В галерията
Jul 17th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ИЗКУСТВО, ПРИЯТЕЛИ НА БАЛЧИКОткриване на изложба на Група “Девет+” Фото. Balchik.com
Балчишкият храм на изкуството – Художествената галерия – и това лято насити програмата си /едновременно с великолепните фестивали, концерти и най-разнообразни музикални изяви, провеждани в читалището и в „Двореца”/ с много и интересни прояви – ежегодния и вече 22-годишен „Процес –Пространство”, проведен нестандартно с изложби и пърформънси; изложба на станалия традиционен пленер „Европейски хоризонти”; лични изложби /като тази на младия балчишки художник Генади Гавраилов/; колективна изложба на „Група 9+” и всичко това с официално откриване и закриване, с тържества, музика и скромно присъствие от балчиклии, явно раздвоени между музиката и картините.
В залите на галерията все още са изложени платната от международния пленер „Европейски хоризонти” /с организатор балчишкия художник Валентин Шалтев/, в който тази година участваха творци от България, Румъния, Русия, Дания, Англия. Изложбата от техните творби, вдъхновени от красотата на балчишкото крайбрежие, разкрива богатство от художествени хрумвания, разнообразие на естетическите внушения, експериментаторския дух на художниците, които виждат и усещат уникалността на природата по различен начин, но явно притежават остра чувствителност към нея.
Заслужават особено внимание и дърворезбите на художниците от „Група 9+”, обединени от проекта „Свободата.net”. Три поколения творци: Георги Великов, Димитър Митков, Евгений Григоров, Роберт Цанов, Митьо Митев, Иван Ушев, Георги Митев, Стоян Стилиянов, Йордан Йорданов, Маргарит Гьорчев, изповядващи нестандартни идеи и ползващи иновационни техники, демонстрират как чрез материалния фактор, в случая най-често дървото, могат да се отправят актуални духовни послания. За свободата! „Човешкото битие е изцяло изтъкано от пориви към свободата…Свободата е търсенето, пътуването, лутането, отчаянието и надеждата, унинието и екзалтацията, полетът и падението, идеята и възможната невъзможност за реализирането и, наличността и липсата. Всичкото и нищото! Свободата е идеята за свобода и нищо повече.” – се казва в експозето към изложбата от великолепните им творби.
Балчишките ценители и любители на живописта, на стойностните картини, получиха един великолепен подарък. Възможността да разгледат пътуващата изложба от 24 платна на един от класиците на изобразителното изкуство /от 70-те години/, създал творби на кавалетната живопис – портрети, голо тяло, натюрморти. Да почувстват непреходната красота на творби с неповторим стил. Благороден е жестът на съпругата на починалия преди няколко години утвърден български художник Тома Трифоновски. Негови картини могат да се видят в НХГ, в СГХГ, във всички галерии у нас, в музеите в Женева, Хамбург, Пушкинския музей, в частни колекции, във всички страни в Европа, в Египет, В Австралия, Канада и САЩ.
Изложените в нашата галерия 24 платна са притежание на семейството, други са предоставени от Офелия Петрова, съпругата на големия български писател Ивайло Петров и от ХГ Добрич. Прекрасните картини, в топли червени тоналности, някои в елегантно студено сиво, синьо и зелено, разкриват ярката индивидуалност на творец със собствен, изработен стил, който може да се характеризира като „лична иконография”, както се изразява известният и много популярен в Балчик изкуствовед Димитър Грозданов. Анализирайки творчеството му, той изтъква, че платната на Тома Трифоновски са естетически заредени така, че голите тела и портретите изглеждат като икони. Навярно защото художникът е намерил и устоявал хармонията…
Хармонията! Колко по-поносим и по-хубав би бил животът ни, ако достигахме до хармонията. Ако успявахме да я постигнем и реализираме, не само в изкуството, но и в битието, в обществото, в политиката. Ако полагахме повече усилия за нея. И за толкова още други, но много важни неща.
А тази изложба, с творби на Тома Трифоновски, беше оригинално замислена – с въвеждаща атмосфера, с живо изпълнение на модерна музика от смугла девойка с китара пред входа на галерията, откъдето пейзажът привличаше с потъващото в морето залязващо слънце, с декоративните ароматни факли, с шансоните на Едит Пиаф вътре в галерията, с мелодиите от пианото, с чаша бяло и червено вино пред очарователните портрети от платанта…Древните знаци на човешкото битие в симбиоза с голямото, непреходното, наречено изкуство.
Мария АНДРЕЕВА