Исторически музей Балчик – обновен
Jan 15th, 2014 | От Marusia | Category: ВАЖНАВ древния свят музеят бил храм на музите. Днес музеят е храм на богинята Клио, муза и покровителка на историята. А в нашия град Музеят има голямото предимство да бъде дом, да приюти и покаже части от храма Метроон на Понтийската майка на боговете – Кибела. И не само това – тук се намират артефактите от първите археологически проучвания, осъществени под ръководството на Карел Шкорпил, още в далечната 1907 г. През периода 1937-40 г. в града е отворен музей, единствен в Южна Добруджа, от който при румънското оттегляне много експонати са отнесени в Констанца, а 20 години по-късно е възстановена историко-археологическа сбирка, прераснала в днешния Исторически музей /ИМ/.
Днес, балчиклии и гости на града могат да се порадват на обновената експозиция на ИМ. Трите зали на Музея проследяват по интересен и модерен начин историята на града от праисторията му, към елинистическата епоха, храма на Кибела, римския период с гробница. В първата зала посетителят получава представа за най-ранните археологически доказателства за човешко присъствие в Балчик – от 5-4 хилядолетие пр.Хр.; за етническата пъстрота на района – траки, елини, ските и келти. Във витрините са изложени оръжия и украси от енеолитната епоха; наред с тракийската керамика стои и оригинален съд с египетски надпис. Тук са показани и предмети от биритуалния некропол, за който се допуска, че вероятно е най-ранният прабългарски некропол по тези места. /Според хипотезата, че Аспаруховите българи са били първо тук, преди да създадат столицата Плиска./
Без съмнение, изключителен интерес в Музея предизвикват изложените статуи, колони и части от храма на Кибела /най-добре запазеният елинистически храм по западния бряг на Черно море/- скулптурите на Майката Богиня Кибела, фронтонът с Бог Хелиос, малките скулптурни глави, стели и надписи, от които разбираме, че Богинята се нарича Понтийска Майка или Понтийска Богиня, а храмът и Метроон. Култовата сграда е строена през 280-260 г. пр.Хр., а изоставена през 364-378 г. пр.Хр. при император Валенс.
Движейки се свободно от І към ІІІ зала и после отново към І, посетителят ще види интересни гробни съоръжения отново от Римската епоха – правоъгълна гробна камера; фамилна гробница с останки на двама души, кремирани останки от трети човек в бронзов съд като урна, вероятно фамилия с високо обществено положение /лекар и жрец/; реплики от надгробни плочи, торс на Бог Дионис и на Бог Пан, на Ефебски декрет от Гимназиона на Дионисополис и др.
Още много интересни експонати ще спрат вниманието на посетителя – реплика на тракийската колесница, морско оръдие от 18 в. Оръдието е оригинално, с консервационна обработка и възстановен лафет; голяма дървена котва, покрита с олово, реставрирана с финансово дарение от 1 000 лв. от нотариус Обретен Обретенов.
Любознателният посетител ще се порадва на много експонати, не само защото те са знаци на човешката история и цивилизация от времето / а и много по-рано/, например на император Юстиниян, та чак до 18-19 век. Голяма част от тях са тук, в Музея, благодарение на човешката заинтересованост и щедрост, на скромните и безкористни дарители. А тези благородни човешки прояви са толкова необходими днес, в наше време.
Защото новата експозиция на Музея, обновеният и станал толкова привлекателен за окото и достъпен за ума дом на Музата История, е резултат от общите усилия на сътрудниците на Музея, на упоритостта на директора Радостина Енчева, на оказаното съдействие от РИМ Варна и преди всичко от финансовите средства на Общината и Американския научен център София и фондация „Америка за България”. Усилия и упоритост, без които няма успех никоя човешка дейност. И щедрост, както материална, така и духовна, без която тя е неосъществима. Да, щедростта е била присъща на Богинята Майка Кибела, която дарявала със сладки и цветя жителките на древния Дионисополис. Може би тази щедрост ще продължи да осенява и богатите хора на града, за да може Музеят в Балчик да ни радва, а и зарадва с нови артефакти от храма на Кибела.
Мария АНДРЕЕВА