Композиторката Карапенева на фестивал в Балчик
Sep 11th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ИЗКУСТВО
Стефка Карапенева
За пети пореден път на фестивала на хората от Третата възраст, който се провежда всяка година през месец август в нашия град, гостуват и читалищни певчески състави от Габрово. Техен ръководител е Стефка Карапенева. Тя е дългогодишен диригент на вокална група „Надежда” при Дружеството на инвалидите, на вокална група „Ружица” от с.Лесичево, Габровско, на хор „Старопланинско ехо” към Туристическо дружество Габрово – един дългогодишен всеотдаен труд, изпълнен с професионализъм и много любов. Но онова, което най-вече предизвиква възхищение и уважение към 70-годишната габровка е нейната висока култура в музикалното творчество и изключителната и работоспособност.
Стефка Карапенева е композирала повече от 300 песни, които се изпълняват от много хорове и вокални групи в цялата страна. А песента „Богат е този, който дава” става химн на хората с увреждания и от 1998 г. ежегодният фестивал в Перник, се открива именно с него. За тази своя творба получава диплом и плакет за цялостно творчество.
Музикалното и творчество обхваща туристически, патриотични и градски песни, събрани в музикалните сборници: „Моите песни”, „Храм е планината”, „Слънчеви следи”, „Слънчеви пътеки”, „Слънчеви звуци”. За любимия си жанр – туристически песни – композиторката е многократно награждавана: медал „Алеко”, златен медал от БТС, тя е носител на музикална награда „Филип Аврамов”, статуетка за цялостно творчество от Международния фестивал в Г.Оряховица, статуетка „Златна лира” и др. Най-голямата награда за Карапенева е, че много хорове, вокални групи и особено туристите, обичат да пеят нейните песни, защото няма по-голямо удовлетворение за твореца от това – произведенията му да се обичат от тези, за които са предназначени, да живеят в сърцата на хората.
Не е случаен фактът, че неин обичан жанр са туристическите песни. Самата тя е възторжен турист, поклонник на красивата планинска природа – 32 пъти е пътувала в любимата си планина Пирин, била е в Кавказ, в Татрите, на Карпатите. „Моят храм е планината, която ме възражда и вдъхновява, а музиката е тръпка като любовта.” – споделя Карапенева.
Преклонението пред природата, вроденият усет към красивото и живописното са истинското вдъхновение за нейното творчество. След посещение в Балчик, тя композира няколко много мелодични песни, посветени на оригиналната красота на белите балчишки хълмове, на морето, на рибарите. Прекрасните стихове на балчишката писателка Цонка Сивкова стават текстове на песните „Балчик-съвременен и вечен”, „Балчик и морето”, „Аз обичам”, „Морето е моята любов”. Последната песен е едно сакрално откровение на Карапенева, тя сякаш преоткрива морето като нова любов. Тандемът поетеса и композиторка, обединени от особена творческа чувствителност към самобитната красота на нашия град, създава наистина чудесни песни. А още по-хубаво е това, че те се запяха и станаха постоянно присъствие в репертоара на балчишката група „Неспокойни вълни” към клуб „Хинап” /Клуб на хората с увреждания/. Този факт не се дължи само на дългогодишната връзка и приятелство между председателя на клуб „Хинап” Д.Малева, поетесата Цонка Сивкова и композиторката Карапенева, а говори и за това, че хубавото, стойностно изкуство /в случая музиката и поезията/ намира своите консуматори и почитатели – хората с високи естетически критерии. Като самата госпожа Карапенева, която доказва това с талантливото си творческо присъствие в музикалния живот на България. И с посланието хората да вярват в приятелството, защото „Приятели да имаш е богатство”, както се пее в една от нейните емблематични песни, станала любима на хората от балчишкия клуб „Хинап”.
Певческа група “Надежда” към Клуба на хората с увреждания в град Габрово с отговорник и корепетитор Стефка Карапенева – на фестивал в Балчик.
Фото: М. Костова
Мария АНДРЕЕВА