Х Класик рали “Варненски автомобилен събор” в Балчик
Aug 27th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАДве лета съм свидетел на отлично организирания Варненски автомобилен събор на коли-ветерани, който има история и в Балчик като част от маршрута. Десетият по ред събор започна от Двореца на културата и спорта във Варна на 23 август 2014 г., организиран от “Нептун моторспорт” със съдействието на “Авто мото ретро клуб” Варна, и АСК-СБА Варна.
Първи стартираха миналогодишните първенци Николай Ковачев и Росен Колев (Porsche 924). Сензация! Под номер 3 на старта бе автомобилът- победител от първия Варненски събор през далечната 1938 г. BMW 319 от 1936 г., с който се е състезавал известният пилот Димитър Соколов. Днес зад волана е сегашният му собственик Тодор Деляков от Поморие. Той случайно открива стария автомобил и с радост, ентусиазъм, желание и пари го възстановява. Балчиклии го видяха с очите си и открито му се възхитиха. Аз бях сред тях.
Собствениците на ретро коли приемат с радост всеки израз на подкрепа към тяхното скъпо увлечение – да съхраняват автомобилната история на света каза Орлин Пенев, секретар на „Авто-мото ретроклуб Варна” и главен организатор на Събора за класически автомобили. Решението на проблемите на колекционерите се свежда преди всичко до необходимостта от законови промени. Музеите за ретроколи навсякъде по света са частни. Държавите по принцип инвестират средства и усилия в друг тип исторически ценности, затова пък в много страни действа регламент, на базата на който се предлагат различни облекчения за членовете на автоклубовете.От 10-15 години разчитаме софийската организация Български автомобилен клуб „Ретро” да представя исканията ни пред институциите. На този етап няма особен резултат. Според световните стандарти за ретро се признават коли на повече от 30 години.
У нас обаче от годишен преглед са освободени само автомобилите, произведени преди 1960 г. Настоявахме и за регистрационни табели с H (от английското „history”, което в превод означава „история”). Някои от собствениците имат по 2 или повече возила. Би било добре да получат право да ползват една и съща табела за колите си – все пак не могат да шофират по няколко наведнъж”- посочва Орлин Пенев. Той припомни, че много от ретроколите дори се транспортират с платформи за участията си по изложения или автопоходи. Солено ни излизат и застраховките „Гражданска отговорност”, въпреки че една компания се съгласи да направи отстъпки за членовете на нашия клуб, обясни още Пенев.
В първия етап до Балчик за точна езда най-стриктно следваха графика варненците Мартин Аргиров и Жени Никова Аргирова с Datsun 280 Z плюс едно симпатично и много пъргаво куче-дакел, което е не само домашен любимец, но и „ техник” и талисман на екипажа.
Втори се класираха потомственият авто състезател Хари Андреасян и Анджелика Ованезова с ВАЗ 2101. Известната варненска фамилия на Хари обича, колекционира и се състезава с ретро коли – синът, снахата, дъщерята, а преди това бащата на Хари, който печели рали „Хеброс” Пловдив през 1973 г./за коли, произведени през 1966 г./В Балчик около тяхната кола ВАЗ 21011, дълго време се суетя Сергей Капошин от гр.Смоленск, каза, че била известна с прякора си „копейка”, въздиша по колата и по младостта си, която отдавна „убежала”.
Наградният фонд е нула лева. Има само купи и грамоти, но това ни стига ние сме за спорта казаха Хари и Анджелика и ми постнаха снимка на многото спечелени награди през състезателните години на семейството.
Много интересен разговор имах с младежки ентусиазираното сем.Стефан и Виолета Капитанови от Варна. С Mercedes 560 SL те се класираха трети. Като абсолютни авто любители, те жертват време, усилия, инвестиции, за да имат кола, която да им носи радост и те щастливо да порят с нея въздуха през възхитените погледи на автомобилни естети. Винаги са карали стари автомобили, но са ги поддържали като нови. Какви чувства може да предизвика кола, която харчи много гориво 8 цилиндъра, 240 к.с.! Но с такава кола печелят само преди седмица награда за най-изискан автомобил сред 60 други мерцедеси пред входа на Морската градина във Варна. Синът им живее в Америка и е наследил любовта към ретро автомобилите като поддържа 7 класически мерцедеса.
