1 ноември – Ден на народните будители
Nov 7th, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАНЧ “Васил Левски – 1959” отвори врати с нова визия
На 1 ноември 2012 г. бе извършено официално откриване на обновеното читалище “Васил Левски – 1959”. Дълги години то е средище на българския фолклор и култура, тъй като приютява в себе си вокални и танцови самодейци. Очаквано и заслужено, след ремонт и подмяна на амортизираната мебелировка, читалището отвори врати за гражданите на Балчик.
Точно в 17:30 ч. кметът на Община Балчик – г-н Николой Ангелов и председателят на читалището – г-жа Даниела Димитрова, прерязаха лентата пред входа на концертната зала. Със запалена свещ в ръка, десетки граждани също прекрачиха с удовлетворение прага на това специално за тях помещение. Г-жа Димитрова приветства всички гости с това радостно за града събитие и със съвпадащия празник – 1 ноември – Ден на народните будители.
Докато в Западна Европа, тласкани от възхода на Ренесанса, изяществото на Класицизма и гения на Романтизма, огромни опери и театри са белязали духа на времето, то в България ситуацията е била много по-различна. В условия на робство и подтисничество, именно българските читалища са били тези обществено-културни институции, натоварени със задачата да бъдат крепители на българщината и фолклора. Макар и основано много след Освобождението и войните, НЧ “Васил Левски” пази емоционалния заряд на това време, тъй като все още съхранява в себе си красотата и изразителността на българския фолклор, непокътнат във времето. В нашето съвремие малко са местата, които устояват на настойчивостта на масовата култура, за да запазят чистотата на българското. Това читалище е е едно от тях.
По традиция, на откриването присъства и протойерей Георги Петков, който отслужи празничен водосвет, обърна се към гражданите с призив да бъдат по-добри, да ценят, съхраняват и предават през поколенията традицията и културата на нашия народ.
Дойде ред и на кмета г-н Ангелов, за когото този вид на залата и атмосферата, която цареше в нея, бе индикатор за една успешна инвестиция, която тепърва ще дава отражение в бъдещите концерти и културни прояви в читалището. Той също приветства гражданите с празника 1 ноември, като напомни, че дълбоко в себе си, всеки един от нас е будител. Също така направи шеговита ретроспекция за това как всеки е бил “несигурен за мястото, в което сяда” и похвали текущия обновен вид на сградата. За финал, той пожела на всички граждани и служители на читалището, дълги години да съхранят в него българската реч.
В рамките на половин час, от 18:00 до 18:30, официалните гости, сред които и г-н Сава Тихолов, председател на отдел “Протокол и връзки с офществеността” бяха поканени на тържествен коктейл. Останалата част от публиката зачака с нетърпение изявата на своите деца, роднини и близки в тържествения концерт на читалищните самодейци.
Концертът започна с женския хор “Добруджанки”, с диригент Магдалена Христова. Те огласиха за пръв път сцената на обновената зала със сърцатите изпълнения на песните “Малка мома”, “Тръгнала е малка мома” и “Носи Неда студена вода”. Последва кратък рецитал на двама ученици от ОУ “Антим I”, послучай 1 ноември. В следващия час, сцената бе разтърсена от танците на детската фолкорна формация при НЧ “Васил Левски-1959”, които изпълниха Добруджански и Джиновски танц. Не по-малко впечатляващи бяха и изпълненията на “батковците и каките” от ансамбъл “Балик”, които представиха Добруджански и Гергьовски танц. Работническият танцов състав “Веселие” също впечатли публиката със завидна лекота на танца, енергичност и усмивка. Ръководител и на трите самодейни танцови състава е г-жа Галина Гавраилова, вече професионалист с дългогодишен опит и успешна работа с хора от всички възрасти.
С много позитивни емоции, пожелания и усмивки на сцената завърши празничният концерт. Публиката, сред които имаше и доста правостоящи, аплодира на крака представянето на певците и танцьорите. Нека празничния дух и ведрото настроение, което съпътства всички присъстващи да се запази в годините и читалището отново и отново да ни посреща и зарежда нови емоции и впечатления от красотата на българското фолклорно изкуство.
Ерсин ИСМАИЛОВ