Продължава реставрацията и консервацията на артефактите от храма на Кибела
Dec 5th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНА/Интервю с Петър Александров/
През 2007 г., при случайни разкопки с цел строителство, в близост до Рибарския площад, бяха открити неизвестни до тогава исторически артефакти от световно значение. В този храм на богинята-майка Кибела са открити редица монети, карамика и надписи, от които може да се съди, че находката датира от III-IV в. сл.Хр. и функционира активно през цялото четвърто столетие. Три години след откритието беше изграден дървен навес над мястото на храма, който да защити артефактите от увреждане от природните сили. И до днес находката е обект на задълбочено проучване и включване в дейността на редица проекти.
Срещаме ви с трима реставратори, които имат ключова роля във възстановката и експонирането на артефактите.
– Добър ден и успешна работа! Като част от визитната картичка на вашия екип, искам да ви попитам как се казвате, от къде сте и от колко време се занимавате с този вид дейност?
Аз съм Петър Александров, другите членове на екипа са колегата Михаил Деведжиев, който е скулптор от Смолян и Петьо Александров, който е шеф на фирмата и мой баща. Ние с него сме от София. Занимаваме се с тази професия от доста време, аз лично – от 2000 г., баща ми – от 1973 г., а колегата е по-нов е екипа и се занимава от около 5-6 години.
– Каква е същността на вашата работа и през какви етапи преминава реставрацията и консеравацията на артефакти?
Същността на нашата работа се изразява в това, че връщаме нещата “към живот”. Всички артефакти, открити до момента, се стремим да ги възвърнем към максимално близък с оригиналния им вид, разбира се, ако има достатъчно материали за това. Етапите на реставрация и консервация отнемат доста дълго време. Най-напред се започва с почистване на намерените детайли и фрагменти и определяне на тяхното местоположение. Следва процес на сглобяване и слепване на елементите един за друг, като нещата, които могат да бъдат реконструирани, се връщат към първоначалния вид. Които не могат, се оставят в първоначалния им вид или ги възстановяваме частично, за да може посетителят на музея да добие представа как точно са изглеждали нещата.
– Как определяте от какъв период от историческото развитие е даден артефакт?
За тази цел си има археолози, това не е част от нашата работа. Те ги откриват, датират, след това ни викат нас да ги реставрираме, ако има, разбира се, средства за това /смее се/.
– Какво ново е открито в храма на Кибела от 2007 до днес?
На този въпрос може най-точно да ви отговори директорката на музея, г-жа Радостина Енчева. Общо взето нещата, които са в момента в музея, са голяма част от архитектурните находки. В хранилището се намират по-малките неща като фигурки, малка пластика, релефи, т.е. по-ценните неща. В момента се занимаваме с архитектурните детайли, по които имаме доста работа.
– Каква препоръка бихте дали, за да се запазят тези артефакти?
Ние правим необходимото да се запазят артефактите, а правилното им съхранение и експониране е работа на музея. Предстоят ремонтни дейности по музея. Ние ще се погрижим, след приключването на нашата работа, да опаковаме добре вече реставрираните артефакти, за да бъдат максимално защитени и консервирани.
– Имате ли информация дали ще се строи напълно нов музей в близост до находката?
Доколкото знаем има такъв проект, одобрен от Министерството на културата. Целият храм трябва да се премести с 5 метра встрани и неразкритата част от музея, която се намира непосредствено под улицата, да се разкрие. Останалото зависи от собственика на имота.
– За голяма част от балчиклии името на Кибела е неизвестно. Свикнали се сме с обичайните находки от времето на гръцката колонизация като делви, амфори, статуи и орнаменти, свързани с бог Дионис. Как вие оценявате тази археологическа находка?
Историческата стойност на находката е, може би, безценна. Това е един от малкото разкрити храмове на Кибела в света и находката в Балчик не е нито от регионално, нито от национално, а от световно значение. Ако в бъдеще има възможност да се направи възстановка на този храм, ще бъде невероятно. Може би, целият свят ще ни завижда за това.
– Под патронажа на коя институция се провежда вашата работа?
Ние имаме договор с музея, който от своя страна е подпомогнат от фондация “Америка за България”, една от мисиите на която е да подпомага българското културно-историческо наследство.
Благодаря ви за интервюто и ви пожелавам успешна работа!
Интервю: Ерсин ИСМАИЛОВ