Проектобюджетът на Общината е 21 525 878 лв.
Feb 7th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАВ което перо на да погледнете, парите не стигат – с тези думи на кмета Н.Ангелов започна обсъждането на проектобюджета за 2013 г. През миналата година твърде големи са били надеждите да се продадат част от албенските акции на Общината, но това не е станало и така над 13 млн. лв. не са влезли в общинския бюджет. Останали са неразплатени сметки за 2.5 млн. с доставчици, най-вече поради забавени плащания по европейските проекти.При бюджет за мин.г. 25 082 000 лв. изпълнението е 21 488 171 лв. Затова предлаганият бюджет е изключително стегнат – продължи кметът. Би могъл да се нарече антикризисен. „Пицата ни е много постна тази година.”
Заложените приходи за 2013 г. са на базата на приходите на Общината за 2012 г., тъй като държавата иска да покаже какъв засилен контрол има върху европейските проекти и че парите, идващи оттам са гледани като през лупа.
Проектобюджетът за 2013 г. е 21 525 878 лв.
В него не се имат пред вид продажби на албенските акции. Те ще се продават, но не на всяка цена – изтъкна кметът. А пари трябват – за разплащане с доставчици от миналата година, за Дамбата, за МБАЛ, за туристически атракции и пр.
Приоритетно, поради принудителната констатация на одиторите от Сметната палата Варна ще се обърне внимание на използване таксите за чистота да отидат за почистване от битови отпадъци, а не за озеленяване, както е постъпила Общината през миналата година. Ще се закупят повече контейнери, кофи и метачни машини. Затова бюджетът в частта си за БКС е толкова завишен, отговори кмета на въпроса на съветника от СДС Н.Аркалиев.
Голям интерес предизвика проектът за асфалтиране на алея „Деветакова” от „Ехото” до албенския строеж на „Тихия кът”, струващ над 435 000 лв.
Приход за общината ще бъде продажбата на приемната /бившия ресторант „Карото”/ на ул. „Г.Милев”, тъй като тя не се използва вече години наред, а се поддържа най-старателно.
Стадионът ще бъде завършен и разплатен, но ще се търси друг външен инвеститор. Дни ни делят от времето, когато гарнизонният стол ще се превърне в клуб на военните и място за социалния патронаж, който няма сграда. За рибарското пристанище нещата вървят мудно и отговор все още няма. Затова не може да се говори за рибарски слип /чака се строително разрешение/, за преборване със зайкоджиите и възможностите на самите рибари да продават улова си. Предстои изграждането на нови лодкостоянки, унифицирани рибарски бараки за инвентар, но не и за легло в тях. Рибарският проект е за 155 000 евро.
Предстои изграждането на ново осветление в целия град, не само на слънчевите панели на Дамбата.
Ще има нова автогара. Къде ще е тя – още се мисли между мястото на школата и Авиоградчето
Занижени са разходите по фестивалите. Читалищният съюз трябва да си преразгледа отпуснатите средства от 257 000 лв, като се има пред вид дейността, а не големината на селищата – имаха претенции от с.Кранево и си извоюваха още 6 000 лв.
Ч-ще „П.Хилендарски” ще получи нова апаратура, столове, завеси, прожектори на стойност 300 000 лв.
Ограничени са и средствата за пенсионерските клубове, които ще се разпределят от ОбС на пенсионерите, според дейностите, които провеждат и нуждите, които имат.
90 % от училищата и детските градини ще се отопляват с биогориво, което е по-евтино. Училища и детски градини няма да се закриват, но сливането на ПГ „Ал.константинов” и СОУ „Хр.Ботев” е неизбежна, поради наличието само на 86 ученика в първата. През м. април ще се обсъди широко въпросът за това какви класове ще учат в гимназия „Хр.Ботев”.
За съжаление присъстващите в залата бяха малко и повечето въпроси, зададени от местните медии.
Маруся КОСТОВА