За талантливите деца на Балчик
Jan 8th, 2014 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, ПОЗИЦИИ
Семейството на Александър Танев. Фото: Личен архив
Александър Танев – победител в “Щуротека” на БНР. Фото: Личен архив
Една ненавършила 18 години девойка, Роси Траянова, написа през 2011 година „Химера за живот“, с който ни трогна и развълнува, както с покъртителната история, почерпена от съвремието ни, така и с таланта на младата писателка да разказва. Романът претърпя и второ издание, също и стихосбирката и. Даровитото момиче учи режисура, прави чудесни филми за Балчик и Двореца като курсови работи, пише и втори роман.
Едно доста поизраснало на ръст момче, пак на толкова години, Ерсин Исмаилов, с вещина реди вестник „Балчишки телеграф“, пише статии по разнообразни проблеми, още на 14 години написа вълнуваща новела, после и разкази, и сценки, отличник в училище с идея да учи медицина, но вярвам, че няма да изостави литературното поприще.
Колко даровити момичета приковаха вниманието ни край телевизионния екран, за да следим с вълнение и радост чудесните им певчески изяви в телевизионните формати – Елена Иванова, Невена Димитрова, Поли Сивкова и др.
И сред още много таланти – един безспорен! На малкия чаровник Александър Танев, когото чух за първи път да владее сцената още на 7 години. Момче с огромно музикално и артистично дарование. За него разговарям с не по – малко чаровната му майка – Бистра Танева:
Г-жо Танева, новогодишното ни настроение беше възнаградено с повторение на мюзикъла „Питър Пан“, където се порадвахме отново на талантливото превъплъщение на Александър. Как беше избран за ролята на Питър Пан?
Форматът „Феномени“, в който участваха повече от 1000 деца от цялата страна се проведе в 6 кръга. За ролята на Питър Пан бяха номинирани 3 момчета. Александър се готви много упорито и беше избран. Това за него беше голяма победа и той беше много щастлив, че успя при такава огромна конкуренция.
В какви други конкурси беше участвал преди това?
Първото по – значително участие, завършило с трето място, беше в детски музикален конкурс в Бургас за деца от 6 до 10 години. Александър се представи с две песни, едната от които „Мери“ на Хайгашот Агасян. Самият композитор изрази възхищение от певческите, артистичните и импровизаторски качества на Александър, а това беше огромно насърчение за него. След това се заредиха конкурси: до 2012 година той участва в 18 музикални конкурса, от които спечели 5 „Гран при“.
Освен в България, в кои страни участва и печели призови места?
В Румъния, в град Яш, музикален конкурс в памет и с песен на Майкъл Джексън; в Москва; в Берлин, където участва с две песни, с българската „Черната овца“ безапелационно печели първо място.
Телевизионният екран често показва Александър като лице на фондацията „Бербатов“. Как се случи това?
Той е номиниран във фондация „Бербатов“, избран от 1000 участници, състезаващи се в отделите по литературно творчество, рисуване и пеене. Александър става финалист в категория пеене и стипендиант за 2013 година. Преди това участва в музикалната програма за ежегодния концерт на фондацията.
Кой се грижи за музикалното образование на Александър?
Той започва да свири на пиано под ръководството на г-жа Маргарита Карагеоргиева, а сега негова учителка е Мариана Тихолова. За музикалното му израстване допринася и има главна заслуга г-жа Мила Маврова, преподавател в ШУ. Тя работи с него в ОДК Балчик и продължава подготовката му с ежеседмични частни уроци във Варна.
Кога всъщност започва да пее Александър?
От ранна детска възраст тай показва интерес и внимание към музиката. Започва да пее активно в училище в началните класове, както и в музикалните форми на ОДК Балчик.
Слушали сме Александър на концерти в читалището, на тържества, на празници, винаги на запалването на коледната елха, на всички значителни за хората от нашия град събития. Свързва ли той бъдещето си с музикална кариера?
С музиката и изкуството, с артистичното изкуство. Той има пиетет към театралното изкуство, особено след сполучливото му превъплъщение в ролята на Питър Пан. Бъдещето ще покаже, но мисля, че артистичното и музикално изкуство го привличат неотразимо. С много голямо желание прие да бъде водещ на коледния концерт в читалището.
Има ли любима музика и любими изпълнители?
Обича поп и рок музика, любими са му „Ахат“, „Акага“ и др.
Какво хората от Балчик трябва още да знаят за Александър?
Той е непринуден, естествен в поведението си, но чувствителен и много отговорен по отношение на изявите и участията си. Доволен е, че хората в Балчик го харесват и подкрепят и би искал да ги радва с бъдещи успехи. Аз искам от негово име да благодаря за финансовата подкрепа, която Общината оказва за участията му в музикалните конкурси в чужбина, без която изявите му там биха били невъзможни. Благодаря и за ласкавите оценки в двата балчишки вестника.
Завършвам разговора с майката на Александър – скромна, здраво стъпила на земята, много отговорна. Тя признава, че музикалната дарба на Александър е от баща му. А е известно, че талантът у човека идва от бащата, а от майката – душата. Така поне твърди А.П.Чехов.
Мария АНДРЕЕВА