За истинското изкуство на Георги Велчев
Aug 7th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА16 морски пейзажа, изразяващи особената чувствителност към природата на един талантлив, но малко познат за обикновения любител на живописта майстор на четката, бяха подредени и много компетентно представени от младата изкуствоведка Христина Йорданова в изложбената зала „Тихото гнездо” на Двореца в Балчик. Това се случи на 1 август от 18 ч. А великолепните платна са дело на варненския художник Георги Велчев /1891-1955/.
Това са картини, маслена живопис, пейзажи от Българското Черноморие. Причудливи скали, спокойно или драматично море, лодки, рибарски хижи, панорами от Балчик, Варна, Созопол – в монохромни или по-колоритни гами – те илюстрират особения усет на художника към красотата и хармонията в природата.
Георги Велчев учи живопис при Иван Мърквичка и Стефан Иванов в София. Живее в Париж, пребивава в Германия, по-дълго време в Ню Йорк, където прави 8 самостоятелни изложби, посещава Австралия, Китай и др. В своите ранни творби има склонност към по-модерна и освободена живописна образност, с импресионистични интонации. Близък е по стил и дух със Сирак Скитник и Николай Райнов, които се противопоставят на традиционното и внасят в изкуството интелектуална обновителна енергия, повлияни от европейския модернизъм. Платната на Георги Велчев от този период – 20 и 30-те год. на ХХ век- маслена живопис и гваж, разкриват мистичен и вглъбен поглед към духовния свят на човека.
Живеейки по-късно във Варна, художникът съзерцава живота на малкия български свят, пресъздава в картините си поезията на слънчевите дворове, на открехнатите вратници, мостове, чешмички. Силно е привлечен от морето, то се явява като изобразителен мотив в пейзажите му, изпълнени с богата символика – срещата на скалистия бряг с морската шир. С лекотата, сигурността и умението на големите майстори Георги Велчев показва една свободна и експресивна живопис, богата, с колоритна хармония. А това го характеризира като творец с емоционален темперамент и висока професионална култура, очертава го като класик на морския пейзаж. Точно такива платна, създадени през 30-те и 40-те години, е подбрала и Христина Йорданова от Художествения музей „Г.Велчев” Варна, където са запазени около 50 от многобройните творби на художника и където ценителите на истинското изкуство могат да им се наслаждават, посещавайки постоянната експозиция там, където се подреждат и изложби на гостуващи художници.
Горд, доблестен и свободолюбив човек, отличаващ се с откровеност на възгледите си бохем, Георги Велчев е неразбран и отхвърлен след 9 септември 1944 г. Умира изоставен и беден пред 1955 г., едва 64-годишен. Материално беден, като всеки голям творец в недалечното минало, като всеки нестандартен, оригинален и богат духовно човек, като личност с голямо дарование. На което може да се възхити и порадва всеки, който посети „Тихото гнездо”. Всеки, който обича истинското изкуство.
Мария АНДРЕЕВА