ЕВРОПЕЙСКАТА ЗАПОВЕД ЗА ПЛАЩАНЕ – ЛЕСЕН И ИКОНОМИЧЕН ИНСТРУМЕНТ ПРИ ТРАНСГРАНИЧНИ СПОРОВЕ
Oct 30th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ПОЗИЦИИ, ПОЛИТИКА
Д-р Свеня Шрьодер-Ломб, председател на Районен съд Вединг, Германия.
Д-р Свеня Шрьодер-Ломб, председател на Районен съд Вединг Съд за Европейската заповед за плащане на Федерална република Германия, бе лектор на проведения в курортен комплекс „Албена” в края на миналия месец Българо-германски семинар на тема „Европейска заповед за плащане и принудително изпълнение в Германия”.
Г-жо Шрьодер-Ломб какво представлява Европейската заповед за плащане?
Европейският законодател е дал с „Регламент от 12.12.2006 г. за създаване на процедура за европейска заповед за плащане” възможност на всеки гражданин в Европейския съюз да събере вземанията си по един по единен, по-бърз и по-прост, и икономически изгоден начин. Това е инструмент за събиране и изпълнение на парични искания в ЕС.
Кой и за какво може да ползва този инструмент?
Предпоставка за използването на тази процедура на Европейската заповед за плащане, а да има трансграничен спор. Това означава, да са замесени лица минимум от две държави на ЕС. Примерно, когато един германски гражданин посети България и Черно море и прекара една хубава почивка, но не си я плати. След като той се върне в Германия, българският хотелиер може по този начин по-бързо да си получи парите.
За българския хотелиер има няколко възможности да си предяви вземането си. Първата е, да започне съдебно производство пред съда в Германия, което е трудно и отнеме известно време, а от друга страна е скъпо. Освен това се предполага, че българският хотелиер може би не знае немски език и без германски адвокат няма да му бъде възможно да реализира намеренията си. Допуска се също, че българският хотелиер не знае кой съд е компетентен по това дело в Германия, за да си подаде иска.
В зависимост от случаите, компетентността може да бъде различна. Когато компетентен е българският съд, той издава заповед за плащане. С нея българският хотелиер трябва да се обърне към съдебен изпълнител в Германия и той да изпълни това разпореждане.
Другата възможност е да се използва тази Европейска заповед за плащане.
По какъв начин можем да се възползваме от Европейската заповед за плащане?
Необходимо е само да бъдат попълнени формуляри. Те са на български език, затова е много лесно да бъдат пренесени претенциите ни в немския образец на формуляра. Необходимо е само да отбележим за какво става въпрос. Например в случая с договор за хотелски услуги, гражданинът трябва да маркира във формуляра само „договор”. Хотелиерът знае името и адреса на госта, за да ги посочи. В Германия само един съд е компетентен да разглежда тези искове – Районен съд Вединг. Формулярът се изпраща там.
Не е необходимо този формуляр да минава през български съд, а в случая с Германия се изпраща директно на съда във Вединг.
Защо в Германия само съдът във Вединг е компетентен по тази процедура?
Законодателят е направил това, за да бъде по-лесно ползването на процедурата от чужди граждани. Не е необходимо да се търси кой е компетентният в Германия съд. Всеки може да види чрез интернет страницата на Европейския съюз, че единственият компетентен в Германия е съдът във Вединг.
Другото предимство е, че когато един съд се занимава с дадена процедура, служителите му изработват висока компетентност, специализират се и познават основно регламента. Те натрупват голяма практика по процедурата и работят по-добре.
Какви впечатления събрахте от този семинар и от дискусиите Ви с българските съдии?
Аз съм много впечатлена колко професионално е организиран семинарът. Освен това съм възхитена от вниманието и отношението, с които участват българските съдии. Те внасят много енергия в семинара. Много се радвам, че имахме възможност да направим добра дискусия, защото в обсъждането се разбира, че в различните държави има различни подходи. Така самата аз мога да науча много полезни неща за моята работа в Германия.
Благодаря Ви за това интервю!
Кремена Капралова,
пресаташе на Добрички окръжен съд