IV Музикален фестивал “Дни на класиката – Балчик 2013”
Jul 31st, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, ИЗКУСТВОВдъхновена Моцартова вечер
Симфоничният оркестър на Румънското национално радио, с диригент Тибериу Соаре и солист Габриел Кройтору, откриха “Дните на класиката – Балчик 2013” с вдъхновена Моцартова музика като изпълниха Концерт за цигулка и оркестър № 5, ла мажор, KV 219; Концерт за пиано и оркестър № 12, KV 414 (солист: Михаил Хориа); Симфония № 29, ла мажор, KV 201/186a
Фото: Ерсин Исмаилов
За четвърта поредна година в Белия град прозвучава изискана класическа музика. Известни музиканти с дългогодишна професионална кариера в страната и чужбина се събират на откритата сцена до хотел “Мистрал”, за да дарят на признателните си слушатели незабравими музикални мигове.
Началото на фестивала бе поставено на 27 юли от 19.30 ч. от симфоничия орекестър на Румънското национално радио с диригент Тибериу Соаре. Той бе подготвил произведения на Волфганг Амадеус Моцарт, най-гениалният композитор от виенските класици.
Още час преди официалното откриване, голяма част от гостите на фестивала бяха заели места след едногодишно очакване. Истинско удоволствие е за всички жители на град Балчик, че именно това музикално събитие навлиза трайно в културния календар на Общината. Кметът Николай Ангелов приветства гостите на концерта, обеща им една незабравима седмица на класиката. “Музиката на Моцарт е истинско предизвикателство, дори и за най-добрите импровизатори”. Това бяха думите на водещата на тазгодишното издание на фестивала – арфистката Деница Димитрова.
И ето, че думите отстъпиха място на музиката. Под бурните аплодисменти на публиката гостите от Симфоничния оркестър на Румънското национално радио заеха своите места и секунди след това прозвуча вдъхновено Концерт за цигулка и оркестър № 5, ла мажор. Солист на това произведение бе талантливият Габриел Кройтору. Той показа на всички, че владее цигулката до съвършенство, а изисканите тонове звучаха още по-изящно сред магичната акустика на откритата сцена. Румънският цигулар е първият лауреат на Първия международен конкурс за цигулари “Виенявски” през 1979 г. Той има повече от 1000 участия като солист в Европа и Азия, сред които Кралската филхармония (Лондон), Монте Карло, Лион, Люцерн и мн. други. Изнасял е рецитали в Испания, Франция, Германия, Италия, Русия, Китай, България и Румъния. Участва също и в майсторски класове на Салваторе Акардо през 1982 г. и Зино Франческати през 1988 г.
Като безкрайно изискан и вдъхновен перфекционист се доказа и диригентът на филхармонията – Тибериу Соаре. Той владееше оркестъра във всеки един момент и извлече максимума от музикантите, които по обясними причини бяха в намален състав. Неговата творческа биография е също доста интересна. Завършва националния музикален университет в Букурещ със специалност “Туба” през 2000 г., а година по-късно специализира дирижиране. Печели редица награди в Румъния, работи като диригент в Букурещ и Гюргево, често е канен в симфонични и оперни оркестри в родината си. Гастролира в Китай, Германия, Швейцария, Израел, Полша и Унгария. На 29 юли 2010 г. под негово диригентство, гостуващият оркестър изнася концерт на световното изложение в Шанхай.
Бурните аплодисменти и скандирания “Браво, браво” изпратиха първото изпълнение в концертната програма и приветстваха Концерт № 12 за пиано и оркестър със солист Михаил Хориа. Красивите тонове на пианото се сляха по съвършен начин с мелодията на оркестъра, а финалният резултат от тази симбиоза бе завладяващото 20-минутно изпълнение. Впечатляващият румънски пианист Михаил Хориа дебютира още на 10-годишна възраст в родния си град Брашов, изпълнявайки концерт в ре мажор от Хайдн. От тогава той е концертирал над 1000 пъти с оркестри в цяла Румъния. Завършва колеж със специалност “Математика и физика”, а успоредно с това учи пиано. Намерил своето истинско призвание, завършва Музикалната академия в Букурещ. Обучението му продължава в университета в Илинойс, САЩ, като през 1999 г. получава диплома от Бостънския университет.
