7 април – Международен ден на здравния работник
Apr 10th, 2013 | От Marusia | Category: ВАЖНА, ПОЗИЦИИ“Положението е трудно, но ние трябва да се съобразим с него, за да работим.”
Интервю с д-р Иво Войчев, Управител на МБАЛ-Балчик
Във връзка с празника на здравните работници – 7 април, наш репортер се срещна с д-р Иво Войчев, Управител на МБАЛ-Балчик и разго-варя с него за основните проблеми и практики в българското здравеопаз-ване.
Д-р Войчев,
Какви са вашите очаквания относно Декларацията и ис-канията, които лека-рите от МБАЛ-Бал-чик подадоха като част от Общонацио-налните протести?
Изпълниха ли се те?
Част от исканията се изпълниха.Визирам промяната на методи-ката за определяне на цените и финансира-нето на клиничните пътеки. Отпаднаха някои текстове от предложе-ната от Надзорния съвет на НЗОК за 2013 г. мето-дика и се възвърна ста-рата от 2012 г. Остана-лите искания надали ще бъдат изпълнени, осо-бено в сегашната ситуа-ция на служебен каби-нет. Свидетели сме, че оставката на директора на НЗОК все още не е факт. Положението е трудно, но ние трябва да се съобразим с него, за да работим. Ако не бях-ме го направили, няма-ше да можем да склю-чим т. нар. допълнител-ни споразумения със Здравната каса и на практика нямаше да бъ-дем финансирани за на-шата работа.
Смятате ли, че та-зи политическа об-становка би повлияла върху стабилността на здравеопазването? Този държавен ресор е с най-честа смяна на министрите.
След всеки скандал се иска оставката на съответния минис-тър и новоназначения за кратко време въвеж-да своите виждания.
Стабилността на здра-веопазването може да бъде подобрена чрез единна национална здравна стратегия, но особено в година на из-бори и година след из-бори, това нещо не се случва по обясними при-чини. Здравеопазване-то е приоритет на тео-рия, но май всички уп-равляващи не мислят за него, защото имат по-важни социални проб-леми като демографска криза, бедност… А здра-веопазването е част от националната сигур-ност на страната и би трябвало да бъде истин-ски приоритет, а не само на думи. Ако беше така, нямаше да се стига до там, че много колеги лекари и други специ-алисти по здравни гри-жи да напускат страната и да търсят работа по специалността си в Ев-ропа и Америка.
На заседание на ОбС-Балчик се гласува, по подобие на предиш-ни години бюджет на стойност 700 000 лв. за МБАЛ-Балчик за на-стоящата година. До-статъчни ли са тези средства за 1 кален-дарна година за лечеб-но заведение, обслуж-ващо толкова голям периметър от хора?
Неведнъж съм казвал, че ако не беше субси-дията от общинския бю-джет, то още преди 10 го-дини, когато започна т.нар. здравна реформа в България, болницата в Балчик щеше да изпадне в несъстоятелност, да фалира и по този начин да се самозакрие. Огра-ничителните мерки на Здравната каса, недо-финансирането в здра-веопазването, води до това, че търговски дру-жества, каквито са бол-ниците на този етап /това е една огромна грешка според мен/, нямат друг начин на финансиране, защото дейността им се състои в оказване на медицин-ска помощ. Не можем да се занимаваме с по-купки, продажби, с бор-сови сделки или банково дело. Та, малко или мно-го, парите са толкова и ние трябва да се съобра-зяваме. Въпросът е да бъ-дат давани за дейността на болницата. Има мно-го общини в България, в които болниците не се финансират чрез субси-дии от общинския бю-джет и сме свидетели, че част от тези болници се закриват. Пресен и ярък пример за това е болницата в Девин. Зна-ете, че тук, в нашата об-ласт, болниците в гр. Тервел и гр. Генерал То-шево бяха закрити и сега работят като медицин-ски центрове с възмож-ност за лекарско наблю-дение до 48 часа и ако се налага – насочване за болнично лечение към други работещи лечеб-ни заведения в областта.
Има ли достатъчен брой специалисти в нашата болница, има ли отворени места?
На този етап специа-листите са достатъчни, в смисъл че отговаряме на изискванията на ме-дицинските стандарти за брой специалистите в различните структури на лечебното заведение, но както и навсякъде в България – човешкия ресурс е недостатъчен в областта на здравео-пазването.
Стана дума вече за изтичането на специалистите ни зад граница, а освен това, много от колегите, които завършват медицина, започват де се занимават с друго около медицината – стават представители на фирми за медицинска техника, на фармацевтични компании. По принцип там работата е по-лека, заплащането е по-голямо, това е основното.
Какви са отношенията между болница и Бърза помощ и промени ли нещо според вас въведения общонационален телефон 112?
По принцип, въвеждането на такъв единен телефон 112, който обслужва не само спешните центрове, а и както знаете – полиция, пожарна, е хубава инициатива, която се осъществи и на практика. Добрата стране е, че се въвежда някакъв път на съобщаване и действие при различни спешни ситуации, друг е въпроса дали операторите, които приемат съобщенията, са достатъчно компетентни в областта на медицината, за да знаят какво точно да направят, кого да насочат на съответното място. Също така продължават да се подават, т.нар. фалшиви сигнали, което на практика е разход на енергия, на специалисти за ненужни цели. А иначе, отношенията ни със спешния център, който се намира на територията на болницата, са добри. Ние така или иначе осъществяваме консулти по искане на Спешния център от наши специалисти – лабораторна и рентгенова диагностика. Работата ни е взаимна и няма как да не бъде. Все пак от там преминават над 70% от хоспитализираните ни болни.
Можете ли да отличите работата на конкретен специалист като особено успешна за годината?
Да, мога да отлича работата на точно определен специалист, но аз смятам, че по-важна е не работата на един или друг, а работата в екип. Болницата в Балчик има прекрасен екип, има прекрасни специалисти и това може да го каже всеки, потърсил помощ при нас.
Какво си пожелавате за празника 7 април?
Пожелавам си да удържим на напъна, за да продължим да работим в услуга на жителите на общината.
Интервю: Ерсин ИСМАИЛОВ