Съвременни румънски художници рисуват Балчик
Aug 27th, 2014 | От Marusia | Category: ВАЖНАКогато окото срещне нещо красиво, ръката иска да го нарисува – тази максима, изречена от умен човек, винаги може да бъде потвърдена. Особено ако посещаваме по-често изложбените зали, където изобилстват пейзажи. Както в неголямата галерия на “Тихото гнездо” в Двореца, Балчик.
Тридесет румънски художници, ценители на природната красота, привлечени от необикновената хубост на балчишкия лазурен бряг и неговата /доскоро/ запазена от бурното модерно строителство, природа, отразяват на тридесет платна с маслена живопис своите вълнения, породени от съприкосновението с чара на Балчик и неговото крайбрежие.
Опирайки се на тази натура, използвайки в повечето случаи класически изразни средства, тези различни по стил, но взаимно допълващи се художници, пресъздават живописната и самобитна природна даденост на нашия град Балчик, с творческо умение и въображение.
Техните творби се опират на реализма в изкуството, който произтича навярно от класическите им познания, но се допълва по оригинален начин острата чувствителност към феноменалния балчишки бряг, а това е довело до интересни резултати в творческата им индивидуалност.
Тридесетте румънски майстори на четката са създали творби, отразяващи по оригинален начин хармонията и красотата на морския бряг, тишината и самобитността на малките балчишки къщи и дворове, подсказващи човешкия трепет и вълнения, усилията и бита на обикновения човек край морето. И, разбира се, Дворецът, дори и с малките детайли на сградите, на градините… Вълненията от естетическите си преживявания румънските художници пресъздават в своята живопис със свой пластичен език.
Това личи в платната на Констанца Данила, Михай Щербанеску, Лорета Балуца, Николас Морареску, Аурелиан Броаски, Мариета Бесу, Еужения Ботезату, Габриел Стратулат – всеки от тях със свое виждане и свой начин на пресъздаване, традиционен или модерен. Те, както и останалите, в своите пейзажи са се опитали да съхранят образа на Балчик, на Двореца, на прекрасното ни крайбрежие; да изразят обичта си и възхищението си от тях.
Това споделиха развълнувано в словата си при откриването на изложбата директорът на Националния музей Котрочени, Букурещ – Адиня Ренца; директорът на Музея на изкуствата в Констанца – Дойна Пауляну; зам.-областният управител на Добрич – Даниел Йорданов и директорът на КЦ “Двореца” балчик – Жени Михайлова. Те изразиха още удовлетворението си от това културно събитие и надеждата, че в бъдеще ще продължи ползотворното сътрудничество. Разглеждането на пейзажите продължи в приятна атмосфера на творчески разговори, с чаша бяло вино. Тазгодишната изложба на румънските художници, рисували Балчик, е част от проект за културно сътрудничество между български и румънски градове, започнало преди година с богата изложба от снимки и документи /само че на румънски език, за съжаление/.
Работи се и върху други проекти за побратимяване, с цел запазване културното наследство на двата съседни народа. Какво повече от изкуството може да обединява хората, да ги вълнува в еднообразното им ежедневие, да ги радва!
И никак не е маловажно, гледайки разнообразните пейзажи, непредубеденият зрител да почувства човешкия трепет, с който са създадени, както и добронамерената всеотдайност на творците.
Мария АНДРЕЕВА