Интерес към Храма на Кибела
Dec 11th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАХрамът на Богинята майка – Кибела в Балчик бе обект на посещение и обсъждане на 7 декември 2013 г.от група, сформирана във Фейсбук със същото име. В Историческия музей на Балчик дойдоха 12 запалени в хобито си млади хора, които с удоволствие изслушаха директора на ИМ Балчик Радостина Енчева. Тя разказа как през април 2007 г., при строителни работи в близост до градската баня и пазара в Балчик багерът попада на антична религиозна сграда. Разкопките на двама специалисти от РИМ Варна /Игор Лазаренко и Елина Мирчева/, от ИМ Балчик /Радостина Енчева/и на Николай Шаранков от СУ „Св.Кл.Охридски” доказват, че това е най-добре запазеният досега храм на Кибела – Великата майка на боговете. Всички балчиклии едва сега научават, че под тях има голям античен град и такива сгради като храма на Кибела са съвсем естествено присъстващи в бита и културата на хората, живели по тези места. А това са древните цивилизации на траки, гърци, римляни, славяни, българи, турци , румънци .
Постройката на храма е правоъгълна, с площ 93,5 кв.м. като размерите на дългите стени 11.40 м., а на късите страни 8.70 м. Състои се от преддверие и централна част, а пред южната стена е имал 4 стъпала. Има използвани елементи в колоните и фронтоните от Йонийския и Дорийски стил. Почти всички намерени в него статуи са на Кибела. Тя е облечена в дълъг хитон и химатион, седнала е на трон и държи тимпан в лявата ръка. При четири от намерените статуетки в скута на богинята е легнал лъв. Богинята от основната статуя в храма е облечена в дълъг хитон, с преметнат през лявото рамо и скута химатион. Тя е седнала на трон. В дясната си ръка държи фиала, а в лявата леко изнесена встрани, вероятно е държала жезъл. Лъвът, толкова стар символ, е клекнал от дясната страна на трона.
В интересна презентация директорът на ИМ Балчик Радостина Енчева, представи пред любопитната Фейсгрупа какво е открито и с колко труд.
В храма са открити 27 изцяло или почти изцяло запазени надписа и няколко по-малки фрагмента. Всички текстове, с изключение на един, са на гръцки език. Най-ранните надписи са от III в.пр.Хр. Най-късният текст е и единственият на латински език, датиран е в първата четвърт на IV в. Надпис от I в. информира за богато дарение, включващо посвещаване на статуи и релефи, украсяване на светилището и издигане на покрита колонада.Много компетентно и бързо с надписите се е справил ученият от СУ „Св.Кл.Охридски” Николай Шаранков – изрази възхищението си Р.Енчева.
На храма били дарявани и имоти, лозя, работилници и сгради, които се отдавали под наем и с получените приходи се организирали празниците на богинята. Научаваме и за наличието на храмови роби, както и за архив от документ, където подробно са вписани всички дарения. Най-дългият декрет е посветен на тракиеца Мокапорис, назначен от цар Реметалк I за стратег, който подпомагал Дионисополис /гръцкото име на дн. град Балчик /в мирно време и във войната “срещу общите отвъддунавски врагове”.
Сред документите, намерени в храма, има списъци на жреци и служители на Кибела. Религиозното сдружение празнувало нейния култ на първо число от всеки месец. Основният празник на Кибела бил честван от полиса /града/ през месец тавреон /пролетните месеци/. От надпис научаваме и за друг неин празник, в който участвали само жени, които събирали цветя, организирали шествие и извършвали жертвоприношения.
Храмът бил разрушаван неколкократно. Опожарен е през 378 г., заедно с десетки други селища в Мизия и Скития, разграбени от готите, които две години по-рано се заселили в тези области в качеството им на римски федерати. Потвърждават го и най-късните монети, открити под пласт въглени и начупени керемиди в наоса. Върху тях са ликовете на императорите Валентиниан I (364-375) и Валенс (364-378). След този погром храмът не е възстановяван. През V или VI в. значителна част от сградата е разградена до нивото, на което е запазена до днес. През 544-545 г. храмът е ударен от морска вълна и го засипва земна маса, която се е свлича от североизток. Природното бедствие запечатва храма за 15 века, за да бъде открито и съхранено за гордост на Балчик и България.
С тези мисли фейсбукгрупата, водена от Антоанета Георгиева /София/ и Костадин Димов /Бургас/изрази желание да помогне с каквото може, най-малкото с информация и реклама, за да се намерят патриотично настроени инвеститори, които да върнат значимостта на храма на Кибела като световен музей. Много се надяваха на присъствието на Валерия Фол и Георги Мишев от Пловдив, които са много вещи в тази историческа материя. Важно е и гласуването на истински законодателен документ за културно-историческото наследство у нас, иначе ще гледаме завистливо турците и гърците, които с едно камъче възвръщат историческата памет, легендите тръгват и правят културен, религиозен, исторически и какъвто друг искате туризъм.
Вечерта в хотел-ресторант „Балчик”, посветена на Кибела, младите превърнаха в карнавал, като всички жени бяха облечени като богини, а К.Димов като Диоген с лампата, който осветявал пътя си в търсене на човека.”Хора много, човеци малко”, „За да причиниш мъка на завистниците, трябва да си в добро настроение”- афоризми на Диоген. Умеят да се веселят младите, да са в добро настроение и това им подхожда. Че не са безразлични, а съпричастни към идеята за съхраняване и пълно реставриране на храма на Кибела, е повече от похвално.
Маруся КОСТОВА