Желанието ни да запазим слънцето
Oct 31st, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАВъв времето, когато лятото все още пари под краката ни, но есенният вятър вече търкаля листата по улиците, в залите на Художествената галерия в Балчик се откри изложба на художници от гр.Галац/Румъния/
Едно събитие, планирано още преди време, се осъществи, внесе своето очарование и сантимент. Водени от доайенът си Георге Андрееску, художник с над повече от 100 изложби, сред които в Италия, Германия, Франция, Белгия и др.
На откриването проф. Павел Шошара /Букурещ/сподели удоволствието си от изложбата, нашия град и приятелските отношения, характера на общата ни балканска култура.
В изложбата са представени 10 автори с различен натюрел и възприемане на света около нас. От изящното и спокойно живописване на Давид Сава до динамиката на Йоан Тудор.
Всъщност Давид Сава представя четири платна ,внушителни по размер,в които прецизният рисунък и импресионистичното усещане е главният акцент.От тях лъха премереност и прецизност, характерна за един вроден европеизъм. Стилистиката на живописта му, определена в пейзажния жанр, внася определена светлина и настроение в експозицията.На другия фокус е Йоан Тудор ,при който настроението и динамиката експлодират в червено и жълто.
По време на изказването си проф. Павел Шошара определи, че в тези картини се оглеждат характерните стилистични различия и особености на всички жанрове и течения в живописта.Разликата е между характерите,начина на решаване на визуалните проблеми в платното. В тях се оглежда нашето присъствие на Балканите, с темперамента и колорита на багрите, дошли от слънцето, отразено в картините на Давид Сава, направени като че ли с лекота импресионистични творби, показващи овладяването на пространството и изящество в рисунъка на художника. Няма съмнение, тези работи внасят своя свежест и авторитет в сбирката. Съпоставени с експресивните неща на Йон Тудор ,те носят спокойствие и топлина в експозицията. Динамиката на съвременното ни битие обаче е отразена в картините на Йоан Тудор. Тези достатъчно големи по формат и експресивни по съдържание творби предават модерния поглед на съвременника ни, неговото битие и динамика, даже в известен смисъл и хаоса , в който сме принудени да живеем. Тази необходима условност от понятия и възприятия, за ценностите на живота ни. На противоположната страна са работите на Габриела Григореску, чиито сюрреалистично присъствие и настройка ни въвеждат в света на условностите и многопластовото мислене. Тази мелница, погледната от трите страни, които взаимно се допълват и обогатяват нашата представа за образа, така както разширеното описание ни внушава въздействията, уловени от разказващия историята автор. Правят впечатление графиките на Корнелия Бурлаку, с чието присъствие в експозицията разбираме многопластовостта на този жанр.
Авторката ни прави съпричастни в едно многостранно и задълбочено изследване на ситуацията и композиционните проблеми. Стил в представянето носят и рисунките на Жана Андрееску. Нейният вроден аристократизъм и позволява на привидно непретенциозните сюжети да вдъхне елегантност и изисканост ,която носи наслада и удоволствие при всяка среща с тях. Така в тези късно октомврийски дни публиката, дошла да види изложбата, беше осветена от слънцата, бликащи от картините, настроението на художниците и тяхната импулсивност, защото безспорно е ,че картините, както и иконите, носят светоусещането и одухотвореността на авторите си, тяхната вяра и представа за красотата и красивото, толкова необходими в днешните доста трудни за всички времена и една открита възможност да запазим слънцата в душите си.
Валентин ШАЛТЕВ