Учителите – с две задачи за Деня на будителите
Nov 27th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА
Учители от Балчик пред базата на Македонския червен кръст в гр. Струга. Фото: С. ЛАЗАРОВА
Денят на народните будители – 1 ноември, е свят ден за всеки учител. В негова чест клубът на учителите – пенсионери изпълни две задачи. На 1 ноември 2013 г. се срещнахме с клубовете от град Шабла, Каварна, Балчик в с.Езерец, Шабленска община. Домакините от град Шабла се постараха празникът да бъде тържествен и емоционален. Денят премина приятно и неусетно, разделихме се с пожелание за нови срещи.
Втората ни задача беше да се поклоним пред мощите на Св.Наум и Св.Климент Охридски – ученици на Св.Св.Кирил и Методий. Организирахме 5-дневна екскурзия /13-17 октомври 2013 г./ по частен път до Р.Македония. На 13 октомври сутринта потеглихме на път Балчик-София. Направихме активна почивка в центъра на нашата столица – посетихме Народното събрание, запалихме свещ в храм-паметника „Ал.Невски”, радвахме се на забележителната статуя на Св.София – символ и покровител на града. Нощувахме в базата на БЧК, разположена в красива борова гора, в полите на Лозенската планина.
На следващия ден потеглихме към Р.Македония и след няколко часа път бяхме в столицата Скопие, административен и културен център на страната, красиво разположен от двете страни на река Вардар. На 26 юли 1963 г. градът преживява унищожително земетресение и остава в руини. С помощи от цял свят за кратко време държавата възстановява града и днес той е модерна, развиваща се столица. Преминахме по каменния мост с 11 арки, построен през 518 г. от император Юстиниян. Тръгнахме към стария град, където разгледахме старата скопска чаршия. Паметно място е гробът на Гоце Делчев, къщата на Майка Тереза, родена тук. В града има много църкви, джамии, музеи и галерии. В центъра на града, по проект на правителството от 2014 г., са изградени 20 грандиозни сгради в различен стил, 40 паметника, най-високият от които е 28 м., порта „Македония”, фонтани, украси. Ние като случайни посетители, смятаме, че е малко претрупано за град с 400 000 жители.
След обед продължихме пътуването през красива планинска панорама към духовния център на Балканите – Охрид и Охридското езеро. Привечер пристигнахме в град Струга и се настанихме в централната база на Македонския червен кръст на Охридското езеро. Прекарахме два дни, възхитени от обстановката, градината, езерото, с кристално чиста вода, с плаващите лебеди и диви патици и отсрещните светлини на албанските селища. Убедихме се, че една от най-красивите „сълзи на земята” е Охридското езеро.
На 15 октомври посетихме манастира „Св.Наум”, разположен в красива природна местност на брега на езерото. Манастирът датира от края на ІХ век, преустроен през вековете, но останал уникален до наши дни. Негов творец е Наум, ученик на Кирил и Методий. Видяхме стенописите, иконостаса, портрет на цар Борис І от ІХ век, ктитор на манастира. Тук почиват и мощите на Св.Наум в дарохранителница, изработена през 833 г. от чисто сребро с образа на Седмочислениците.
Ето ни в град Охрид. Градът, съчетал в себе си вековна история и традиции, неслучайно Охрид и Охридското езеро са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство. Разходихме се в градската чаршия и пристанището, посетихме църквата „Св.София”, изкачихме се на Самуиловата крепост, разгледахме е се поклонихме пред мощите на Св.Климент, в църквата Св.Пантелеймон. От високия хълм се радвахме на чистия и спретнат град, потънал в цветя и декоративна растителност. По брега има много „капанчета”, където и да седнеш се отморяваш от блясъка на кристално чистата вода. Купихме си бижута от „охридски бисер”, изработени от рибени люспи.
16 октомври посветихме на град Струга, където гостувахме. Сутринта посетихме Калишки манастир, разположен на брега на езерото, сред красива природа. Състои се от пещерна църква „Св.Атанас”, стара църква „Ап.Петър и ап.Павел” и нова църква „Рождество на Пресветата Богородица”, построена през 1977 г., интересна с резбата на иконостаса и иконата „Черната Богородица”, известна с изцелителните си свойства. В центъра на двора е старият чинар от 645 година, има извор с лечебна вода.
Продължихме разходката в град Струга. Той е малък, добре изграден курортен град /33 000 жители/, разположен около реката Дрим. Тук се провежда най-големият поетичен сбор в света „стругски поетични вечери”. Има къща –музей на Братя Миладинови. Разгледахме старата чаршия, площада, наблюдавахме изтичането на водата от Охридското езеро към реката Църни Дрим. Тръгнахме си за България и вечерта спахме отново в базата на БЧК в Лозен. На 17 октомври пътувахме от София за Балчик с малка почивка в град Правец и одухотворени, обогатени с прекрасни впечатления и спомени, пристигнахме в домовете си.
Изказваме благодарност към ръководството на клуба и неговия председател Иванка Иванова за добрата организация, както и към участниците в екскурзията за тяхната дисциплина като туристи.
На проф.Здравко Маринов, че ни настани в чудесните бази на червения кръст в Лозен и Струга, отдели от ценното си време, придружи ни и за кратко време ни показа културното и природно богатство на Македония.
Благодарност и на фирма „Руми Русчев” ЕООД гр.Каварна, която ни осигури прекрасния водач Никола Николов , комфортен автобус и приятно пътуване.
Учителите празнуват 1 ноември в с. Езерец. Фото: Ю. ХРИСТОВА
/Б.Т./