Започнаха подводните археологически проучвания между Констанца и Каварна
Aug 21st, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАЗапочна реализацията на трансграничен проект, по който се извършват подводни археологически проучвания на района между румънския град Констанца и българския Каварна. Вече е закупено необходимото водолазно оборудване. Водолаз от Каварна е преминал обучение в Румъния. Започнали са и проучванията, които засега са на територията на Румъния, съобщи директорът на Историческия музей в Каварна Дарина Мирчева.
По проекта водолази и изследователи от България и Румъния претърсват морското дъно за потънали кораби, сгради и пристанища под водата между нос Калиакра и румънския град Констанца. Идеята е да се развие най-модерната и скъпа туристическа индустрия, свързана с посещения на потънали артефакти, обясни преди време пред БТА проф. Атанас Палазов, шеф на Института по океанология към БАН във Варна.
Проектът „Подводно Археологическо Наследство в Западната част на Черноморския шелф” (HERAS) по Програмата за Тpансгpанично Сътpудничество Pумъния – Бългаpия 2007–2013. Той се реализира от Националния Институт по морска геология и геоекология (ГеоЕкоМар), Румъния, Института по Океанология – БАН, Варна, Исторически музей, Каварна, Музей за национална история и археология, Констанца, Румъния, и НПО „Респиро Подводно изследователско общество” Констанца, Румъния. От двете страни ще си сътрудничат научните работници – океанолози и подводни археолози, водолази и музеите от Констанца и Каварна. Участие ще вземе изследователската американска миниподводница на нашия институт, която се пуска на дълбочина до 250 метра.
На морското дъно между Калиакра и Констанца има потънали кораби, пристанища и сгради от IV -V век преди Христа, които представляват интерес за туристите от цял свят, посочи проф.Палазов.
По проекта се предвижда обучение на инструктори по гмуркане – подводни екскурзоводи. Проектът е за 18 месеца, като е стартирал миналото лято и ще продължи до февруари догодина.
Станислава КРЪСТЕВА