За да не бъдем последните българи
Oct 2nd, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ВАЖНА, ПОЗИЦИИВ празния 21 септември в ХГ Балчик се състоя литературно-музикален спектакъл с участието на акад.Константин Косев, Стоян Райчевски, Петър Маринков, Панко Анчев и разбира се с главния организатор на Националните културни празници „Албена 2013” издателя Иван Гранитски. Много бе приятно музикалното начало и изпълнението на два валса от Шостакович и чардаш от Монти, превъплътени с пианото на Младен Тасков и цигулката на Цветан Козлев.
Акад.К.Косев представи пред елитна балчишка публика двете си нови книги, издадени от издателство”З.Стоянов” – за нашия идол на свободата Васил Левски и за българската освободителна кауза през горнилото на Източния въпрос. Ученият говори увлекателно за живота и делото на Левски. Цитира неговата мисъл, изразена в писмо до П.Хитов: „Да има сетнина от нашето дело!”и от тефтерчето на Левски великия въпрос на Апостола на нашата свобода:”Народе????”. Този въпрос на Левски означава очакването, че народът ще се включи в освободителната борба. Макар и потушено, Априлското въстание превръща България в политически субект в Европа – обясни академик Косев, а канцлерът Бисмарк от трибуната на Райхстага заявява, че за Турската империя няма място в Европа: „Съпротивителните възможности, както на българите, така и на другите балкански народи, са твърде ограничени, за да се противопоставят успешно на нашествениците. Затова те отправят взор с надежда за външна подкрепа. Най-напред очакванията им са насочени към Австрия, а от началото на 17 в. – главно към Русия. Руските монарси съзнателно стимулират тези надежди. Още през 16 в. цар Иван Грозни открито огласява освободителната мисия на Русия спрямо източноправославните християни, като заявява недвусмислено, че целта му е да освободи Цариград от игото на полумесеца. На тази основа възниква и се разпространява известната мълва за Дядо Иван. Същата насоченост на руската политика се откроява още по-ярко при Петър Първи и Екатерина Велика, които многократно увеличават руската мощ и още повече засилват натиска върху Османската империя.”
Писателят и политик Стоян Райчевски пише поредицата „Бежанци”, в която отразява трагичното етническо прочистване на българите в различни места на голямата българска държава. Той продължава делото на акад.Л.Милетич, който пише за разорението на тракийските българи през 1913 г. След Берлинския конгрес, след Илинденското въстание, когато България е разкъсана и разединена, започват бежански вълни. До къде довеждат те българите, пише истината след 100 години, Стоян Райчевски, допълвайки с анкетно проучване, множество факти и документи забележителното изследване на акад. Л.Милетич.. Надявам се в тази поредица от събития да направи нужните изводи и да обясни бежанското движение и трайно заселване на българи в Северна Добруджа. Един болезнен за нас въпрос, останал недискутиран и скрит в историята, за да не накърним „братските” взаимоотношения с други държави. А България е малка държава, не трябва много-много да се перчи. А защо е останала малка държава също трябва да се каже, макар и след 100 години, както го прави Ст.Райчевски като устойчив политик, в книгата си за бежанците: „Етническото прочистване на българите от Източна и Западна Тракия и Мала Азия 1903-1913-1923”.
Направи впечатление, че историците не умеят да употребяват глаголните времена и особено сегашно историческо време, за което си призна и академикът.
Писателят и драматург Петър Маринков прочете откъс от своята последна книга „Граф и пеперуда”, но беше доста скучновато. Може би ако я прочетем насаме, ще вникнем в нея по-истински.
Накрая ни порази речта на писателя и редактора Панко Анчев, който възкликна наивно да възстановим морала, за да не бъдем последните българи на този свят.
Маруся КОСТОВА