Среща с добричката поетеса Камелия Кондова
Nov 28th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАРепетиционната зала на читалище „П.Хилендарски” Балчик се оказа тясна за любителите на поезията, този път изкушени от Камелия Кондова, чаровна добричка поетеса, авторка на доста поетични книги, 11 на брой. Срещата бе организирана от балчишкия литературен клуб „Йордан Кръчмаров”, но присъстваха и много други граждани, интересуващи се и обичащи поетичното слово.
Литературната вечер започна с четене на стихове на Камелия Кондова, които изпълниха поетесите Стефка Керчева, Светлана Иванова, Пенка Димитрова, Надя Митева. Прочувствено и изразително те представиха предпочитани от тях произведения от стихосбирката „Малки смърти”, издадена през 2007 г. Дора Харизанова, председател на клуб „Здраве”, прочете стихове от последната издадена книга, приятно изненадвайки авторката, която заяви, че не притежава стихосбирката.
Поетесата Камелия Кондова се оказа много интересна, непринудена, оригинална и нестандартна събеседница. Затова срещата премина като интересна беседа, в която съвсем естествено присъстващите, потопени в атмосферата на поезията, общуваха с една духовна жена- добруджанка. Четенето на стиховете от „Малки смърти” много умело се редуваше с интересния разказ на поетесата за семейството и, за живота и на обикновен човек, за контактите и проличалото преклонение към изявени български поети, за творческия и път, започнал, по-скоро избухнал, с голяма награда. Колко скромничко и между другото тя спомена за наградите, а те съвсем не са малко!
Поетичната книга /с доста причудливо заглавие/ „Малки смърти”, която беше обект на срещата, съдържа над 40 стихотворения, обединени в три цикъла – „Не съвсем библейски”, „Защото много те живях”, „Малки смърти”. „Всяка раздяла била една малка смърт” – това е мотото на стихосбирката. Но успокоението е /ако въобще има място за него/, че човек се разделя с приятели, но и с неприятели, с вяра, но и с илюзии, с лъжата, с глупостта, с безброй нелепости. Стихосбирката има подзаглавие „Почти любовна лирика”. А лириката тук наистина е не почти, а съвсем любовна, даже любвеобилна. Защото всеки, който прочете тези стихове, някои кратки, лаконични, звучащи като афоризми; други – по-обемни, бликащи от изстрадани чувства и придобита мъдрост, не може да не почувства голямата любов на Камелия към живота с всичките му предизвикателства, обрати, разочарования, любови и разлюбвания, с привързаността към родителите, с необятната обич и преданост към децата, със симпатията и съпричастността към обикновените хора, към обикновените неща –една жизнеутвърждаваща любов, много истинска, дълбока, красива като лилавия аметист, като моравата аметистова роза върху корицата на стихосбирката – символ на таланта и на отрезвяването. Не само да украсява, но и да ни връща в действителността, от която поетите черпят своето вдъхновение.
И ако предназначението на поезията е да покорява сърцата /Р.Тагор/, то със сигурност Камелия Кондова покори с поезията си и интересното си излъчване присъстващите в съботната вечер на 24 ноември.
Мария АНДРЕЕВА