За икономическото минало на Балчик
Sep 27th, 2010 | От Marusia | Category: Общински новини
Интервю с н.с. I ст. Цветолин Недков от ИМ гр.Добрич
Цветолин Недков е роден в Добрич през 1958 г. Завеждащ отдел “Нова и най-нова история” към Исторически музей – Добрич. Повече от 10 г. се занимава с осветляването на проблеми от стопанския живот на Южна Добруджа в ново и най-ново време. Публикациите му са главно за периода 1878 – 1912 г. Автор е на изследването: “Житната търговия в Балчик /в края на ХІХ и началото на ХХ век/”, Добрич 1997 г. , “Стопанският живот на град Балчик (1878-1944)”
Знаете ли, че няма друг автор, който да е посветил две книги за стопанското минало на Балчик. Колко време Ви отне това?
Не, не зная и съм приятно изненадан като историк. Действително втората ми книга ми отне 15 години събиране на историческата документално доказана истина. После последваха две книги анализиране и написване. Една година коректура, компютърна обработка, предпечатна и печатна подготовка. В крайна сметка стават 18 години.
Къде се намира изворчето, от което блика тавава свежа информация?
То се намира в Централния държавен архив София, в Централен военен архив във В.Търново; държавните архиви на Варна и Добрич; Държавен вестник, „История на българите в Добруджа” от В.Георгиев и С.Трифонов; отчетите на Варненската търговско- индустриална камара, от П.Тодоров, в.”Работник” и „Селски куриер” ; ИМ Балчик. От тях ние научаваме, че в края на 19 век в Балчишка околия дневно се произвеждат 100 това брашно, а на година 24 141 т. Има две фабрики за спиртни напитка, 270 магазина и дюкяна. Чрез Балчишкото пристанище се изнасят зърнени храни, брашно, животни и животински продукти за Турция, Румъния, Гърция , Египет, Англия, Белгия, Холандия, Австро-Унгария,Франция. Балчишката скеля е неудобна за товарене пряко на кораб. Първо се е товарело на лодки /мауни/, които пренасяли товара на съответния кораб. Съществуващата Балчишка земеделска банка активизира дейността си като през 1895 г. тя извършва 5200 операции за 1 995 599 лв., а през 1900 г. операциите са 5 465 на стойност 10 084 931 лв. Или близо 6 пъти повече. От 1900 г. до 1912 г. в Балчик се изграждат предприятие за железарско и машинно производство, 1 мелница, открива се фабрика за кожи, фабрика за преработка на тютюн. По това време в Балчик има 3 големи водни мелници и 2 печатници. Докато през 1901 г. тук пристигат 50 000 каруци житно зърно, то 1912 г. те са 95 000 , около 2 пъти повече.
Виждам, че сте взели много информация от Петър Тодоров. Кой е той?
Той е професор, доктор на историческите науки във ВТУ „Кирил и Методий”. Също добруджанец като нас. Роден в с.Житница. Бивш учител в Добричкото педагогическо училище. Музеен работник в ИМ Добрич. Един от най-добрите познавачи на историята, не само на Южна, но и на Северна Добруджа.
Кои събития са повлияли на стопанския застой в нашия град да преминат в криза?
Преди всичко румънската окупация 1913-1916 г. и от 1919 – 1940 г., което води до омаломощаване на стопанския живот в Балчик. Данъчната румънска политика е разорителна за жителите на Балчик. Наложените данъци са 30-40% по-големи от българските. Те дори се събират за месеци и години напред, т.е за 2г. и 3 месеца. Румънските управници вършат по най-брутален и безогледен начин непрекъснати реквизиции, които се провеждат както от окръжния префект /управител/ или от местните жандармерийски началници. При тези условия воденето на нормален стопански живот е невъзможно и води до дълбоки сътресения в развитието на промишлеността и занаятите, кредита и особено в търговията. Като пример през есента на 1913 г. от Балчик се изнасят 19 355 вагона житни продукти, то през август 1914 г. – 10 355 вагона. Поскъпват средно два пъти хранителните продукти от първа необходимост. В навечерието на войната между България и Румъния /тя започва на 1 септември 1916 г./ румънските власти засилват масовия терор и безогледни грабежи. Започват масови интернирания, изнесени са огромни количества движими имущества и стоки, а броят на отвлечените българи надхвърля 25 000 души. Много магазини, складове се разбиват и ограбват. От Балчик са отвлечени 21 видни българи във вътрешността на Румъния. Балчик е освободен на 5 септември 1916 г. Но на 7 септември 1916 г. рано сутринта градът е бомбардиран от 2 руски ескадрени миноносеца. Разрушени са корабните съоръжения, голямата мелница, пристанищните постройки са обхванати от пламъци. На 9.09.1916 г. бомбардировката отново се повтаря. Тези удари са твърде болезнени за Балчик – потопени и повредени са плавателни съдове, разрушени са пристанищни съоръжения, прекъснати са важни съобщителни връзки. От 1919 г. до 1940 г. Южна Добруджа отново е под румънско владичество, като на 22 април 1924 г. се приема крайно реакционният и грабителски закон за областта, като колонистките земеделски стопанства се устрояват върху най-плодородните и близки до селата терени. Със следващите закони българското население се лишава от правото да купува земя. Единствен купувач са румънските колонисти. Трябва да отбележа, че от 1934 г. до 1936 г. в град Балчик румънската държава построява пристанищен кей – 830 м. и вълнолом 450 м. Не забравям да спомена за случаите на нередовни или просрочени доставки на съдебни известия, които водят до тежки материални последици за българите.
Разкажете ни нещо повече за Балчишкото анонимно индустриално дружество. Кога е основано и неговият трагичен край?
През 1907 г. 4 акционерни дружества „Орач”, „Съединение”, „Добруджа” и „Напредък” решават да основат пето поред дружество – Анонимно индустриално дружество. Решават да построят тази модерна мелница като учредителите внасят по 100 000 лв. Германското дружество „Лутер” построява мелницата за 1 година – от юни 1909 до юни 1910 г.. и започва веднага да функционира. Отначало произвежда фино брашно – 5 вагона, 1 вагон грис на денонощие, в последствие 53 тона брашно, 20 тона грис, 2 тона макарони на денонощие, 2/3 от тази продукция е за износ за Турция, Египет, Гърция. Цялото производство е механизирано, а според Варненския окръжен управител тя е на трето място на Балканите и на първо място в България по онова време.Мелницата е най-голямото индустриално дружество и перлата на Южна Добруджа. Произвежда конкурентноспособна за пазара продукция. През 1925 г. е закрита мелницата поради нерентабилност, тъй като основният пазар за зърнени храни се премества в Кюстенджа.
Над какво работите сега. С какво ще изненадата читателя-родолюбец?
До края на годината ще изследвам стопанския живот и развитие на с.Стожер. Стопанската дейност на градовете в Южна Добруджа – Балчик, Добрич, Силистра, Тутракан, Каварна, а в недалечно бъдеще щеа напиша нещо за балчишките чифликчии – Собственици на едри модерни пазарни земеделски стопанства.
Благодаря за информацията. Читателите трябва да знаят, че книгата ви може да бъде прочетена в библиотеката на Историческия музей в град Балчик.
Аз също благодаря за оказаното внимание, че толкова хора се събраха в Художествената галерия на град Балчик, на г-жа Радостина Енчева директор на ИМ Балчик, а на балчишките жители да научат нещо повече за 2600-годишната история на града си.