140 г. Всемирен пощенски съюз /УПУ/; България – 135 г. член на УПУ
Oct 9th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА6 – 12 октомври – Международна седмица на писмото
9 октомври – Международен ден на писмото
На 9 октомври 1874 г. в град Берн /Швейцария/ ръководителите на 22 държави се събират по предложение на северогерманския представител Хенрих Фон Щтефан на Учредителен конгрес на Световния пощенски съюз /УПУ/ и подписват конвенция, с която земното кълбо е обявено за пощенска територия.
През 1957 г. в столицата на Канада – град Отава, делегатите на 14-я конгрес на Световния пощенски съюз, решават седмицата, в която попада 9 октомври, да бъде чествана като Международна седмица на писмото, а датата 9 октомври като Международен ден на писмото.
На този конгрес се взема решение и за преименуването на Световния пощенски съюз във Всемирен пощенски съюз /ВПС/.
Днес във ВПС /УПУ/ членуват над 195 държави. Ежегодно в целия свят се пишат над 450 милиарда писма. И въпреки че има мобифони, телефони, телекси, Интернет – то, писмото, си остава най-масовата комуникация между хората.
На този конгрес България е избрана за член на Консултативния съвет за пощенско проучване.
Така, с подписания преди 140 г. учредителен протокол, се поставя началото на Всемирния пощенски съюз /УПУ/. България е приета за член на УПУ на 1 юли 1879 г. 135-годишнината си от приемането в УПУ – ВПС чества и българската пощенска администрация.
Само година след Освобождението, княз Дондуков – Корсаков прави простъпки пред правителството на Швейцария за присъединяването на България към УПУ. Молбата на България е удовлетворена. На 15-я конгрес през 1964 г. във Виена /Австрия/, България за пръв път е избрана за член на Изпълнителния съвет, ръководен орган на Съюза между два конгреса.
На 16-я конгрес 1969 г. в Токио /Япония/, България за втори път е избрана за член на Изпълнителния съвет. На 21-я конгрес през 1994 г. в Сеул /Ю.Корея/, българия е избрана за член на Административния съвет и за зам.-председател на 6-та комисия – “Сеулска пощенска администрация”.
От 7 до 17 септември 1999 г. в столицата на КНР /Пекин/ заседава 22-я конгрес на Всемирния пощенски съюз.
На този конгрес България е избрана за член на два от постоянните органи на Съюза. Тя получи втори мандат в Административния съвет на ВПС за региона на Втора географска група, която включва Източна Европа и Северна Азия.
Като признание за активна работа в структурите на ВПС е и избирането на страната ни за член на Съвета на пощенската експлоатация. Изборът на България в Съвета на пощенската администрация дава възможност на Националния ни пощенски оператор – “Български пощи” да участва при решаването на проблеми от експлоатационен характер в сферата на модернизацията на пощенските услуги.
Честването на 140-годишнината на ВПС, 135-годишнината – членството в УПУ, 135-годишнината на Български пощенски съобщения, 135 г. на българската пощенска марка, 135 г. от обявяването на София за столица на България са повод за подготовката и провеждането на национални филателни изложби в различни градове на страната.
Поздравления за всички пощенски слушители от страната, които честват тези празници и носят духа на Всемирния пощенски съюз и филателията
Христо ХРИСТОВ
Гр.Силистра
Запален силистренски пощенец, дългогодишен приятел и сътрудник на в-к “Балчишки телеграф”
67-годишният Христов е известен на поколения силистренци като пощальон и запален колекционер. След 44 години служба в силистренската пощенска станция той вече е пенсионер. Но откакто се помни, е силно отдаден на хобито си – събира марки, картички, пощенски пликове, медали, плакети, значки, книги с автографи на автори, вестници, чиито имена отдавна са забравени.
Най-голямата му страст обаче остава филателията. Притежава огромна, тематично разнообразна колекция. Излагал е свои експозиции в цялата страна, за чужбина са необходими много средства – уточнява колекционерът. Сред уникалните негови притежания са пликове с печат, свидетелстващ за учредяването на Българския филателистически съюз на 16 юни 1938 година.
На марките, с които са облепени пликовете, е изобразен престолонаследникът на царство България Симеон ІІ, година след раждането му. Марките са на стойност 1, 2, 7 и 14 лв. тогавашни пари.
Въпреки възрастта си, Христо Христов продължава своята активна организационна дейност вече 40 години, от 1971 г. насам. В началото е бил заместник-председател, а после е ибран за секретар на силистренското филателно дружество “Димитър Дончев”.
Само за последните 5 години – от 2006 до 2011 година – дружеството, съвместно с община Силистра, е организирало множество филателни изложби. Сред тях се открояват юбилейните: “1900 години Силистра” през 2006 -та; “60 години филателно дружество”- 2007-ма; “130 г. от Освобождението на България” – 2008-ма; “130 г. Български съобщения”, “130 г. Българска пощенска марка” и “35 години жп-гара Силистра” през 2009-та; “Добруджа – 70 години от присъединяването на Южна Добруджа към България” през 2010 г.; “50 години Гагарин в космоса” и първата филателна изложба “България-Китай” по случай 62 г. Китайска народнарепублика (КНР) през тази година.
От СБФ са обещали да финансират издаването на юбилейни пощенски марки и пликове през февруари по случай 125-годишнината от силистренския бунт на офицерите русофили, през юни в чест на 150 години от освещаванетона катедралния храм “Св.св. Петър и Павел” и през юли за 65-годишнината на силистренското филателно дружество “Димитър Дончев”.
Местните филателисти имат планове и за следващите 5 години как да продължат дейността си, разказва Христо Христов. Това включва намерение за повече работа с ученици. По време на националния форум именно от Силистра е дошло предложението за въстановяване на кръжочната дейност в училищата, свързана с изучаването и съхраняването на българската пощенска марка. Силистренското филателно дружество очаква подкрепа за своите инициативи както от националната организация, така от местната власт и най-вече от силистренската общественост, с надежда отбелязва известният колекционер Христо Христов.
framar.bg