Д-р Пламен Димитров, дългогодишен анестезиолог от МБАЛ Балчик, избран за “Лекар на годината”
Oct 30th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА
Д-р Пламен Димитров, анестезиолог в МБАЛ “Балчик”, удостоен с национален сребърен почетен знак и диплом “Лекар на годината”
В медийното пространство миналата седмица отново се заговори за 19 октомври- Празник на българския лекар. На 19 октомври, защото това е Денят на Преп. Иван Рилски Чудотворец. А българският лекар, в условия като днешните, върши чудеса като светията.
Ето защо на 19 октомври 2013 г. на специална церемония в 5-звездния хотел SOL /между Несебър и Равда/ , за 20-и пореден път бяха връчени националните отличия – златен и сребърен знак и диплом – на лекари от цялата страна, избрани с предложение на районните лекарски колегии /РЛК/, които са структура на Българския лекарски съюз /РЛС/. Такъв знак от Балчишката болница е получила преди 6 години д-р Диана Малчева, педиатър , завеждащ Детско отделение в МБАЛ Балчик, лекар и личност от голяма висота. Надежда и благодарност на всяко семейство, което има дете. Тя е избирана още и за „Лице на град Балчик” и „Общественик на годината за 2012”.
Тази година Управителният съвет на РЛК гр.Добрич, с председател д-р Галя Василева, общопрактикуващ лекар /GP/, е направил предложение за удостояване със сребърен почетен знак „Лекар на годината” и диплом на д-р Пламен Димитров, дългогодишен анестезиолог в МБАЛ Балчик, отличаващ се с професионалното си и добронамерено отношение към пациенти и колеги-лекари и медицински персонал. Отзивчив при решаване на различни медицински казуси. Много трудолюбив и с амбиции за постоянно усъвършенстване и специализация. Баща на две талантливи деца – момче и момиче, ученици в ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” гр.Балчик. Съпругата му също е лекар.
Д-р Пл.Димитров е и активен в гражданско отношение. Той милее за балчишката болница. Вълнува се от изпълнението на европейските проекти за ремонта и. Особено за течовете от таваните и належащата нужда от приоритетна смяна на покрива. Одобрява нововъведенията в операционния блок, което най-пряко касае неговата работа. В обществената си работа използва опита си като бивш общински съветник.
„Ако се реши проблемът с националния бюджет, подпише се рамков договор от БЛС и НЗОК /Националната здравно-осигурителна каса/- ще бъдат решени много проблеми в здравните заведения, в частност и в нашата болница – каза д-р Пламен Димитров пред колегите от нашата редакция. Миналата година не беше подписан такъв договор, а това е част от реформата в здравеопазването, започнала през 1999 г. Министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева трябва да преподпише този договор – продължи да разсъждава д-р Пламен Димитров, който договор да влезе в сила най-късно от 1 март. Да се направят промени в чл.40 в здравното осигуряване. Тези, които се осигуряват от Републиканския бюджет, да бъдат на база не по-ниска от минималния осигурителен доход, а ежемесечните трансфери от държавата да стават по специални списъци е предложението, което поддържат всички колеги.”
От разговора с д-р Пламен Димитров направих следните изводи, познати на всеки българин, който се интересува от здравните проблеми:
Заболеваемостта в България е все по-голяма. Смъртността расте все повече. Демографският срив е стигнал следвоенните равнища и държавата е длъжна да се намеси. НЗОК ще поеме разходите по задължителните ваксини. Фондацията за лечение на деца, оглавена скоро от д-р Ива Станкова, педиатър, ще решава с нов обществен съвет кои деца ще се лекуват с държавни пари. Как може да се бавят повече от 100 дни документите на деца, нуждаещи се от спешно лечение у нас и в чужбина? Обещано е на болниците да получат повече финансови средства от миналата година, предвидени са 140 млн. лв.повече, за да се преодолее болничния дефицит и пак е съмнително дали болниците ще получат необходимото и дали няма да разчитат единствено на общините като нашата МБАЛ, която по статут е общинска. От тези пари са извадени необходимите за лекарства, които са разписани в отделен лист по желание на БЛС. Затова много болници са пред фалит, онкоболните са обречени. Спешната помощ не е обмислена като хуманна и спешна. Цената на лекарствата са високи и трябва да се намалят с държавна намеса. МЗ трябва да работи съвместно с МОН. Да се преосмислят старите наредби за съставяне на учебните програми, където ученическата натовареност е несъобразена с детското здраве и не е здравословна.
Проблемите са много, но могат да бъдат решени навреме, защото това е най-важно в здравеопазването – превантивност и навременност.
От Добрички регион, на 19 октомври, с награда , по случай Св.Иван Рилски, е удостоен още д-р Димитър Хаджиев, също анестезиолог, GP в гр.Каварна .
По същия повод с други престижни награди са удостоени лекарите от Добрич:д-р Елка Козарева, нефролог, „Лекар на Добричка област”. С регионални награди по случай Празника на българския лекар са наградени д-р Марияна Бонева, д-р Людмила Радилова, д-р Искрен Димитров, д-р Росица Стоянова, д-р Димитър Радичков, д-р Щерю Иванов.
Честит празник на всички наградени и на тези, които ще извоюват с труда си най-достойната награда-благодарността на пациентите и техните близки, изразяваща се в простичката дума: „Благодаря!”
Маруся КОСТОВА