Тайнството на традицията
Sep 3rd, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ИЗКУСТВОБаща и дъщеря – творци на българска керамика
С изкушаващо любопитство посетих изложбата на керамични изделия, която се откри на 26 август 2014 г. в Балчишката университетска ботаническа градина, сътворени от Николай и Ралица Йовкови – баща и дъщеря. Отблизо се запознах с ваятелите на чудеса – трето и четвърто поколение керамици, продължаващи вече век семейната традиция, традиция, позната и близка на много тревненци.
Това, което задържа вниманието ми до края на изложбата, беше изящната и пластична изработка на различните керамични изделия. Те са с блестящо съчетание на цветовете, с отлично чувство за композиция на детайлите. А как съизмеримо са материализирали тези моменти на художествено вдъхновение бащата и дъщерята Йовкови. Живописно подредените експонати загатват вътрешното удовлетворение на двамата керамици от изкуството, което даряват на хората и неудовлетворение от живота, който тъкмо за грънчарския занаят е още по-труден и сложен.
Амфори, делви, матрьошка, различни домакински съдове блестяха примамващо под августовското силно слънце, дори се чуваше звънът на керамична камбанка. Уникални по своята разработка са и „дяволските стомни” или „шейтанките”. Те са символ на българската изобретателност и остроумие. Докато разбереш откъде, от кой чучур и как се пие вода от шейтанките, доста ще се посмееш и ще изпаднеш в комична ситуация поради непосветеност. Това е българското чувство за хумор, вложено в керамичното изделие на българското народно творчество.
При откриване на това мило за Балчик, поредно културно събитие, присъстваха много гости, сред които д-р Красимир Косев, директор на УБГ в България. С присъщия му философски подход, той акцентира върху библейското поучение, че човек е създаден от кал, но не за да хвърля кал после по другите, което е много недостойно. Люба Пенчева, началник образование в УБГ, изтъкна, че положеният труд е в основата на човешката същност. Чрез него той прави живописни форми на доброто и мъдрото като ги прави достояние на хората.
Николай Йовков е роден през 1948 г. в с.Ябланица, а дъщеря му Ралица е родена през 1978 г. в Трявна. Те задоволиха интереса на присъстващите като ни показаха на практика как от обикновена червена глина, плюс ангоба /бяла глина/, която се добавя във вид на боза, се получава фино грънчарско изделие. Разбира се, има значение температурата и влажността на въздуха и водата, за да „втаса тестото”, вискозитетът му – патент на всеки грънчар.
Прочутата „сграфито”-керамика – техника за украса на глинен съд, която включва гравиране на желаните орнаменти преди изпичане, идва от времето на Второто българско царство. Тя е пример за движението на човешката мисъл към съвършенство, трайност и последователност, които Николай и Ралица Йовкови владеят и без усилие поставят своя почерк чрез палмети, весели розетки, слънчевите оперения на пауни и фазани – живописна стилизирана орнаментика с релефни елементи.
Със своя труд двойката хора на изкуството Николай и Ралица Йовкови изпълни „Божествената градина” на УБГ – Балчик с естетическа експериментална провокация под формата на оригинални предмети на класическото грънчарско умение и художествено съдържание.
Вярвам, че и в бъдеще ще реализират своите идеи по блестящия им начин, показан сега.
Георги ЙОВЧЕВ
Ралица Йовкова, Николай Йовков, д-р Красимир Косев, Люба Пенчева на откриването на изложбата.