След второто изпълнение последва 10-минутна пауза за орестъра, в която водещата Деница Димитрова прочете приветствието на настоящия министър на културата Петър Стоянович, по случай фестивала, а също така сподели интересни факти от биографиите на солистите и диригента.
Достоен завършек на Моцартовата вечер бе симфония № 29, ла мажор, чийто финал изправи на крака въодушевената публика.
С традиционно отлична организация премина за пореден път дебютният концерт от Дните на класиката в Балчик. Предрешени в рокли от времето на Класицизма, служителки към фестивала раздадоха рекламни брошури в реномирана ветрилообразна форма на български и английски език.
Ерсин ИСМАИЛОВ
Запомняща се експресия
Запомняща се експресивна вечер представиха музикантите от “Сапаев квартет”, които изпълниха Струнен квартет № 14, ре минор, “Смъртта на момичето” от Франц Шуберт и Струнен квартет № 6, оп. 80, фа минор от Феликс Менделсон. На снимката: Санжар Сапаев, Иван Стайков, Кристин Пъшева, Кристиян Сугарев.
Фото: Маруся Костова
Отново изненада – четвърта млада вълна от таланти издигна международния авторитет на „Balchik Classic Days” или казано на наш език, което е по-важно – на музикалния фестивал „Дни на класиката – Балчик 2013”. Този път приятният сюрприз дойде в лицето на „Сапаев квартет” – темпераментен и красив, както приляга на всяка младост, самоуверен, не само със своите музикални качества, с придобити трайни знания, благодарение грижите на проф. Радионов, проф. А. Станков … А имената, готови вече за голямата сцена са: Санжар Сапаев – първа цигулка, Иван Стайков – втора цигулка, Кристин Пъшева – виолончело, романтична и одухотворена личност, като всяка плевенчанка, Кристиян Сугарев – виола.
Този път публиката от 2 континента (може би и повече) беше зарадвана с произведения на Франц Шуберт (1797-1828) и Феликс Менделсон (1809-1847).
Майсторите на лъка представиха цигулката в своята звучност в ролята на сопран, виолата в ролята на алт, виолончелото съответства на тенорите с богати изразни възможности – това ни демонстрираха младите музикални таланти с прекрасна конструктивна оформеност, откровена конкретност и музикална обобщеност. Разбира се, с изпълнителска изразителност и задължителна интерпретация. „Смъртта на момичето” не е вписана в по-важните произведения на Ф. Шуберт, което означава, че ръководителят на „Сапаев квартет” е вложил в своите търсения нова интонация, обогатявайки произведението с очарователност, утвърждаващо се сценично самочувствие и творчески самобитен кураж.
Музикантите потвърдиха жизненото предназначение на музиката, разбрано в най-широкия и смисъл. А всичко това е свързано с отразяване на разностранностите в нашия живот чрез различните типове музикална изразност.
Квартетът блестящо възпроизведе мелодията на всички произведения от Шуберт и Менделсон. Подчерта се мелодичната стройност, динамика и последователност на музикалните тонове, съпътстващи човешките мисли и емоции. Може би, по този начин „Сапаев квартет” се постара устремно и старателно да разкрие своята вътрешна активност, достигайки кулминация и разширяване границите на нашите представи за хармония.
Георги ЙОВЧЕВ
Малко бе разстоянието между хотелите “Марина Сити” и “Мистрал”, за да побере многобройната публика, проявяваща интерес към четвъртото издание на фестивала.
Фото: Георги Йовчев