Дългоочакваното лято в Балчик започна с III хоров фестивал “Черноморски звуци”
Jun 12th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА, ДРУГИ, ЗАБАВНА И ПОЛЕЗНА, Общински новиниИ то по убедителен начин, защото от миналата година нашият град Балчик е удостоен с титлата „Балканска културна столица на изкуствата”. Балчик нарекохме фестивален град за първи път ние и писахме за това преди 12 години.
От 5 до 9 юни 2013 г. се проведе Третият международен хоров фестивал „Черноморски звуци” отново с впечатляващ старт и с основен двигател Смесен хор „Черноморски звуци” Балчик, с диригент Валентина Георгиева. Участваха още: Дамски хор „Морфова – Прокопова” София , с диригент Атанаска Попова; Детска вокално-театрална формация „Таласъмче”, с диригент Димитър Констанцалиев и сценарист Тодор Янкулов, София; от Румъния – Смесен хор „TRISON”, гр.Браила, с диригенти Маричка и Стефан Лупу; Смесен хор „Ioan D.Chiresku”, Черна вода, с диригент свещеник Ангел Динку; Collegium Cantorum „Nicolae Oancea”, Букурещ , с диригент Мариус Кручиану; от Македония – Смесен хор „Драган Шуплевски”, Скопие, с диригент Сашо Татарчевски; от Сърбия – камерен хор „Св.Стефан Дечански” Княжевяц, с диригент Мартина Милошевич; от Гърция – Смесен хор към Културен център Тагарадес, с диригент Елефтерия Метакса; от Турция – Смесен хор от гр.Бурса, с диригент Левент Сезгин; от Финландия – детски хор „Cantus Michaelis” – Миккели, с диригент Кирси Каунисмаки- Сухонин; от Украйна – детски хор на Харковския лицей на изкуствата, с диригент Нина Лагутина., които са осъществили преход от 18 часа с влак и 17 часа с автобус от Одеса до Балчик, преодолявайки известните бюрократични спънки от молдавските и румънски гранични проверки.
Фестивалът имаше авторитетно жури, начело с Огнян Василев и помощници Йосу Елберден /Испания/ и нашата Валентина Георгиева, която в последствие се справи авторитетно със своята задача на организатор и домакин.
След ритуала по посрещането на съставите на площад „21 септември” се състоя и официална церемония по откриване на фестивала до нимфеума на Двореца, където балчишките ботаници предведливо бяха спрели водопада под „Градината на Аллаха”, а декоративният воден канал беше посипан с листата на растящите рози и в тази озвездена балчишка нощ се носеше техният дъх, с политнали към небето проблясващи балони – светулки. Именно в такава обстановка диригентът на балчишкия хор Валентина Георгиева получи статуетката от Съюза на българските композитори, връчена от неговия председател Петър Льондев. Един знак за значимостта на нейния труд, тъй като по думите на изтъкнатия композитор това е третата по ред награда на Съюза.
В конкурсната програма всеки състав изпълни по 6 песни, като една от тях е от български композитор и прозвуча на български език. Репертоарът беше разнообразен – включващ класическа и модерна музика, местен и чуждестранен фолклор. Във фестивалните концерти „Децата ни” и „Денят на прошката” чухме изпълненията – послания от будните очи на планетата – нашите деца и внуци от София, през Балчик до Миккели и Харков – един вълшебен триъгълник: България,Финландия и Украйна. На сцената пяха българските деца от „Леопарди” и „Войс оф бойс” от Балчик, чу се повея, който дойде от „ Украина, Украина”и напеви от далечна Лапландия. Втората вечер детски мюзикъл сътвориха малките „таласъмчета” с диригент и автор на симфонична, камерна, солова, популярна и детска музика Димитър Констанцалиев, заедно със сценариста Тодор Янкулов. След изпълненията си в балчишкото читалище те ни изненадаха със своя творчески дух, ентусиазъм и артистична зрялост, изпращайки ясно послание към нас, възрастните.
В трите хорови работилници се разучиха произведения, които се изпълниха на гала концерта, като 165 изпълнители изпяха “Jubilate Deo” /psalm 97-4/, а 311 хористи сътвориха “Da pacem Domine”. Химнът на Балчик също беше разучаван. След отличните изпълнения на гала концерта, възторжени аплодисменти, цветя и подаръци, дойде и моментът за наградите. Статуетката, изработена от Цветан Лазаров за първото място, отпътува за град Княжевац, Сърбия, заедно с хора „Св.Стефан Дечански”. „Дунавски вълни” Русе, с диригент Весела Тодорова, покориха публиката и се приютиха в балчишкото пристанище като станаха най-добър български хор и получиха специалния диплом „Бъдещето на България”. Тяхната съгражданка Палмина Дачева бе удостоена с титлата „Мис фестивал „Черноморски звуци”, а мистър Фестивал – Гюткай Варьоздюкен от гр.Бурса, Турция.
Децата от Лапландия получиха наградата за изпълнение на българската песен „Седнало е Джоре”. Наградата на Съюза на българските композитори за диригентско майсторство бе присъдена на Атанаска Попова, диригент на хор „Морфова – Прокопова”. Председателят на читалищното настоятелство на ч-ще „П.Хилендарски” Балчик Станка Ганчева връчи красив пейзаж от Генади Гавраилов на Сашо Татарчевски, диригент от Скопие. Всички диригенти получиха диплом за участие и сертификат за няколко песни с композитор Йосу Елберден.
Красив е полетът на стрелата, но никой не знае колко усилия коства това на тетивата в лицето на организаторите: Община Балчик, с кмет Н.Ангелов и секретар М.Ангелова; УБГ с управител Ина Манчева; Съюза на българските композитори; КЦ „Двореца” с директор Ивелина Радилова; Съюза на българските музикални и танцови дейци. Гости бяха кметът на гр.Черна вода Георги Хонза, Ирина Герина, диригент от София, композиторът Александър Райчев. Как да не сме признателни и благодарни за навременната и безкористна помощ на „Албена” АД; „Стройперфект” ЕООД; ЕТ „Електра – Г.Железов”; ЕТ „ Деби – Енчо Иванов”; Детски маркет „Пами”ЕООД; сладкарница „Шоколино”; сладкарница „Преслава”; хотел „Мистрал”; винарска изба „Варна”, „Феонекс”. Медийни партньори бяха БНТ 1, БНТ 2, Радио „Добруджа”, Радио „Варна”, Радио „Дарик” и.т.н.
Независимо от метеорологичните капани, с които природата постави на изпитание, както организаторите, така и изпълнителите, всичко беше перфектно и премина през парадната страна на взаимната радост и удовлетворение,”по ноти”. Защото отново станахме свидетели на богат репертоар и чудесни изпълнения на произведения от различни епохи и стилове, написани от наши и чужди творци и изпълнени в Балканската фестивална столица на изкуствата – Балчик.
Георги ЙОВЧЕВ