Да приласкаеш красотата
Sep 19th, 2012 | От Marusia | Category: ВАЖНАТова сториха служителите от балчишката университетска ботаническа градина (УБГ), които в модерната си нова бронирана оранжерия, която разполага с постоянна експозиция за кактуси и сукуленти и площ близо 1000 кв.м се откри фотоизложба „Дунав – истинската река” (от 10 до 20 септември 2012 г.). Тя е организирана от НС на РБ, посолството на Румъния в София и международната природозащитна организация WWF. Шест автори от 4 европейски държави са ни представили фотоси на долното течение на река Дунав.
След пролома „Железни врата” и големите язовири между Сърбия и Румъния, реката забавя своя ход и е последната запазена свободно течаща вода, а в плетеницата от речни ръкави, острови и блата пулсират със своето присъствие навсякъде във времето. За да бъде това състояние на реката трайно, повече от 15 години WWF работи съзнателно по опазването на реката, на която, за съжаление, 80% от крайречните местообитания и рибни ресурси са вече унищожени, най-много през ХХ век. Един тревожен сигнал за фатално останалите 20%.
Близо 10 години работих в Централна Европа, а хората, които живеят там саркастично споделиха с мен (като разбраха, че съм българин), че в долната си част река Дунав е дебелото черво на Европа, а нашето Черно море е клоаката на континента ни.
Сега оптимистично ни звучи фотоизложбата „Дунав – истинската река”. Може би поради липсата на друга. Независимо от негативите, правителствата на България, Румъния, Молдова и Украйна са се споразумели за създаване на зелен коридор – Долен Дунав. Какво означава това?
Всяка пролет WWF провежда изследователски експедиции на нашия и румънски бряг, като следи състоянието на водата, бреговете, застрашените видове птици от изчезване, които не са малко. А също така и есетровите дунавски риби. Работят за опазване на островите: Ковачев, Козлодуй, Алеко, Есперанто. Възстановени са крайречни местообитания, за да се осигури безопасността на хората, обитаващи района. Не е забравено и блатото Кайкуша в природен парк „Персина” край Белене. В новите планове на ЕС река Дунав вече е обозначена като „Транспортен коридор 7”, успоредно с това WWF настоява пред всички заинтересовани: „Да пригодим корабите към реката”, а не реката към корабите.” Въпросът опира до там реката да не се превърне в транзитен канал с унищожени природни ресурси, борейки се за защитени зони, възстановявайки стари корита на реки и разширени граници за опазване на флората и фауната в цялата крайбрежна зона.
Тази изложба е била в редица градове на България, а сега идва от столицата Букурещ. Може би това е бил поводът в балчишката УБГ да присъства Н.П. посланика на Румъния в София г-н Антон Пъкурецу, заедно с културното аташе Григор Герчану, като първият провокативно (не само според мен), каза пред всички: „Изложбата си е в „къщи” – тук в Балчик”. Това изказване е многозначително, защото мисля, че и моята къща се намира в моето отечество. А при негово превъзходителство това е възможно, ако има българска жилка.
Вярвам и съм убеден, че Н.П. е останал приятно впечатлен от старателно подредената експозиция от балчишките ботаници, разказваща с исторически факти за строежа на лятната резиденция пред близо 100 години от тяхната румънска кралица англичано-рускинята Мария. Не знам защо няма подобна експозиция за периода 1916-1940 г., както и епохалния труд на академик Даки Йорданов, А. Минчев, Н. Момчилов, които са превърнали резиденцията в прекрасен парк.
Днес личи трудът на ботаниците за отличното стопанисване на УБГ. Изложбата е намирала своето подходящо място. Как да не останеш възхитен от този факт.
Георги ЙОВЧЕВ