Останаха само два дни, за да разгледате изложбата на младите художници от “Виа Понтика”
Sep 11th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА
Йовица Миленов, студент в НХА – София, обявен за македонския Пикасо на спрейовете, позира пред картината си “Маска”, под която е написал: “Недостатъчен поглед към бъдещето… Няма светло бъдеще за нас… Всички отиваме в ада…”
Фото: М. Костова
Една от първите изяви на изкуството по време на фестивала ”Виа Понтика” бе откритата на 4 септември от 18 ч. в ХГ Балчик изложба на млади художници от НХА София и Факултета за приложни изкуства в Белград,Сърбия. Гости и граждани на Балчик оцениха критично картините на Йовица Миленов, Стилян Петров, Гергана Николова, Габриела Петрова, Ангеларий Димитров- всички от НХА София , специалност „Живопис” с р-л гл.ас.Кирил Божков. В бр.31 ние съобщихме за изложбата, впечатлени от картините на Габриела Петрова „Идол 3” и на Гергана Николова „Опит за летене”. Хареса ни идеята за евентуалния летеж нагоре на младите птици, превъплътен в художествен образ, както и стремежът на младия човек да намери идола на своето време.
По време на откриване на изложбата най-голямо впечатление ми направи македонският студент от Делчево/намира се на 20 км. от другата страна на границата/ Йовица Миленов. Чудех се откъде ми е познат. Как откъде – от последното издание на „България търси талант”, където той стигна до полуфиналите, показвайки скоростно рисуване със спрей. За него и за нас това си беше шоу, забавление, жонглиране със спрейовете. Както ми каза и самият художник, той се надява да постигне /с по-големи шансове у нас/ и други техники на рисуване – например с пръсти и акрилна боя върху стъклени плочки. Тази година е пред избора да завърши магистратура, но не живопис, а може би нещо около дизайнерските специалности. Това смята за начало на пътя си към други страни /Дубай, Австралия/, където изкуството се приема като в България, не за самото изкуство , а за шоу и може би по този начин ще преуспее.
Скромно е участието и на сръбските студенти в изложбата. По две творби, обработени с акрил и масло. Много добронамерено тяхната ръководителка Селма Джулизаревич- Каранович изтъкна, че е важно сътрудничеството – да се разбираме и уважаваме. Още отначало отпадна необходимостта от превод. Сръбският език е все пак наш, балкански, славянски. Пък и за изкуството говорят самите произведения, каза проф.Бранимир Каранович и е важно да пожелаем успех на Емилия Радойчич, Анджела Петровски, Данило Миятович и Елена Вучич по пътя им към голямото изкуство, който им прокарва в началото фестивалът „Виа Понтика”.
Маруся КОСТОВА