Осъществен е проектът “Пилотен модел на изграждане и финансиране на слънчево улично осветление в Черноморските общини”
Aug 29th, 2013 | От Marusia | Category: ВАЖНА
По крайбрежната алея вече светят светодиодни лампи, резултат от осъществения проект за икономично и екологично осветление. Фото: Б.Т.
Партньорите Община Балчик и Асоциация на българските черноморски общини, в продължение на 13 месеца (април 2012 май 2013) осъществиха проекта на обща стойност 138 030 лв. чрез финансиращата организация: Програма за малки проекти на Глобалния Екологичен фонд.
Предлага се иновативен подход за намаляване консумацията на енергия за улично осветление. Проектът в своята същност е демонстрационен, вече е изградено високотехнологично улично фотоволтаично осветление на крайбрежната алея “Дамба” в гр. Балчик заяви Димитрин Димитров дир. Дирекция „ТЕМСЕ”. Алеята е любимо място за разходка на жителите, туристите и гостите на града, което е предпоставка за широко разпространение на резултатите от проекта.
Проектираната система осигурява осветление, напълно независимо от конвенционалната енергия, същевременно ще бъде сигурна и ще осветява съгласно стандартите заложени в БДС. Въпреки, че изискват поголяма първоначална инвестиция, използването на осветителни уредби с внедрени алтернативни източници на енергия е целесъобразно по много причини: енергията, която генерират е екологична; при експлоатацията им не се отделят вредни емисии; изискват ограничена поддръжка. Срокът на експлоатация на фотоволтаичните модули е 20 години, т.е. за целия живот на изграденото улично осветление ще бъдат спестени 600 тона вредни емисии.
Основната цел на новото осветление е намаляване на вредните емисии, емитирани от уличното осветление чрез използване енергията от Слънцето.
Предимствата на монтираните 68 светодиодни осветителни тела са:
Ниска консумация
Изключително ниска консумирана енергия. Захранват се с напрежения 5 24V при ток 20 100mA (консумация от 0.1 до 1W/LED).
Дълъг живот –
СуперLED-източниците притежават технически живот 100 000 часа (11.5 години непрекъснато светене; за улична LED-лампа реалният живот е 25 години). След този срок светодиодът продължава да свети, но с по-нисък интензитет.
Висока надеждност –
Изключително високата надеждност произтича от дългия технически живот. Светодиодите са най-надеждният известен източник на светлина.
Екологична чистота Светодиодите не съдържат в себе си опасни за човека елементи (за разлика например от живачните, натриевите и конвенционалните луминесцентни лампи). Те са напълно рециклируеми. Не излъчват никакви вредни емисии (липса на ултравиолетова и инфрачервена радиации, които са вредни за зрението и за околните предмети).
Дължината на живот на лампите зависи и от добросъвестността на гражданите. Скъпи туристи и съграждани, да запазим лампите и да им се радваме.
/Б.Т./