След 20 години в търговията, идва ли краят?
Oct 31st, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАГосподин Зарънов, кога решихте да влезете в частния търговски бизнес, как започнахте преди 20 години?
– През пролетта на 1990 година започнахме работа с брат ми в цеха за баварски колбаси в КК “ Албена”. След близо 3 години в цеха, решихме да наемем магазин под наем, с цел да разширим продажбата на продукта от цеха. Впоследствие открихме цех в Балчик със същата дейност. През есента на 1992 година направихме реконструкция на наетия от нас магазин /известен като магазина на чичо Гоца/ и започнахме дейност в навечерието на Коледните и Новогодишни празници.
През следващия месец как ще отбележете 20 годишнината на Вашата дейност?
– Може би с някоя промоция.
През годините на колко души сте осигурили работа?
– На повече от 10 души, като се има предвид, че в определени периоди са работили 4-5 души постоянно и целогодишно.
Хората станаха ли по-платежоспособни? През кои години купуваха най-много? Какви стоки се търсят най-много и кои се купуват рядко, но ги има в магазина?
– Когото и да попитате, всеки ще каже, че е намаляла неговата платежоспособност, но смятам за основна причина, че ние, самите си създаваме проблеми в държавата. Наложените нови изисквания за производство и търговия на стоки увеличават себестойността на стоките и услугите до крайния потребител. Най често купуваните стоки са тестени, млечни продукти и цигари. Имам наблюдение с годините, че продажбата на алкохол е намаляла с близо 80 %, а може и повече. Същото се отнася и за големите разфасовки перилни и миещи препарати.
Имате ли фаворити сред купувачите?
– Всички са фаворити, с изключение на тези, които търсят необосновани причини за спор.
Давате ли вересии?
На кого?
– Опитвам се да не давам, но то не останаха непознати, всички са близки хора.
Подредбата на магазина удобна ли е за купувачите и продавачите?
– Със сигурност е неудобна за продавачите, защото както и да подредиш, магазинът не е практичен за продажба на хранителни стоки. Тези, които са подходящи не са на стратегически места или са с много високи наеми, а въпросът дали е удобна за клиентите, те го показват с посещаемостта.
Как приемате конкуренцията на големите магазинни вериги?
– До известна степен нелоялна. При положение, че предлагат някои стоки с нереално ниски цени и поставят условия за количествата, които максимално можеш да закупиш. Те не целят вече да унищожат “малкия” търговец, а водят “ война” по между си. Големите докато се налудуват, малките изнемогват. В последно време се забелязва в района, че малките търговски обекти следват политиката на големите вериги, като предлагат определени стоки на по ниски цени от доставните.
Не смятате ли, че българинът трябва да купува от кварталните магазини, за да поддържа дребния бизнес, а не да подпомага едрия на “Пени”, “Метро”, “Кауфланд” и др.?
– Всеки има право да си дава парите където иска, но да не забравя, че ако няма в близост квартален магазин, може да дойде време за бучка сирене и килограм захар да пазарува на километри разстояние.
Какво желаете да постигнете още като търговец и какво пожелавате на своите бъдещи клиенти?
– Надявам се да се задържа колкото се може повече в тази сфера, а на клиентите преди всичко живот и здраве и да гледат по позитивно в бъдещето.
Павлин ПАВЛОВ