Немски експерт от SES в Балчик
Apr 16th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАСаъществуващата от 1983 г. немска организация “SES”/Senior Experten Service/ работи от 12 години с български фирми и има разработени над 500 успешни проекта за икономическо сътрудничество. В рамките на тазгодишната си програма тя оказва съдействие при въвеждането на нови технологии в балчишкия хлебозавод “Бал Клас” като по покана на директора Николай Пармаксъзов в Балчик на двуседмично посещение бе Ришард Винкен, експерт от “SES”, майстор-хлебар, с 32-годишен стаж като хлебар и сладкар, работил като консултант в Париж, Лондон, в редица градове в Германия, както и в Албания, Азербейджан, Казахстан, Украйна, Полша, Чехия и сега в България. У нас Р. Винкен донесе специфични знания и умения за работа с материала лимец /дива пшеница, която се сее вече и в нашия район/и помогна в усъвършенстването на вече създадения бренд “Стонбред – хляб на каменна пещ”, който се произвежда от миналата година в “Бал Клас” по немска технология и помощни продукти, а Н.Пармаксъзов бе награден в Пловдив от SIHRE за постижението в Балчик. С типичната си немска прецизност и високо качество, в български условия, е създаден немски продукт – черен хляб от лимец – STONE BREAD – хляб на каменна пещ, както и диетични сладкиши от 100-процентово брашно от лимец, които скоро ще бъдат на пазара.
Със своя СТОНБРЕД – хляб на каменна пещ, фирмата “Бал Клас” Балчик се стреми да даде възможност на хората от града, общината и от голяма част от Североизточна България и Бургаска област да имат на трапезата си здравословен хляб на европейско ниво. Гостът от Германия определено има голям дял за това. Той беше изненадан от постигнатото добро качество на продуктите в хлебозавода, доставени от фирми с високо реноме и от наличието на клиенти от Европа. Оказа се, че в собствената му пекарна има същата каменна пещ като тази в Балчик. Това допълнително го стимулира да покаже истинските си умения и опит в работата с лимец. Много често, инспектирайки работата в завода, възкликваше: “Също като у нас!” В свободното си време Р.Винкен оглеждаше с интерес романтичните улички в Балчик, сградите и хората. Особен интерес у него събуди сбирката в Историческия музей – находките от стари времена и особено експонатите от храма на Кибела. Учуди се, че не са станали световно известни, а заслужават това. Особено преживяване за Ришард Винкен бе участието му на 29 март в градското събрание за определяне “Общественик на годината”, организирано от Община Балчик и редакцията на вестник “Балчишки телеграф”.
Такова обществено явление е непознато в немските градове и гостът с радост поздрави кмета Николай Ангелов и редактора Маруся Костова.
Особено му се понрави естественото отношение между кмета и обществениците в залата. В съботния ден по крайбрежната алея се провеждаше националният шампионат по спортно ходене.
Този спорт Р.Винкен е виждал само на родна земя и не бе очаквал да го види у нас. Но го видя и оцени. Германският гост си замина с намерението да разкаже на колегите си от SES за град Балчик, за курорта “Албена” и “Русалка”, за нос “Калиакра” и за хубавите хора в България.
Бистра ВЕЛЧЕВА