Нужно ли е начално военно обучение?
Feb 26th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИ, ПОЗИЦИИ, ПОЛИТИКАМного въпроси и недоумения предизвиква една заповед на Министъра на отбраната, която гласи, че на основание чл. 31, ал. 1, и чл. 26, т.15 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и в изпълнение на чл. 19 от Наредба за условията и реда за разкриване и осигуряване дейността на курсове по начална или специална военна подготовка в нашите ВУЗ-ове и средните училища, приета с ПМС №43 от 22.02.2013 г. ще се разкрият военни курсове.
Това научих от страниците на в. „Балчишки телеграф”, бр. 6. Министър Ангел Найденов заповядва в космически кратки срокове директорът на дирекция „Връзки с обществеността”, началниците на военните училища и Военна академия да организират чрез интернет страниците си да започне начално военно обучение по изработен каталог до 31 януари 2014 г. Това е „казала лисицата на опашката си”. В прав текст – до 20 март 2014 г. същият директор на „Връзки с обществеността” да контролира разработването на учебно-плановата документация за курсовете, обявени в каталога и на 30 април 2014 г. да ги представи за утвърждаване. Прекалено оптимистично, остава да бъде вярно и на практика изпълнимо.
Двадесет дни преди това армията от генерали и полковници (твърде много за нашата символична кадрова армия) до 10 април 2014 г. да организират всичко това по каталога и да го представят в „Управление на човешките ресурси” за поредното утвърждаване. Изглежда в съвременната българска армия, вече станала пълна с директори и със съответни военни звания, за да оправдаят своето присъствие на хоризонта, трябва да проведат планираните мероприятия за обучение от началото на месец юни до края на септември 2014 г.
Редовната кадрова военна служба отпадна преди повече от 10 години. И сега „ново двайсет” – четиримесечно първоначално военно обучение в нашата опърпана държава. През юни започват летните сесии на студентите, учениците завършват учебната година, предстоят кандидатстудентски изпити, къде по-напред. А други са на учебна практика в различни предприятия с водещи технологии. И след всичко това искаме качествено образование, висока раждаемост и т.н. В края на краищата „интереса клати феса”.
Питам се, къде остана Генералният щаб – навярно дълбоко се е скътал в окопа, наречен спокойствие? Къде остана и прословутата, постоянна повишена военна опасност и пълна бойна готовност? На какво ще се научат обучаемите: как да си връзват партенките, как ще изпълнят „атака на нож”, как ще изпълнят командите „атом отляво” и „газ”.? Звучи смешно и неразбираемо.
Не забравяйте, че през лятото всички работят, за да изкарат някой лев и да си платят обучението. Ако МО заплати таксата на студентите, ще бъде отлично и те ще са мотивирани да участват в предстоящото военно обучение. Иначе, колко ще си изкарат медицинско, че са негодни за първоначално военно обучение.
От в.”Труд” /17.02. 2014/ научавам, че чакаме от Брюксел 100 млн.евро за образованието в България. Дано обещанието бъде изпълнено на 100 %. Звучи много несериозно и това провеждане на информационно-рекламна дейност за военно обучение и за тази отдавна закъсняла и ненавременна заповед.
За момента военното обучение се възприема като иронична възможност всеки обучаем да гръмне 2-3 патрона по сватбарски с калашника. А Военните окръжия да отчетат дейност, написана на дълго и широко на книжен носител и по електронен път до „Управление на човешките ресурси” в МО.
Действително, при военните още важи правилото „Не се умува!”. Ние живеем в 21 век. Добре е да си спомним творбата на Ярослав Хашек, чийто небеизвестен герой – Швейк, прави великото заключение: „Неправилната заповед не трябва да се изпълнява”, която ако се изпълни, ще бъде проведена по комунистически под мотото:”Отчитане на дейност”.
Оставете миналото на спокойствие, не споменавайте родолюбието и патриотизма, времето за безплатни обяди свърши, а всяко удоволствие след толкова години преход- отдавна се заплаща.
Георги ЙОВЧЕВ