Защо няма училищно настоятелство в училището в с.Сенокос?
Jan 2nd, 2011 | От Marusia | Category: Общински новиниИзминаха 17 години, откакто съм учител-пенсионер, но учебно-възпитателната работа в училището на селото винаги ми е била близка, не съм бил безразличен. Затова пред Вашия вестник искам да споделя моите мисли и становище за работата в училището. Тук съм бил 30 години учител и зам.-директор, ведно с много колеги учители и някогашния директор Анто Димитров, който е покойник, сме отдали труд и сили за преуспяване на училището.
Общественоикономическите условия се измениха, но училището остава най-главният държавен фактор за образованието и възпитанието на подрастващите. А за да бъде още по-резултатна учебно-възпитателната работа, трябва да има училищно настоятелство. В продължение на 7 години поставях този въпрос пред директора на училището Мирчев, пред кмета на селото Мих.Милчев, пред общинския кмет Н.Ангелов и пред председателя на ОбС Стефан Павлов, но безрезултатно.
Родителите на нашите деца не настояват пред училищното ръководство, не осъзнават каква полза може да допринесе едно активно училищно настоятелство. А според мен училището като отворена държавна обществена система, може положително да въздейства в материално и нравствено отношение.Ще поставим няколко въпроса, които ме вълнуват.Защо учениците нямат навика да поздравяват възрастните, примерно с “Добър ден”. А поздравът е израз на взаимно уважение между хората, дължащо се на възпитанието в семейството и училището.
Според мен патриотичното възпитание е един от най-важните компоненти в учебно-възпитателната дейност на училището. Недостатъчно се прави за опознаване на родния край – селото, общината, на родния добруджански край. Учениците малко знаят за забележителностите на град Балчик, защото не се провеждат учебни екскурзии до общинския град.
Не съм забелязал в училището да се провеждат и дейности за обществено-полезен труд. Примерно участие в хигиенизирането на селото, залесяване и озеленяване на околната природна среда. Много слаба е връзката и взаимодействието между родители и учители в извънучебно време. Селото ни отстои на 15 км. от град Балчик, а това е предпоставка през лятната ваканция учениците организирано да ходят на море и плаж в Балчик. Правил съм предложение пред директора на училището да се организира водене на учениците на море с училищния автобус през месец юли в продължение на 10 дни с дежурните учители и осигурено мед.лице и водоспасител. В продължение на тези 17 години, откакто съм пенсионер, не се прави нищо за летния отдих на бедните ни ученици. А разходите могат да се поемат от рентата, която се плаща за 100 дка училищна земя от арендатора. Този проблем трябва да се реши. През тази учебна година – лятото на 2011 г. е добре децата ни да укрепват здравето си, да преживяват емоции на радост и обич към морето и Балчик.
Ето защо училищно настоятелство трябва да има и то да помага, защото училището ни е районно на 7 села: Сенокос, Безводица, Дъбрава, Дропла, Пряспа, Змеево и Кремена. В селото ни има църковно настоятелство, което съдейства за построяването на църква. С това мое изложение искам да помогна на училището в село Сенокос чрез изграждане на училищно настоятелство.
Йордан Г.КОЛЕВ