В памет на балет-майстора Марин Велчев
Jan 16th, 2013 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАБалет-майсторът, балетист и артист Марин Иванов Велчев почина внезапно, на седемдесетгодишна възраст в Балчик, България на 1.10. 2012г. Той е роден на 6.3.1942 г. във Варна, но основната част от творческия си живот прекарва във Финландия като танцьор и педагог, заедно със съпругата си, балерината Тамара Попова – Велчева (моминско име – Перовуо).
Велчев завършва държавното хореографско училище в България през 1959 г, в класическия поток. След тригодишна военна служба, той е прикрепен директно за солист на Софийския академичен балет, през периода 1962 – 1976г. През този период той прекарва три години в Киров, Ленинград, като стипендиант по програма за държавен обмен на артисти и като гост-артист, под ръководството на легендарните Александър Пушкин, Фея Балабина и Константин Сергеев. Точно по това време той започва да се интересува от педагогика, най-вече благодарение на Балабина. Велчев продължава обучението си покрай изявите си на сцена, а руската балетна школа и традиция определят за него стандартите, с които той не прави компромиси и в своята собствена по-нататъшна дейност на педагог и хореограф.
Велчев гостува като танцьор освен на множество европейски cцени, също и в Индия и Япония. Той е бил награждаван на международни балетни конкурси в Токио и Варна.
Велчев е поканен за танцьор във Финландската национална опера през 1976г (по инициатива на тогавашния балет-майстор и негов съотечественик Константин Дамянов), а през периода 1977-1978г той работи като преподавател, както с артистите от Националния балет, така и в балетната школа към Операта, като в последната продължава работата си с младите и през периода 1982-1987г. Велчев работи както като танцьор, така и като педагог също в Танцовия театър „Раатикко“, в Градския театър на Хелзинки и в Танцовия театър „Миймос“.
След танцовата си кариера и преподавателска работа, Велчев се концентрира върху педагогическата дейност и създаването на собствени хореографии с детския балет от Вантаа, който той основава заедно със съпругата си, през 1983г. През 1987 г. той превръща в своя основна дейност работата си на преподавател, художествен ръководител и хореограф на детския балет във Вантаа. Велчев излиза в пенсия през 2008г.
Междувременно той успява да работи като преводач на своя бивш състудент от Кировск Баришников при снимките на филма” Белите нощи”и също така изпълнява ролята на балет-майстор в телевизионния филм „Танцувай, пепeрудо, танцувай”.
Детският балет Вантаа е продължение на престижната балетна школа на Айри Сяйля. Като преподавател Велчев прилага руските традиции. На централно място е поставено обучението по класически балет и прилежащата му упоритост, всеотдайност и дисциплина в работата. На много семейства се налага да правят компромиси, но всичко това е било замислено в името на подготовката на детето, не само за целите на балета, но и за целия негов живот напред. Тези ценности той се опитва да предаде и на своите ученици, много от които се изграждат като професионалисти в танцовата сфера, например в трупите на Финландския национален балет и в чужбина.
Методите на преподаване на Велчев предизвикват понякога недоволство. Във финландската култура е прието да се правят отстъпки, както и да не се поемат много рискове. Велчев, със своя славянски темперамент и персоналния си фински език понякога успява да предизвика недоразумения и погрешни тълкувания както сред учениците си, така и сред техните семейства, но с работата и действията си той показва, че знае точно какво върши. Той вижда възможностите на своите ученици и ги култивира без да жали нито себе си, нито тях. Резултатите са налице.
Детският балет Вантаа на Велчев в личен план е и неговият финален проект, в която той канализира цялата си творческа енергия. Освен десетките си хореографски реализации, Велчев изгражда и боядисва сцените, планира и организира костюмите, избира цветовете и светлините, тренира учениците си неуморно и бди, дори и над най-дребните детайли в продукциите на детския балет. След представленията той изразява открито чувството си на удовлетвореност или пък на недоволство.
Велчев умее също и да глези учениците си. Много негови ученици, заедно с родителите си, се радват на топлото гостоприемство на Велчев и организираните от него пътувания до България с учебна цел или заради участия в конкурси. Международните балетни конкурси във Варна са част от преживяванията, а останалата част се формират от походите, плаванията из Черно море, запознаването с прастарата култура на страната, малките лудории и голямата популярност, която печелят представленията на Детския балет Вантаа в читалище „П.Хилендарски” Балчик, в близките градове, както и изненадващите демонстрации пред очите на ентусиазираната публика на крайбрежната алея. Балчишкият магьосник пленява и завладява публиката.
По отношение на финландската балетна школа Велчев има виждания, които не се покриват с общоприетите схващания. Въпреки това той открива и много хубави неща във финландския танцов материал. По думите на Велчев: балет майсторът трябва да се осмелява – театърът не е баланс, а борба. Изкуство не може да се прави по часовник и преподавателят трябва да вярва в изкуството толкова убедително, искрено и силно, че да може да предаде тази своя вяра на учениците си / Откъс от интервюто на Ирма Виенола-Линдфорс за вестник Хелсингин саномат“ от 6.3.1992г./
У дома си Велчев е изключително сърдечен. Роднините и близките му получават неговото безусловно внимание, а той свързва танците с почти всичко, което прави. Той е танцьор в кухнята, край чертожната дъска, докато майстори, докато прави фокуси, по всяко едно време, за радост на приятелите си. Той вижда през човека, като с рентгенови очи, визуализира музиката, кара я да се подчини на визията, а останалото превръща в танц.
Марин Велчев и Тамара Попова – Велчева получават наградата на Вантаа през 2005г.
Освен съпругата му, за Марин Велчев остават да скърбят синовете му, заедно със семействата си, близки и приятели в България и Финландия, както и учениците му и техните семейства.
Анне КАУППИНЕН-Викстрьом /Семейна приятелка и почитателка на балета/
Анита ЙОКЕЛА
/Балетен педагог и бивша ученичка на Марин Велчев/