За един юбилей
Sep 2nd, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАПетя Петкова (втората вляво), заедно с колегите си Катя Стоянова, Георги Горчев и Мария Миркова в санаториалното училище в Тузлата.
В далечната 1967 г. ,на 16 септември, пристигнах в Тузлата – Балчик, където бях назначена в току-що откритото санаториално училище. Посрещна ме директорката Керанка Генчева, хубава, любезна жена, с очила и прическа, с които ми заприлича на поетесата Леда Милева, каквато я познавах от учебниците по литература. В учителската стая, която тогава беше и стая на директора, се запознах и с другите колеги – Петя Петкова, Мария Миркова, Славка Чакова, Генчо Харизанов, Георги Горчев, Катя Романова и др., все млади, весели, ентусиазирани. Бяха преминали само седмичен курс –обучение за работа с болни деца, но изглеждаха спокойни и уверени. И това ми помогна да преодолея първоначалния шок /не е силно казано/ от вида на учениците, преболедували детски паралич, с много трайни физически увреждания, с наранена психика, с наболели сърца от раздялата с родителите. Все проблеми, които трябваше да се преодоляват в действие.
И тук огромна роля играеше упоритостта и взискателността на директорката Керанка Генчева, за която не съществуваха непреодолими неща, невъзможен беше отказът от поставените задачи. С огромна положителна енергия тя владееше малкия учителски колектив, за да се създаде нужната атмосфера сред децата, за които учителите бяха и родители, и приятели, и преподаватели. Керанка Генчева правеше всичко възможно да осигури нормален учебен процес с модерни технически средства, с нагледни материали, кабинетите по химия и физика бяха оборудвани за опити, а по-късно изцяло се премина на кабинетна система. Още по-големи усилия тя положи за осигуряване не само пълноценно обучение на учениците от 1-8 клас, голяма част от които имаха сериозни пропуски на учебен материал, заради продължителни отсъствия. Много се направи и за възпитанието на децата, лишени от родителски грижи и внимание, за емоционалната им стабилност и естетическо възпитание. И всичко това в условията на строгата затвореност и изолираност на училището, на много честата карантинност и забрана, налагани заради сигурността на децата. Ето защо Керанка Генчева изискваше от учителите дейност с богата възпитателна програма в извънучебно време – вечери по предмети, празници, чествания, срещи с общественици и хора на изкуството. Доста труд се налагаше да положат учители и възпитатели по новогодишните празници, патронния празник, който се превръщаше в седмица, а юбилейно и в месец, Седмицата на детската книга. Дори и Стефчо Данаилов, гост на такава седмица, беше добре почерпен с прекрасен сладкиш на Петя Петкова. А тя, любима начална учителка, усмихната, винаги в добро настроение, модерна и красива, внасяше в учителския колектив усета си към естетичното, красивото, артистична и трудолюбива. Настъпваше истинска трагедия за четвъртокласниците и, когато трябваше да преминат в пети клас и всяко междучасие я чакаха да излезе от класа си, за да се скарат на първокласниците да я слушат.
Години, години! Колко труд, усилия, упоритост и воля бяха нужни на Керанка Генчева, за да се построи новата сграда на училището, модерно да се обзаведе, с голяма кинозала и да бъде като слънчева градина, с много цветя. Да бъде винаги топло и уютно.
Години… до пенсионирането. А след това, май повече от 17 години, Керанка Генчева е председател на Клуба на учителите – пенсионери, където, както и е присъщо, се стреми да не секва у възрастните хора интереса към учебното дело, към обществения живот в Балчик, внася разнообразие в ежедневието им с интересни срещи, разисквания, екскурзии, празници. Най-таченият, разбира се, е 11 май.
В нашия град хората помнят и изявите на красивата и талантлива Петя Петкова в читалището, където тя изигра вдъхновено десетки театрални роли с талант. Толкова участия в театрални прегледи у нас и в чужбина, чак в Япония. И толкова награди!
Защо ли разказвам точно за двете? Защото те навършват 80 години. И зная, няма да ми се разсърдят, че разкривам това /нали дамите нямат възраст/, защото съм убедена, че се гордеят с годините си. Изпълнили са човешкия си дълг – семейства, деца, внуци, в професията си, в обществото. А, сигурна съм, че имат още мечти, които ги очакват. Пожелаваме им да ги постигнат. Нека са здрави и щастливи! И горди със своите 80 години.
Мария АНДРЕЕВА
Петя Петкова (втората вляво), заедно с колегите си Катя Стоянова, Георги Горчев и Мария Миркова в санаториалното училище в Тузлата.