ЦДГ “Първи юни” с. Оброчище първа стартира участието си в програма “Коменски”
Aug 22nd, 2012 | От Marusia | Category: ДРУГИПърва в община Балчик детска градина “Първи юни”в с.Оброчище, стартира участието си в спечелен проект по секторна програма “Коменски” към Центъра за развитие на човешките ресурси, програма “Учене през целия живот”-”Пътуване в света на книгите“ . Този проект обединява учители , деца и родители от 4 европейски държави: Румъния, Турция, Испания и България. Идеята на проекта произтича от позабравеното или по малко отделено време от страна на родителите за четене на приказки у дома с децата. Целта на проекта е повищаване на осведомеността на родителите ,принадлежащи в четирите институции, партньори в проекта за ролята на четене на книги в ранното детство и за това колко важно е то да стимулира и поддържа интереса на децата за четене , като се започне от периода в детството, в който се полагат основите на езика на детето с приоритет на детската литература, като най-подходящото средство за комуникация с вселената на детето и гарантиращ ефект в следващите стъпки на образователния процес.Обявен беше старт на проекта с проведения педагогически съвет на 16.09.2011г. от г-жа Русанка Йорданова-директор при ЦДГ“Първи юни“. Сформиран бе екип от 7 учители, които да работят с общо 56 деца и техните родители. Ръководител на проекта е главен учител Румянка Иванова.
През месец септември беше сформиран училищен екип за управление на проекта. Ситуирана бе комисия за изработване на критерии за подбор на учители за включване в мобилностите. Открити бяха клубове «Коменски» и кът «Коменски».Бяха разгледани предложения за лого на проекта.
През месец октомври учителите събираха информация за любими приказки и подходящи картинки за изработване на „домашна книжка“. На втория етаж се оформи и стая на „Коменски“. Започна подготовка от страна на екипа от учители по първата мобилност в страната координатор гр.Крайова Румъния. Изработени бяха много и най разнообразни подаръчета за нашите домакини в партньорството.Изготвени бяха необходимите документи по пътуването до Румъния.
В началото на месец ноември бяха запознати родители и колеги с резултатите и проведените дискусии по време на първата мобилност в страната координатор Румъния. На родителите бяха раздадени въпросник „Насочващо интервю“, в който те изразиха своето мнение и отношение.
През месец декември стартира уебсайтът на проекта, разработен от българския екип http://programa-komjenski.webnode.com/
Акцентът през този месец бе проучването на проблемите, които възпрепятстват четеното на приказки у дома на детето. Главна причина за това , се оказа ниския социален статус на някои от семействата в кв. „Младост“.Много от родителите нямат средства да отделят за закупуването на книжки с приказки. На родителите беше предложено , да заемат книжки от детската градина или местната библиотека. Заедно с част от родителите и децата от подготвителна група беше посетена местната библиотека , като децата видяха ,как биха могли да си заемат книжки ,, като преди това бъде издаден читателски картон. На децата бе обяснено , как трябва да се пазят книжките и върнати в определения срок.
Темата на проектните дейности през месец януари интервюиране на родителите за личната им мотивация и се насърчат и практикуват дейности свързани с четене на книги с децата. Децата и техните родители бяха въвлечени в идеята да рисуват моменти от прочетена приказка , като бе подредена изложба в специално оформената стая „Коменски“.
През месец февруари наши бивши ученици а в момента второкласнициподготвиха книжки с приказки за своите приятели от детската градина. При гостуването си в детската градина , те ги показваха и четяха а нашите малчугани слушаха със затаен дъх и от очичките им бликаше радост ,че батковците и каките са им на гости.
През месец март се проведе родителска среща съвместно с родители, деца и учители. На срещата бяха обсъдени резултатите от проектната дейност, като бяха дадени насоки за по-добра резултатна съвместна дейност. Госпожа С.Кръстева , баба на Стефани ,прочете приказката „Който не работи не трябва да яде“ С помощта на възрастните децата анализираха съдържанието на прочетената българска народна приказка и осмислиха поуките от нея. Джесика , дете от втора група изказа мнение ,че който не учи също не трябва да яде“За радост на всички присъстващи стана ясно , децата възприемат труда и ученето кото ценности.
Продължи работата по обощаването на отоговорите по предложения към родителите въпросник „Насочващо интервю“ и изготвянето на изследователски доклад.
Изработени бяха отново малки красиви подаръчета за предстоящото пътуване по втората мобилност до гр.Айдън Турция.
След завръщането си организирахме среща,с родители и колеги на която участниците във визитата показаха презентации, разказващи за преживяното, като споделиха своите впечатления.
През месец април екипа от учители , започна работа по препоръките обсъдени от страните в партньорство, за задоволяване на желанията на родителите и стимулиране на техния интерес да се включват в дейностите , свързани с четенето на приказки с децата.
От нашия екип бяха приети единодушно няколко препоръки , като най успешни и бяха практикувани в нашата работа в детската градина.
За срещата по третата мобилност в гр.Жирона Испания беше изготвена презентация с подбраните препоръки и снимков материал по тях.
Отново учителския колектив подготви малки подъръци за партньорите ни от Испания.
През месец май учители , родители и деца се включиха масово в акцията „Да почистим България за един ден“ .
Осъществи се третата мобилност до град Жирона Испания, на която бе представена презентация за работа по предложените препоръки.
След завръщането си организирахме среща, на която участниците във визитата показаха презентации, разказващи за преживяното и споделиха своите впечатления.
През месец юни се проведе хепънг „ Аз умея да се веселя“. Децата претвориха в роли приказките“Дядовата питка“ и “Градината на царя“.
Резюме на проекта:
Основна цел на проекта е обменът на педагогически практики, чрез които децата да бъдат насърчавани да работят за повишаване на своите знания и умения. Представяйки поинтересен и атрактивен начин свои любими произведения от художествената литература чрез изразните средства на различните изкуства (слово, изобразително изкуство, театър, музика, фотография и др.) и ИКТ, децата и техните родители преоткриват книгите като съществен източник на информация, подобряват значително езиковите си компетенции, развиват своето въображение и творчески заложби. В хода на проекта усвояват знания и умения, изключително полезни и потребни за бъдещата им личностна реализация: научават се да отстояват своето мнение, но и да зачитат чуждото, да комуникират свободно, да приемат и да се отнасят с уважение към различните от тях хора. Възприемат себе си като граждани на Европа, осмислят многообразието от европейски езици и култури като ценност, а не като пречка за едносъвместно съжителство в общия ни европейски дом. Учителите обогатяват педагогическия си опит не само с полезни идеи, зародили се по време на семинарите, а и с работещи методи, практики, политики,учебни програми, прилагани успешно в други образователни системи.Към настоящия момент част отцелите на проекта са постигнати. Осъществени са 3 партньорски срещи (вРумъния,Турция и Испания), които поставиха началото на едно изключително ползотворно сътрудничество. Реализирани са и следните крайни продукти: Насочващо интервю, доклад, презентация , драматизации, танцови постановки. Те ще бъдат използвани като нагледни дидактическисредства в ситуациите по различни учебни дейности и ще гарантират продължителното използваневъв времето на резултатите от проектa.
Румянка Иванова – главен учител при ЦДГ“ Първи юни“ с. Оброчище общ.Балчик