Известният български актьор Васил Михайлов започна морското си турне от Балчик
Nov 6th, 2013 | От Marusia | Category: ВАЖНАПо случай 75-годишнината си играе ролята на Дон Жуан в “Завещанието на целомъдрения женкар” от украинския писател Анатолий Крим
Любителите на театъра от Балчик изживяха артистична наслада от изпълнението на Васил Михайлов, познат от 60 години на сцената и от 50 години в българското кино. Той се превъплъти истински в ролята на Великия прелъстител на женски сърца Дон Жуан, направил щастлива не една жена. Според мълвата – 617 авантюри е изобретил ненаситният в желанието си мъж, който успява да накара жените в неговите ръце свободно да пърхат с криле и да полетят към своите мечти. Неговата харизма е толкова пленителна, че когато в предсмъртния си час иска да се изповяда като всеки почтен християнин, никой не иска да се отзове на желанието му да бъде опростен, за да не би при общуването си с Дон Жуан да поеме заразата на прелюбодеянието от него.
Находчивият автор на пиесата Анатолий Крим подчертава, че да изповядаш женския ухажор на всички времена Дон Жуан, е невъзможно, че това е Сизифов труд. А такъв са положили и актьорите, които партнират на Васил Михайлов: Лепорело /прислужникът/ е Тигран Торосян; Монахът-изповедник, който приема съветите на Дон Жуан и спечелва сърцето на неговата, появила се изневиделица дъщеря, е Леонид Йовчев; Анна, която разбира характера на Дон Жуан и вече не го обвинява, че е обезчестил майка и и е убил баща и, е Гергана Данданова. Тя се убеждава , че всъщност на дуел Дон Жуан защитава майка и като жена, която се омъжва за стар и богат негодник, за да има нейната неродена още дъщеря законен баща. Можеш ли да разгадаеш женските тайни – възкликва героят. Една дама трябва да е различна винаги, за да бъде преоткривана и обичана всеки ден. У жената Дон Жуан търси не материалните форми, а дръзкия поглед на жена, която иска да люби, защото мъжът и не я е научил.
Може би от мързел, а мързелът е най-големият враг на любовта, Монахът, който се превръща в Джакомо Казанова, не предприема нищо, но след това умело направляван от вечния женкар , тръгва по неговия път към Франция. Не оставяй всичко за другия ден, тръгвай, всеки нов живот започва с бой. И шпагите са готови. Монахът вече не е принадлежащ на Бога, а на любовта. Той е готов да умре за нея. Самият В.Михайлов задава най-философския въпрос – има ли на небето любов – защото без нея той не може да си представи живота. Затова изгражда образа на Дон Жуан като на целомъдрен естет, пазил до последната си изповед тайната на своя живот, че не може да бъде мъж и до края да изпълни мъжките си задължения, но е живял удовлетворено от това, че е умеел да прави жените щастливи . И все пак е изпълнен с носталгия, с отчаяние от неизживяното. Истински и неподправен звучи неговият въпрос за отвъдното, накъдето той поема, без да е подготвен за смъртта, като всички нас.
Вълчият глад по съвременна драматургия ни кара да гледаме с голямо уважение към Анатолий Крим и към режисьора и автора на музикалните картини Ивайло Христов, който сякаш е дишал във врата на автора, когато е писал пиесата, толкова добре е разбрал писателския замисъл – споделя актьорът Тигран Торосян, който е свидетел на тези думи на знаменития А.Крим. А той, доволен от актьорите на Театъра на народната армия София, е пожелал снимки от спектакъла „Завещанието на целомъдрения женкар” за илюстрации на своята нова книга, а за Васил Михайлов е създал ролята на шафнера в последната си пиеса „Желаете ли спално?” Сюжетът на пиесата не изобилства от събития и герои. Пред нас бе един квартет, който умело изпълни сценичното пространство, богато на сполучливи декори от стара Испания. /сценограф Владимир Шишков/. Младежките усилия на Леонид Йовчев бяха покъртително наивни, миловидни и сърцати. С това стана любимец на публиката, която го насърчаваше с одобрителния си смях. А той разиграваше и доста успешни мимики и жестове, страховито стъпил с гръб на края на стълбите, готов да падне от невнимание и държащ в напрежение публиката. Той изгради един образ, съвсем различен от този на новият гол Хамлет, с който стана известен в началото на тази театрална година. Потенциалът на актьора е очевиден. Предстои му голямо бъдеще, когато и за него ще се пишат роли, както за Васил Михайлов, който е безспорен авторитет и пример за младите изгрели тридесетгодишни звезди.
За тези, които знаят дуелирането, не беше трудно да разберат, че актьорите са взели и по някой друг урок по фехтовка, за настроение и достоверност.
Т.Торосян /познат и аплодиран на 11 декември 2012 г. от балчишката публика с ролята си на Андрей Бенков от „Железният светилник”/е вече известен с изпълнението си на роли на остроумници. Сега, като Лепорело, той беше във вихъра си, когато изобличаваше добронамерено господаря си Дон Жуан – какво ще му остави – проскубан жакет и 3 шпаги, но и споменът за Великия женкар, за когото жената няма възраст, който уж е умен, а пък вярва в отвъдното, който не знае какво е изповед, но вярва в опрощението, защото е правил жените щастливи. Какво да се прави – хорската мълва е неудържима. Тя е хипербола, тя е легенда.
Жени много, но Дон Жуан е един. Жената е издигната в култ чрез думите, но за Лепорело на жената и трябва пръчка. Какво отношение към жената е демонстрирано. Какъв монолог за необяснимото, което се случва между мъжа и жената изказва актьорът Васил Михайлов. И той лъже. За да не нарани. Защото истината обезоръжава жените. А те имат нужда от фантазиите на любовта. Недъгът на Дон Жуан не му пречи да обича жените и да посвети живота си на тях. Той няма силата да ги обладае, да бъде с тях в библейския смисъл. Знае, че плътта е за наслада и признато удоволствие. А омъжените жени са най-нещастни, като птици в клетка, които чакат мъжът да ги освободи. Правото на мъжа, който ги покорява, е в основата на женското щастие, което не бива да се очерня с недоверие и прекалено любопитство. В диалога на Дон Жуан с Монаха разбираме, че изповедта е двояка. Монахът също се изповядва. Влюбен е в Анна, която скришом гледа в църквата всяка неделя и изгаря, без да знае как да постигне любовта си. Той не може да си обясни защо жените са щастливи с Дон Жуан, пък го мразят. Но омразата е привидна. Жените обаче не признават, че всъщност са спасени от пренебрежението на своите съпрузи. Мълвата е като присъда за постигнатото щастие.
В заключение чухме това, което искахме – любовта трябва да се търси, а понякога е много близо. Час е цяла вечност в любовта. Няма такъв човек, който да знае всичко за любовта. Жената трябва да се съпротивлява цял живот, за да бъде разгадавана. Но не толкова много, че любимият да не се пропие. Ех, светът е криво огледало и човек гледа в него, за да види това, което иска.
Е, и ние гледахме точно такава пиеса, каквато искахме – за неизчерпаемата тема Дон Жуан и любовта.
Маруся КОСТОВА