Русите идат! Ами сега?
Sep 3rd, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИПродължение на темата от статията “Обичам руснаците ! Когато са си в Русия !” от брой 26/ 2014 г.
Започна голям строеж на мястото на тенис площадката.
Този колосален строеж на ул. „Приморска” се издигна само за една година.
Фото: М. Костова
Началото на ул. „Гео Милев” е с нови строежи.
Продава се руски хотел на ул. „Тимок”
Та да си дойдем на думата. Очаквах написаното по повод руската псевдотуристическа манна небесна по Северното ни Черноморие да предизвика дискусии. Случи се. Но преди да продължа размислите си ще те успокоя, драги читателю. Въпросното явление не е патент само на крайморска Добруджа. Същото се случва и в Обзор, Равда, Сарафово, Ахелой, че и по вилните зони на Бургас и Варна. Е, Свети Влас и Лозенец за сега са по-незасегнати, но там цифрите са други и бият през палците. Не стига другото, има и хитреци, които на името на фирми като „Русский хлеб“ и тем подобни са се сдобили и с апартаменти в големите крайморски градове, и с ваканционни имоти по периферията. Леко, но стабилно нараства руският интерес и към жилищни имоти в „дълбочина“ – Шумен, Добрич, Сливен. Тук някой би ме контрирал – ама идват и купуват и англичани, и тяхното ли е инвазия? Честно казано, тази година за два месеца срещнах едно семейство англичани с имот в България. В Карапелит.
Някой би възкликнал: нека строят, какво толкова! Наскоро мастит русофил почти ми скочи – ако не били руските инвеститори, земите край Балчик щели били да пустеят. Така било по-добре, даже и да останат празни новопостроените сгради. Кое наричаме пустеене, питам аз? Това, което майката природа е предопределила за всяко кътче от окръжаващия ни свят, може би? И дали е по-добре да оковем всяко възможно свободно място в бетон и камък и го окичим с недодяланите, безстилни и кичозни мастодонти, творение на недоучени архитекти, проектанти и изпълнители. За тези „благодетели“ природните дадености и неповторимата прелест на Крайморска Добруджа с нейната еманация – белияград, кацнал над морския бряг, са само и единствено парцели за ново строителство. Така полека в околностите на Балчик, преди години предназначени за леки едноетажни постройки-вили, днес бързо изчезва видовото разнообразие от растения и животни. Скоро дрянът, леската, дивият лешник, таралежът, сойката, кълвачът, катеричката и още много типични за „пустеещите земи“ в района видове ще отидат в историята. Ако го позволим, разбира се.
Наскоро четох, че нейде около „Златната рибка“ или „Фиш-фиш“ се активизирало свлачище и в общината се чудели защо. Да не хабят пари за експертизи, а само да проверят къде отиват отходните води на новопостроените вилни селища. И за да ги улесня, ще им кажа къде – в попивни септични ями, понякога отстоящи на 200-300 метра от вододайни зони. Май имаше някакво изискване подобни ями да се бетонират? Така че ако в недалечно бъдеще „Сборно място“ се събере с „Кулака“, а от недрата на белите скали потече „минерална“ вода с характерен мирис хич да не се и чудим.
Застрояването на крайградските зони от руски инвеститори и предприемачи освен екологични поставя и доста етични въпроси. Сред тях от особена важност е този за езика. Стана ежедневие наши предприемачи, търговци и дори държавни чиновници да кълчат раболепно артикулационния си апарат, опитвайки се да говорят на руски с посетилите ги руски строителни субекти. За Гената, келнерчето на Дамбата, е нормално – той работи с туристи, които не са длъжни да знаят български, и не е смешно, когато бърка думи, падежи и спрежения. Но за държавен чиновник, за български инженер или архитект при общуване по служба с руснаци, явяващи се контрагенти по някакъв въпрос, е недопустимо да се излага с невъзможния си руски, при положение, че на територията на Република България за официален език конституционно е утвърден българският! В такива случаи проблемът е единствено на желаещият да общува с българска институция чужденец и пред него има две възможности: наема си оторизиран преводач или научава български! Има и примери – настоящите посланици у нас на Обединеното кралство и Френската република и всички посланици на САЩ в България от 1989 г. насам говорят и ползват езика ни. Това е въпрос преди всичко на уважение към страната, дала ти своето гостоприемство. Да, но не и за така милите ни „братушки“. Някои от тях живеят и въртят бизнес у нас от десетилетия, без да направят и минимално усилие да научат български. А да сте чули руски посланик, държавен представител или служител да говори на нещо друго освен на руски? Май само президента Путин на немски и Филип Киркоров – на български. Да, ама единия бил дълги години разузнавач в немскоговорящи страни, а другия е роден във Варна. Иначе, особено у нас, руските предприемачи демонстративно не желаят да ползват български, залагайки на близостта на езиците и вродената склонност на българина да се хвърля надолу с главата в безбрежното море на иначе прекрасния език на Пушкин, Лермонтов и Толстой. Питам аз – защо не се пробват в Англия без английски, и то добър? Там първо не биха свършили и грам работа, и второ така щяха да им затръшнат вратата, че да не помислят за връщане на Острова. А у нас е друго – от общинския служител до каменаря, кой от кой по-напред с руския. Как да не дойдеш в България?
Безбрежна и неразгадаема е руската душа, безкрайно е и руското пренебрежение към неруското, където и да е то. Преди немного време имах неблагоразумието да направя забележка на една рускиня за вдигнатия през времето за почивка неприемлив шум. Забележка културна, на руски. Отговорът ме срази. „Какво искате от мен? Аз съм си у дома!“ Пред мен възникна закономерният въпрос: „Ами аз къде съм?“
По същия нахален и безпардонен начин се извършва и самото строителство – без спазване на нормите за съхранение на природните дадености, с нарушаване на правилата за обществен ред и тишина, с накърняване целостта и чистотата на съседни имоти и общинска собственост. Доразбиват се и без това лошите пътища, събарят се огради, трошат се стълбове на уличното осветление. Само и само на очаквания нов господар да му е добре, и то в срок. Е, когато Той летува, се ядва наоколо. Но замине ли си, тормозът почва на часа. Та за това, когато преди около месец пред общината в Балчик бяха дошли на протест хора от Шабла, си позволих да вляза в спор с тях. Милите те, искаха да им се разреши да продават и застрояват имотите си. Били изостанали от другите крайморски общини, имали да наваксват, децата им нямало какво да работят. Казах им, че всъщност те са късметлиите, че от всички природни стихии най-страшни са човешкото невежество и неуважението към Природата. Не ме разбраха и гневно вдигнаха самоделните си плакати „Долу зелената мафия!“ Сигурно ще успеят. За тяхно нещастие.
Людмил МИНЧЕВ
Храмът на Кибела е покрит, но няма изгледи да бъде реставриран, поради строителни недоразумения и липса на сигурни закони в България.