Първото място в дисциплината „точна езда” спечели екипажът Георги Христов Георгиев и Антон Панайотов с Porsche 944, черно на цвят, произведено в Германия през 1985 г.те гледат на колата като на реликва, и с право тя им носи толкова радост и удовлетворение при участието си в ретро събори от както са членове на ретро клуба през 2000 г. Печелили са и се готвят за нови участия в Хасково, Бургас и Варна. На Балчик гледат като на прекрасно място, където много туристи да видят автомобилите им и да ги оценят. Което и стана. На централния площад „21 септември” на 23 август се наредиха 21 автомобили, кой от кой по-интересни и достъпни за разглеждане, фотографиране и разговори с отзивчивите за информация собственици .
Втори се класираха Детелин Нанев и Габриела Нанева със Citroen 2CV.
Третото място заеха шампионите от миналата година Николай Ковачев и Росен Колев с Porsche 924.
В състезанията по майсторско управление, които тази година включваха два етапа със слалом (в Балчик и на летищото в Могилище) начело излезе 24-годишният Александър Пеев с маневрения Trabant 601 RS, който е олекотен /400 кг./,има 800 куб.м. и 60 к.с. Бащата на Александър Ангел Пеев, има 4 трабанта, сервиз за стари и нови автомобили, магазин за авточасти. Животът му и на цялото семейство минава под знака на автомобилите, спомените за успешни участия в ралита в Тетевен, Лозница, Бяла и желанието да се занимават с любимото си хоби. Ангел ми каза най-хубавия виц, който съм чувала за трабанта: попитали Радио Ереван коя е най-дългата кола. Радиото отговорило, че това е трабантът, защото се измервал с пушека отзад.
След Александър Пеев застанаха Петко Петков с Лада 2107 и Георги Георгиев с Porsche 944.
Някои състезатели бяха дошли с целите си семейства. Например екипажът с №5 Пламен Атанасов (пилот), Катя Лукова-Атанасова (щурман) бяха и с двете си деца, наследници на фамилния Мерцедес 380 SLC. Те организирах с още четири автомобилни”деца голяма гонитба на дакела на Аргирови и направиха няколко основни ремонти на детската количка пред хотел „Балчик”.
На един дълъг и тежък банкет в хотел „Балчик” всички екипажи, в разширен състав, се веселиха почти до сутринта като приятели и разговаряха като съмишленици, макар че на следващия ден ги очакваше нов етап от състезанието Балчик-Аксаково-Варна. Жените пилотки и навигаторки яростно влязоха в спор със съдийската четворка по повод отчитане резултата от скоростната отсечка в Балчик /по алея „Ехо”/ и даването на наказателни точки. Да, без женски хъс автомобилните емоции не са достатъчни. Още повече, че жените отскоро са в този спорт.
Маршрутът на ралито бе с дължина 153 км, включващ 12 часови контроли, 4 етапа “точна езда” и 2 етапа “ слалом”. Участваха 21 екипажа.Ралитое част от националния шампионат за ретро-возила и е с коефициент на трудност 3. То е различно от ретропарада, който се проведе в Каварна, Мангалия и Констанца, макар че някои състезатели участваха и на двете ретро прояви. Българска работа казаха някои запознати от кухнята на състезанието. Не може да няма деление и ежби. И все пак десетото юбилейно издание на ретросъбора бе най-масово посетеното състезание от 2008 г., когато са участвали 24 екипажа. То е така да се каже ретро-вариант на ралито, проведено под същото име от БАТУК (Български автомобилен туринг-клуб) през 1938 и 1939 г.
Освен общото подреждане тази година бе предвидено класиране по класове, според годината на производство на автомобилите: клас Янгтаймери, клас до 1983 г., два екипажа с два различни модела на Порше Георги Георгиев/Антон Панайотов (944) и шампионът за миналата година Николай Ковачев и навигаторът му Росен Колев завършиха първия ден на Десетия класически рали Варненски автомобилен събор начело в генералното класиране, като двете германски машини са разделени от минималните 2.69 сек.
Плевенчанинът Тихомир Стаменов и неговият варненски навигатор Георги Алясов, с тъмни слънчеви очила, /времето в Балчик бе невероятно горещо, докато във Варна плющеше дъжд/, донесоха много настроение като ни припомниха колко важен беше по времето на соца полският ЖУК. Даже и сега го употребяват за пренос-превоз и са го украсили и отвън, и отвътре като типична шофьорска кабина. Ама му отива.
Поздравление за Орлин Пенев, съдиите и всички организатори, на които им стигнаха силите, за да превърнат десетия юбилеен авто ретро събор в празник за познавачи и ценители на класическите возила.
Маруся КОСТОВА