Ропотамо ни посрещна с ласки южни и горещи
Oct 2nd, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, Общински новини, ЦЪРКОВНИМеката слънчева топлина на златната есен ни завладя и примами, затова бързо се организирахме и с подкрепата на Общината и на председателя на Общинския съвет на пенсионерите – Ангел Събев посетихме красивото Южно Черноморие. Отдавна наши приятели – пенсионери от южното море ни отправиха покана и на 23 септември 2013 г. решихме да подадем ръка за приятелство, да споделим мисли и чувства, които ни вълнуват, да обменим опит, да изразим обичта си и преклонението пред красотата и величието на България. Първото ни посещение бе в гр. Созопол – старинен и вечен, в традиционен възрожденски стил. 610 г. пр. Хр. гръцки преселници от Мала Азия основават град – държава и го наричат на своя бог Аполон – „Апомения Понтика”. Тогава Апомения бил най-богат град по Черноморието. По времето на хан Крум, градът става част от България. Град Созопол е забележително място, тук ухае на старина и култура. Удоволствие е да се разходиш по тесните калдъръмени улички, да почувстваш полъха на древността, да се докоснеш до старите и новите археологически находки.
За нас беше удовлетворение да изнесем концерт от богословски песни в църквата „Св. Св. Кирил и Методий”. В тази реликва от 15 май до края на септември се намират част от мощите на Св. Йоан Кръстител, разкрити на о. Свети Иван. На 1 октомври, при тържествена литургия и с литийно шествие мощите се пренасят в църквата „Св. Георги Победоносец”. Изпитахме вълнение и гордост, когато ни похвалиха и казаха: „Много туристи посещават тази църква, но никога не са влизали хора, за да изнесат концерт. Бъдете благословени!” В северната част на стария Созопол, посетихме църквата Св. Богородица. Съществува от 1482 г., била е манастирска църква, вкопана в земята. Изградена е от камък и дърво. В църквата има много красива дърворезба – иконостас, амвон, владишки трон, дело на майстори от Дебърската школа. Църквата е паметник на културата, под закрилата на ЮНЕСКО. Впечатлени бяхме от Археологическия музей „Южна крепостна стена и кула” – интересно е предверието – подът изобразява слънце от каменни блокове, изложени са произведения на известни художници и скулптори. Интерес представлява зърнохранилището от V-VІ в., бялата арка, автентичният фрагмент от южната крепостна стена, античният кладенец, построен ІІІ в. пр. Хр. Интересно е да се знае, че при археологическите разкопки от дъното на кладенеца отново е бликнала сладка вода. Наблюдавах оригинални части от водопровода на древна Апомения Понтика. Удивителна е залата, където е изложена оригиналната статуя на Бог Аполон. В класацията „Чудесата на България” старият Созопол е обявен за победител.
А когато посетихме резервата „Ропотамо” се възхитихме на много уникални природни обекти – естествени лонгозни гори, естествени пясъчни дюни, широколистни гори, тръстика, папур, камъни. За съжаление водните лилии вече бяха прецъфтели. Разходката с лодка до устието беше прекрасна, възхитихме се на природните феномени – „Лъвската скала”, „Веселата скала”, пещерите, интересната и богата фауна. В непосредствена близост до природния парк „Странджа” се намира гр. Китен, където бяха нашите нощувки, в един прекрасен къмпинг. Градът е много красив, като китка, между два малки черноморски залива – Караагач и Атлиман. А в град Приморско ни посрещнаха с топла погача, много усмивки и хубаво настроение нашите приятели в пенсионерския клуб. Трогнахме ги с нашите песни и стихове, посветени на Добруджа, земята, морето и сувенирите от Белия град. Разказахме им за Северното Черноморие, за неговите красоти и неговите феномени, за прекрасните фестивали в Белия град, а те ни обещаха, че непременно ще ни гостуват на нашия фестивал. Последната ни дестинация беше гр. Несебър. Старият град ни посрещна с много слънце, ласки и усмивки, с древна история и антична прелест. Църквите, крепостта, археологическият музей, картинната галерия, прекрасната гледка към морето, старите възрожденски къщи, всичко това е един възторг безкраен.
Тодорка
ХАРИЗАНОВА
Председател на клуб „Здраве”