Полезащитните горски пояси – какво трябва да знаем за тях?
Oct 9th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИ, ПОЗИЦИИ
Доц. д-р Мария Брощилова
На 19 септември в спа-хотел „Реджина Мария“ се проведе семинар, предназначен да запознае балчишката общественост с ролята на полезащитните горски пояси за селскостопанските добиви, биоразнообразието и ефективността на земеделската дейност. Той бе част от проекта „Подобряване на ефективността и устойчивостта на зелената система от полезащитни горски пояси в района на Община Балчик, България“
Лектори на семинара бяха доц. д-р Мария Брощилова и доц. д-р Костадин Брощилов, и двамата лесовъди и преподаватели в Бургаския университет „Асен Златаров“. Публиката бе малобройна, предимно представена от специалисти по лесовъдната и екологична дейност, както и ученици от горен курс на СОУ „Христо Ботев“ – Балчик.
Доц. д-р Брощилов запозна присъстващите със същността на проекта. Дейностите по него включват възстановяване на полезащитни горски масиви в землищата на селата Сенокос, Карвуна и Соколово. Инициатори на проекта са служители от ДЛС Балчик, арендатори и собственици на земеделски земи в района. Основните причини за неговото осъществяване са малката лесистост /малка концентрация на дървета/, силните ветрове, както и проблемното място по отношение състоянието на защитните горски пояси. В незащитените площи вятърът е с около 20-40, а в отделни случаи – до 70% по-силен в сравнение със защитените. С разработването на проекта се допринася за по-устойчиво развитие на селските райони като резултат от повишаване на добивите от прилежащите земеделски култури. Повишаването на информираността и знанията на местната общност относно глобалните екологичните проблеми цели провокиране на заинтересованост и съпричасност в опазването на зелените системи.
Интересен, но същевременно обезпокоителен е фактът, че Добруджа е най-силно застрашеният район на България от последиците, които настъпват в резултат от очакваните промени в климата – засушаване и опустиняване. Алтернатива за намаляване влиянието на тези последици, освен възстановяване на системата от защитни горски пояси и увеличаване на лесистостта в района, няма. Тази система е сигурна превенция срещу промените в изменението на климата.
Последва дългата, но интересна и с висока научна стойност презентация на доц. д-р Брощилов, свързана със значението, състоянието и бъдещето на полезащитните горски площи. Той сподели интересни факти относно възникването на лесничейството преди повече от 2 века в Русия. Далеч по-късно идеята за „гора в степта“ се пренася и в нашата страна. Първите полезащитни пояси от съвременeн тип са създадени край с. Карвуна през 1936-1939 г. от института в Букурещ.
С цел изследвания върху растежа, развитието на тези пояси, през 1950 г. в Карвуна е открито Опитно поле по агролесомелиорации. Открива се специалност „Агролесомелиорации“ във ВЛТИ.
С Постановление № 236/08.03.1951 г. за «Развитие на селското стопанство, водоснабдяването и електрификацията на Добруджа» се постановява на територията на Добруджа да се създадат 9 противоерозионни горски пояса за борба с водната ерозия в суходолията и цялостна мрежа от полезащитни горски пояси за намаляване на вредното въздействие на преобладаващите ветрове и увеличаване добивите от защитените земеделски земи”. Следвайки хронологичния път на развитие на т.нар. „пояси“, доц. д-р Брощилов заключи, че мрежата е категорично нарушена.
Интересно и полезно, най-вече за учениците, бе запознаването с начина на реализиране, видовете и характеристиките на полезащитните горски площи. Най-подходящи (проверени в достатъчна степен) дървесни видове за реализация на „поясите“ са цер, гледичия, планински (обикновен) ясен. Подходящи за главни видове, но непроверени достатъчно: дъбове – обикновен (летен), благун и червен.За спътници, осигуряващи бърз ефект: бяла акация, дребнолистен бряст, американски ясен, полски ясен – местна форма, а във второстепенните пояси: липи, полски клен, мекиш, мъждрян, полски ясен, миризлива върба и др. Подходящи горскоплодни видове: обикновен орех, конски кестен, киселица, дива круша, джанка, бяла черница;
Храсти: смрадлика, обикновен дрян, кучи дрян, обикновена леска, черен бъз, смрадлика (за второстепенните). Като категорично неподходящи дървесни видове бяха определени пенсилванският ясен и тополата.
Но както и доц. д-р Брощилов заяви, проектът не свършва само с изграждане на полезащитния масив. Следва отговорна и съвестна работа по устойчивото развитие, поддръжката и опазването на горите.
След първите 2 презентации, участниците и гостите на семинара се оттеглиха на кафе-пауза. За финал бе посрещната с интерес презентацията на доц. д-р Брощилова, засягаща може би най-актуалния въпрос на нашето съвремие, а именно – климатичните промени. Основния паралел, който тя направи, бе между оптимистичните и песимистичните виждания относно екологичните проблеми и намирането на обективна прогноза, спрямо която да се започне навременна превенция и адаптация.
Мълчание цареше по време на паузата, предназначена на въпроси и отговори. Това се дължеше на факта, че темата за реализирането и поддръжката на полезащитните горски площи бе изчерпана напълно, максимално достъпни и съобразени с гостите бяха и трите презентации.
Нека следващият път, когато преминаваме със своите автомобили край китните поля и пояси на Добруджа, да се замислим, че зад тази красота стоят не само природните дадености, а и всеотдайната дейност на лесовъди и еколози, жертвали голяма част от съзнателния си живот в името на това да съхранят красивото и за бъдещите поколения.
Зони на уязвимост при съвременен климат. Както се вижда с по-тъмен цвят, Добруджа и Дунавската равнина са застрашени от засушаване и опустиняване в близките десетилетия.
Ученици от СОУ “Хр. Ботев” – Балчик участват в проект за възстановя-ване на дъбовите гори около Оброчище.
Фото: М. Костова
Балчишки ученици садят гора
Ерсин ИСМАИЛОВ