От любов към родината
Oct 24th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАНа 2,3 и 4 октомври клуб „Здраве” проведе екскурзия из страната, посветена на 100-годишнината от Балканската война и в чест на 1 октомври – Деня на възрастните хора. Зрелите хора знаят, че войната е подвиг, войната е вечна слава, саможертва в името на Отечеството. Поклон пред паметта на героите!
Посещавайки град Сопот изразихме нашата дълбока признателност пред паметника на братята генерали Георги и Владимир Вазови, проявили изключителна храброст, войнска доблест и умения при сраженията в битките при Одрин, Чаталджа и Дойран. Гражданите на Сопот се гордеят с голямата фамилия на Вазовия род. Няма българин, който да не знае, че Сопот е родното място на великия български поет и писател Иван Вазов. Посетихме къщата – музей, докоснахме се до бита, духа и творчеството на гения, отпихме глътка вода от чешмата на двора и се отправихме към горната част на града, където са църквата „Св.Богородица”, Девическият манастир „Въведение Богородично”, основан през 1665 г. от монахиня Сусана в близост до Хилендарския метох, който е изгорен от кърджалиите през 1794 г., но оставя названието „Метох”, пренесло се и върху Девическия манастир. В този метох идва П.Хилендарски и донася своята „История Славянобългарская”. Запазена е и църквата „Въведение Богородично”, която е интересна със своята архитектура – няма изразена абсида от източната страна и е вкопана на половина в земята. Интересни са стенописите и от 17 век и жилищната сграда с чердаците. Като по чудо те оцеляват след опожаряването на Сопот от турците през 1877 г. и е запазена килията на девическото килийно училище, скривалището под килията на игуменката Христина, в която се е укривал Васил Левски.
Настоящата игуменка на манастира ни изнесе много хубава беседа, запалихме свещ в памет на Левски и игуменката Христина, поседяхме в двора с много зеленина и цветя, полюбувахме се на най-старата лоза в Европа, около 350-годишна, а още ражда грозде, може би, защото мястото е свято.
Край Сопот се намира и манастирът „Св.Спас”, където през 1858 г. Левски приема монашеството под името Игнатий. Тук той създава първият монашески революционен комитет. Заредени с възрожденски дух, посетихме и град Панагюрище – градът на великата българка Райна Княгиня. Възхитихме се на мемориалния комплекс „Априлци”, издигнат в чест на 100-годишнината от Априлската епопея.
Радвахме се на хубаво време, добро настроение, прекрасна, красива природа, особено когато навлязохме във величествената Родопа планина. Останахме очаровани от стария град в Пловдив. Третият ден на нашата екскурзия посветихме на поета Яворов като посетихме родната му къща-музей в град Чирпан. Уредничката на музея ни поднесе прекрасна беседа. Запленени останахме и от зеленината и цветята на двора, а сред тях е паметникът на Яворов, скулптурата Майка Македония. Тук, за да се преклонят пред Яворов идват видни представители на българската интелигенция, както и световни имена.
От 1968 г. в Чирпан се провеждат Яворови януарски дни, които се откриват на 13 януари, рождения ден на поета.
Посетихме и Художествената галерия, където разгледахме експозицията на Никола Манев, художник от Чирпан, дарение награда. На път към нашия бял град, минахме през Дългопол и Провадия, очаровани от красивата природа около яз.Цонево. Белите скали край язовира са изумително красиви. Така, опознавайки родната страна, ния я обикваме и тачим още по-силно.
Ставаме съпричастни на историята, изкована от нашите деди и прадеди.
Тодорка ХАРИЗАНОВА