За постите
Nov 21st, 2012 | От Marusia | Category: ДРУГИ, ПОЗИЦИИНа 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично. Според Светото писание на този ден 3-годишната Мария, която по-късно е наречена Дева Мария, а нашият народ с любов и обожание назовава Богородица, била заведена от своите родители в Божия храм на Йерусалим и въведена в служене на Бога. Ето защо този ден става символ на въвеждането на младия човек в християнската църква и вяра, както и на християнското семейство, чийто първи пример са Дева Мария и съпругът и – праведният Йосиф. Хубаво е на този ден родителите да водят децата си на богослужение, за да научават те от малки за вярата, за библейските събития и това да е началото за възпитание в християнски дух и в добродетелите на християнската религия.
Няколко дни преди този хубав празник, на 15 ноември, започнаха Богородични пости, които продължават до най-светлия християнски празник – Рождество Христово. Смисълът на тези 40 дни на пост и въздържание е многозначителен и дълбок. Физическият пост е този, в който ще се лишим от обилна блажна храна и питиета. Но колко по-важен за човека е духовният пост, когато ни завладеят въздържанието и добрите мисли; когато със смирение и почтителност се вгледаме в собствените си постъпки и дела; когато направим равносметка на изминалите дни, на доброто, което сме сторили, на добрината, в която сме повярвали; на злото, което сме загърбили, на злината, от която сме се отърсили. Да мислим и разсъждаваме за злото и доброто, за съвест и чест, за онова, което е похвално и достойно за пример, както и за срамното, което ни оскърбява, за ненужната лъжа и притворството, което огорчава дните ни, за честните и скромни хора, които не се блазнят от материален разкош и съмнително придобитото богатство, за хубавото у човека, което не се измерва с имоти и огромни банкови сметки.
Да търсим у себе си милосърдието и способността да прощаваме човешките недостатъци, благородството и тактичността в преценките си за хорските деяния, щедростта, с която да даряваме любов, не само на своите деца и близки, да приемаме различното, другото, дори и това, което не разбираме. И това, заедно, с въздържанието от обилна храна за тялото и хигиена за душата, ще бъде духовният пост, който ще ни подготви за настъпващия празник. И не само за него, а ще ни напомни и научи да бъдем в хармония със себе си и най – вече с другите.
Мария АНДРЕЕВА