторима. Има много възрожденски къщи, изографисани с изящна дърворезба. Много от къщите са паметници на културата. Не пропуснахме да посетим и Несебър, но този път с нощувка в стария град, основан преди повече от 3200 години. Градът става част от първата Българска държава през 812 година, когато хан Крум го превзема. Важна роля за управлението на Несебър имат Цар Калоян, Иван Асен II, Константин Тих, но голям разцвет преживява при Цар Иван Александър. Строят се много църкви, развива се културата и духовната дейност. Особен интерес представляват Археологическият музей и Етнографската къща. Църквите „ Св. Спас” и „ Св. Стефан” са превърнати в музейни обекти.
Така премина нашата разходка из страната. Радвахме се на красивите есенни багри, топлото време и позитивното настроение, с което се заредихме. А Балчик ни посрещна със слънчеви ласки и залив примамно красив.Само дни след това започна неочакваното ранно настъпление на зимата.
Тодорка ХАРИЗАНОВА
Председател на клуб „Здраве” гр. Балчик