Кой беше той?
Oct 8th, 2010 | От Marusia | Category: БЛАГОДАРНОСТИАрхеологът от Балчик сега щеше да стане на 70 години.
Роден на 28 август 1940 г. В с.Изворово, общ.Ген.Тошево. Любознателен от малък. Пламъкът по история запалва у него учителката му г-жа Петранка Кроснакова в Тошевската гимназия „Н.Й.Вапцаров”, в която завършва средното си образование. И той тръгва по заплатаните лабиринти на дати, години, събития. Слабостта му става българската история с онези събития, които имат причинно – следствени връзки и определят човешкото развитие. След казарма завършва СУ „Кл.Охридски” по специалността, която обича. Работи 5 години като преподавател, а след това като археолог в Историческия музей гр.Балчик. През 1971 г. Полага основите на планомерните и мащабни изследвания на балчишката древност. Активно е участвал в проучванията на старите столици Плиска, Велики Преслав и крепостта Калиакра. От лятото на 1985 г. е доктор по история и археология. Женен, с двама синове и една внучка.
Публикувал е над 120 съобщения, статии и студии по проблемите на българската и византийската цивилизация. Негово дела са:
1.Сборникът „Балчик – древност и съвремие” /Добрич 1990 г./
2.”Балчик – 2600”- луксозна монография /Русе, 1992 г. Съавторство с П.Моралийски и Ив.Костов/ 3.”Древната българска цивилизация” /София 2000 г./
4.”Дионисополис” /варна 2001 г./
ДУМИ ЗА НЕГО
Проф.Теофил Иванов /почетен член на Археологическото кралско дружество в Лондон, член-кореспондент на Германския археологически институт в Берлин и действителен член на Австрийския археологически институт във Виена, почетен гражданин на В.Търново и Разград/: „Марин Димитров се отличава с голямо трудолюбие, с богата и широка научна ерудиция по проблемите, които се отнасят до древната история и култура на античния град Круни – Дионисополис, днешния град Балчик. М.Димитров се отнася критично към ползваната литература и има стремеж често да изразява своето лично мнение по конкретни проблеми. Тези му качества издават един изграден научен работник – изследовател.”
Проф.Димитър Овчаров: „Имах възможността да проследя цялостното развитие и израстване на археолога Марин Димитров. Винаги отговорен и общителен, той извършваше проучванията на терен за кратко време. Притежава логика в интерпретацията и изводите в своята работа. Обогатява познанията си и взема активно участие във всички конгреси, симпозиуми и конференции по различни проблеми.”
Горанка Цветкова, журналист във в.”Добруджанска трибуна”: „Археологът Марин Димитров прекроява праисторията в революционна книга. Предците не дошли, а се завърнали от Азия, твърди ученият в „Българска цивилизация”.
Кръстина Маринова, от в.”Стандарт”: „ Прародината ни е била на Балканите. Археолог от Балчик изследва 20 години корените на държавата, пренаписва историята ни. Той отхвърля тезата, че древните българи са тюрки. Българският корен е свързан с историята на древния европейски човек.”
Марин Димитров беше много открит човек. Не се притесняваше от нищо и винаги казваше истината в очите, макар това да му костваше много. Беше борец за справедливост в мирно време. Милееше за Балчик и даваше много от себе си за неговото добруване. Така създаде фондация „Дионисополис”, която никой не продължи. Създаде „Движение за защита интересите на Балчик” и един от първите референдуми в България на територията на Балчик, като форма на гражданско управление. Къде останаха, балчиклии, тези неправителствени сдружения, които много биха ни помогнали в днешно време със своята дейност, за да бъдем истински стопани и граждани на Белия град и на Балчишката община. Марин Димитров милееше за тези неща. Но вече го няма сред нас. Жалко, че никой не ще да продължи делото му.
Пенка ДИМИТРОВА