Има ли незаконна сеч в Батовската гора ?
Mar 19th, 2014 | От Marusia | Category: ВАЖНАНа 14 март, както често се употребява едно интернет клише, Фейсбук беше взривен от новината, че се сече дъб и бук и верижни трактори извличат дървета, вече поставени за до тепавицата на с.Батова за транспортиране. Публикувани са и снимки на сечища /написано е, че са от Батова, Прилеп, Дебрене, Църква, яребична и Долище/.
Тази фейсбук-новина разтревожи всички хора и вдигна на крак лесничеи и еколози от Балчик и РИОСВ Варна. Вълнението започна да се натрупва още повече, след като много медии /”Нова добруджанска трибуна”, „Топновини Варна”, „Добрич 24”, „Варна утре” и др./нарамиха торбичката на лъжливото овчарче. Копи-пейст, и готово. Новината е подета и разпространена.
Дъбът като вид е в крайно ограничено количество. Бук няма. Верижни машини не са влизали в посочената гора.За възстановяване на дъбовите хабитати се работи по сериозна програма на ЕС още отпреди 5 годинии. ДЛС Балчик, с директор Калинка Тодорова има стремеж да привлече и подрастващото поколение за тази екологична задача на бъдещето. Как тогава балчишките лесовъди ще посегнат на труда си, и на амбицията си да сеят и възстановяват горските масиви?
„Публикуваните снимки са истински, но са от по-старо време и от друго място можете да проверите в „Youtube”- възмутено отговаря инж.Радослав Радев от ДЛС Балчик. Всички сечи в горите се извеждат по проект, съгласуван с всички заинтересовани; под контрола на ИАГ (изпълнителната агенция по горите) и РИОСВ и при спазване на всички изисквания на Натура 2000, обяснява още инж. Р. Радев.
Това, че гората е в зона, защитена по Натура 2000 не значи, че не трябва да има сечи. Когато една гора е престаряла и загива, единственият начин да се възстанови са сечите, планирани и направени от специалисти. Лесовъдството е наука и професия в цял свят.
За разчистване на терени за строителство и за земеделие може да говори само човек, който не е стъпвал в Батовската гора и няма понятие от нормативната уредба.
Това, което се вижда на снимките е добре изведена гола сеч на малки площи за издънково възобновяване в гора от келяв габър, разрешена по закон и би могла да бъде снимана навсякъде в страната.”
Официално в сайта на РИОСВ Варна пише:
„Експерти на РИОСВ – Варна извършиха на 13 март 2014 година съвместна проверка с представители на Североизточно държавно предприятие териториално поделение държавно ловно стопанство (СИДП ТП ДЛС) „Балчик” и Североизточно държавно предприятие териториално поделение държавно горско стопанство (СИДП ТП ДГС) „Варна” по информация от граждани за сеч в защитена зона за опазване на дивите птици BG000282 „Батова” и защитена зона за опазване на природни местообитания на дивата флора и фауна BG0000102 „Долината на река Батова” от Натура 2000. При обхождане на териториите, част от землищата на селата Долище, Яребична (общ. Аксаково), Църква (общ. Балчик), Батово, Прилеп, Дебрене (общ. Добричка), не е констатирана нерегламентирана сеч.
Дейности като залесяване и подпомагане на естественото възобновяване, борба с пожари, вредители и насекоми, отгледни и възобновителни сечи в територии горски фонд се извършват при спазване на нормативните изисквания, заложени в Закона за горите и други подзаконови нормативни актове. Тези дейности се извършват по утвърден лесоустройствен проект (ЛУП). При необходимост от извършване на дейности извън заложените в ЛУП се изготвят технологични планове и т.нар. план-извлечения.
СИДП ТП ДЛС „Балчик” има съгласуван „План – извлечение за промяна вида на сечта през 2014 година в гори, собственост на Държавата”, за който има издадено Решение на директора на РИОСВ – Варна.
При извършената проверка не са констатирани нарушения на режимите по Закона за биологичното разнообразие и Заповедта на министъра на околната среда и водите за обявяване на ЗЗ за опазване на дивите птици BG000282 „Батова”. При разговор с инж.Радослав Радев, чиито професионални заслуги за опазване на горите са ми известни още отпреди десетина години, се убедих още, че тази проверка идва да покаже, че във Фейсбук се публикуват много тенденциозни неща. Не се проверява истинността на коментираното събитие. „Нямате ли етичен кодекс, скъпи журналисти – пита инж.Р.Радев.
И по програма за възстановяване на горите и по професионално задължение балчишките лесовъди си гледат работата и се радват, когато не само на празника им в началото на април, се пише и оценява техният труд.
Маруся КОСТОВА