“Една майка струва колкото десет бащи, но един учител струва колкото десет майки”
Nov 13th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНАШихан Явор Дянков – първият най-висок дан в България, пред в.”Балчишки телеграф”
Шихан Явор Дянков и неговият приятел от Балчик каратистът Тихомир Иванов.
Фото: М. КОСТОВА
Летните ми изживявания в Балчик имаха много приятен завършек със запознанството ми с известния учител по Джу-джицу Шихан/почетна титла за старши учител, експерт/ Явор Дянков и съпругата му, които за кратко гостуваха в Балчик.
Какво от биографията си бихте вписал във визитната си картичка?
Роден съм на 17.01.1961 г. в София. В момента съм президент на международна холдингова група от компании, която включва фирми за внос, износ, реекспорт, инвестиции и бартерна търговия с промишлени стоки и иновации. Председател на Българската Шотокан Карате-до Федерация, която от 1990 година е член и официален представител за България на Японската Карате Асоциация (J.K.A.). Председател съм на Българската Джу-джицу Асоциация , която от 1989 г. е член и официален представител за България на Световната Джу-джицу Федерация (W.J.J.F.) и Световната Джу-джицу и Кобудо Организация (W.J.J.K.O.). През 2000 г. на Европейски конгрес към Японската Карате Асоциация, който се състоя в Англия, бях избран единодушно за Председател на Карате федерациите, членуващи към Японската Карате Асоциация на Балканския полуостров. Същата длъжност заемам и като Председател за Балканските и Прибалтийските страни на Световната Джу-джицу Федерация и Световната Джу-джицу и Кобудо Организация от 2012 г.
Как започна увлечението Ви по Джу-джицу, след като е известно, че борбата е българският приоритетен спорт ?
Като ученик тренирах Джудо в отбора на „Левски Спартак”София при известния български треньор Цветан Хаджийски. Започнах да се занимавам професионално с Карате през 1978 г. под ръководството на изтъкнатия унгарски майстор Сюч Тибор 7 дан, който посещаваше многократно България, още в периода, в който Карате е забранено за практикуване в страната. Защитих 1 дан (1985 г.) пред комисия от японски майстори ръководена от изтъкнатия карате – майстор Масотоши Накаяма 9 дан и основател на Японската Карате Асоциация през 1955 г. Това е първият Карате съюз в Япония, дълги години ръководен от Масотоши Накаяма (1913- 1987 г.), пряк ученик на бащата на модерното Карате – до Гичин Фунакоши (1868 – 1957 г.). Успешно последва защитата ми на 2 дан, 3 дан, 4 дан и 5 дан по Карате Шотокан пред комисии на Японската Карате Асоциация, ръководени съответно от изтъкнатите японски Карате – учители: Норихико Ида 8 дан – единственият Дзен – будистки монах в Японската Карате Асоциация, Сатоши Миядзаки 7 дан, Ясуики Фуджинага 6 дан, Садашиге Като 8 дан и Тецуике Асай 8 дан.
Явор Дянков е първият с най-висок дан /степен/ в България, световно признат и удостоверен чрез дипломи, връчени му от Японската Карате Асоциация. Той взема участие в различни състезания и турнири в България и чужбина, на които завоюва многобройни успехи. Връх на спортно-състезателната му кариера е изборът му за капитан на европейския отбор по Кумите за срещата с Япония за купа Ибус по Шотокан, проведена през 1987 г. в Унгария. Тогава Европа за първи път побеждава отборно Япония, което за времето си е било голяма сензация. През 1987 г. по препоръка на Японската Карате Асоциация, заминава за Русия (тогава СССР), където съдейства за създаването на Карате организация. Посещава многобройни градове и школи, където се запознава не само с бита и душевността на руските бойни изкуства, но също и с техните традиции.
Кои личности оказват тай-голямо влияние за изграждането Ви като лидер в Джу-джицу спорта и постигане най-високия дан в България на японското бойно изкуство?
