Отидох, видях и се впечатлих
Oct 9th, 2013 | От Marusia | Category: ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, ПОЗИЦИИЗа замъка Бран и Пелеш в Румъния
Замъкът на Влад Цепеш – Дракула през XV в., а по-късно лятна резиденция на кралица Мария през XX в., както и Дворецът в Балчик.
При отлична организация, създадена от Румяна Петрова и Стойка Колева от ОУ „Антим I” – Балчик, за което всички им благодарим, успяхме да посетим нашите съседи от Румъния чрез туристическа фирма „Алис травел груп” ООД – „Радилов и синове”. Всичко беше точно, защото с нас беше и екскурзоводът Кирил Христов – компетентен, с тънко чувство за хумор.
Пред нас бяха 37 музея, намиращи се в Букурещ, 16 държавни и 17 частни университета, църквата „Св. Св. Константин и Елена”, с нейния служител Йосиф. Дай, Боже, на света повече такива хора!
Суперлативите за двореца „Пелеш” са необходими и излишни. Голяма красота и радост за туристите, че всичко е съхранено. Но тук се почувствах дискриминиран, защото на входа има надпис за даване на информация: на английски, италиански, испански, френски, оскъдна информация от един лист на руски език – и толкова. Други нации и езици на света не съществуват. Трябва ли да припомня, че до края на XVI в.нашите съседи, румънците, са използвали кирилицата. Вслушвайки се внимателно отстрани, защото имаше и английски групи, разбрах, че има 160 зали, работят 35, а нашата българска група се добра до 6 от тях. Но и за това съм благодарен. Обиколката ни беше много постна. А вътре – пълно с чудесии, та чак завидях на вкуса на техния крал Карол I за разлика от нашия Фердинанд и неговия отрок и по- насетне.
После отидохме до замъка „Бран”, намиращ се на територията на нашия побратимен град Бран с кмет Георги Херменану, който винаги почита празника на нашия град – 24 май. Отново туристически неволи, които се повтарят и е обезпокоително. Вход – 25 леи за всички, с изключение на студентите. Другите под ножа. За хората /като мен/ третата възраст – никакво съжаление.
Това, което ме потресе бе, че пред входа има търговска част, в която се намира „Стая на ужасите”. В нея има гилотина, на която лягаха деца и ги запечатваха на камера. Може ли такова нещо? Живеем в 21 век. Не ни ли стига насилието, което бълват телевизията и вестниците. В края на краищата – ние сме в цивилизована Европа.
Време е на всички,които влизат в замъка „Бран”, да се обясни истината за владетеля Влад Цепеш (1431-1476). Мисля, че трябва да забравим легендите, измислиците за него,дори това, че главата му била погребана в България, подклаждани като начало от жителите с унгарски произход, по понятни причини. Замъкът на Дракула от XV в. се е използвал от румънската кралица Мария, както и нашият дворец в Балчик, за лятна резиденция. Замъкът в Бран е по-малко обран, отколкото балчишкият дворец при отпътуването на румънските окупационни власти през 1940 г., както и товара, отнесен от тях за Констанца с кораба „Ойтус”.
Раздадоха ни каталог, но не на български език. На входа чакаше чешка туристическа група. Чехите се възмущаваха, че липсва тяхното знаме, понеже в миналото чешкия крал Зигизмунд много помагал на страховития владетел на Влахия, Влад Цепеш. Е, не можеш на всички да угодиш. Но нали не сме полиглоти и завършили история? Малко е нужно за развитие и поддържане на добросъседските взаимоотношения. Това трябва да стане при вярно отразяване на историческата действителност, по възможност на всички европейски езици.
Георги Йовчев