През 1986 година започнах да се занимавам с Джу джицу, под ръководството на изтъкнатия унгарски специалист Ищван Келемен 7 дан, който посещава многократно България. По-късно бях личен ученик на изтъкнатия немски майстор Зиги Вайс 8 дан и швейцарският майстор Робърт Шенк 6 дан, който посещава България от 1989 г.и проведе много семинари. Аз сметнах, че е голяма чест и задължение за мен също да участвам в най- авторитетните международни семинари, провеждани до този момент в света по Джу – джицу под ръководството на световно известни майстори. Защитих 1 дан, 2 дан, 3 дан, 4, дан, 5 дан и 6 дан по Джу – джицу пред комисии на Световната Джу – джицу Федерация. През 1993 г. бях избран от Световната Джу – джицу Федерация за главен координатор за Русия, Украйна и Естония, където и преподавам това древно японско бойно изкуство.
Известно е, че добрият учител се радва на надминалите го ученици. Така ли е при Вас?
Моите ученици, както български, така и чуждестранни /повече от 10 800 души през изминалите години досега/, участват в множество състезания и турнири в България и в чужбина, където завоюват много златни, сребърни и бронзови медали от различни национални, европейски и световни турнири. Всички те с моя ентусиазъм помагат за утвърждаването на Айкидо, Кендо, Карате стилове Вадо-рю и Годжу-рю в България по линия на междуправителствени програми с Япония. Карате организацията, която ръководя, получи помощ по направлението „Майстор по Карате “, която беше реализирана в периода 1999- 2001 г., когато в България пристигна сенсей Такуясо Нозава 3 дан, по програма на японски доброволци в България. Той посети и проведе редица семинари и лекции по Карате в различни български градове. Първи отговорих на провокацията за въвеждане, организиране и участие в свободните двубои по смесени бойни изкуства в България. Защото приятелствата между стиловете обединяват хората, учат ги на уважение и да съхранят културата в себе си.Помагам на два дома за деца без родители като им преподавам безплатно по линията на Националната програма на МОН „Лична защита срещу насилието”.
Приемате ли, че антитерористичната дейност има допирни точки с бойните изкуства и силата на възпитаваните от тях умения?
Аз съм специалист е по антитерористична дейност и обучавам специализираните полицейски и военни антитерористични специални подразделения, както в България, така и в чужбина. Мои ученици са участвали в различни горещи точки и специализирани мисии по света.
Явор Дянков е удостоен с много български и международни държавни награди. Като сътрудник в периодичния печат е публикувал множество материали в България и в чужбина, засягащи проблемите на бойните изкуства. Автор, преводач и редактор е на различни книги, дори поезия: „Лед Цепелин” (превод на български, 1990 г.); „Класическо Карате- до” (1991 г.); „Карате -до пътят на моя живот” (превод на български 1992 г.); „Вратите на житейската философия” (поетична стихосбирка – 1993 г.); „Самозащита за всеки” (1994 г.); „Дух без окови” (превод 1995 г.); „Писмата на един дзен монах до майстора на меча” (превод 1996 г.); „Отворените врати на Карате до” (превод 1997 г.); „Бойните изкуства и здравето” (консултант 1998 г.). В подготовка са следните негови нови книги: „Класическо Карате до – техники на боя” ; „Джу – джицу – специализирани полицейски техники” ; „ Бубиши – Библията на Карате” (превод); „Класическо Карате до – катите и техните приложения”, „Връзката на Джу – джицу със смесените бойни изкуства – история и техники” и “ Науката на биомеханиката в Джу-джицу”. Благодарение на своята организационна, издателска, публицистична, научна и спортна дейност, шихан Явор Дянков е включен в първото уникално издание на Енциклопедията „Изтъкнати хора на 20 век” , стр. 142, издадена от Международния Биографичен Център в Кеймбридж, Англия.
И остава ли време на един такъв зает човек за семейството и за себе си?
През свободното си време се радвам на тихото семейно огнище, хубава книга, филм и музика. Любимата ми мисъл е; „Една майка струва колкото десет бащи, но един учител струва колкото десет майки “. Настолната ми книга е „Хагакуре. Записки на самурая”.
Интервю: Маруся КОСТОВА