ХV Национален преглед на любителските състави на хората от третата възраст
Aug 8th, 2012 | От Marusia | Category: В РЕГИОНАГрад с отворени врати
Ти Балчик си нежна ласка –
слънце, обич и мечти
вечен пристан на творците
град с отворени врати.
Белите скали сребреят
в морско сините води
те са бисера безценен
с които Господ те дари.
Ех, Балчик, Балчик ти личен
в залив морски екзотичен.
В каменните ти чешми
пеят изворни води.
Цонка Сивкова
От дълбока древност Балчик се слави със своите пищни тържества, които населението е устройвало в чест на Бог Дионис, наричани „ Дюнзий”. И днес, векове след онова време, Балчик се слави със своите музикални празници.Тоя ден течаха два фестивала фолклорен и класически. Цяла седмица в града ни се провеждаше фестивалът Дни на класиката в Балчик. На откритата сцена „Мистрал” край брега на морския залив, балчиклии и гости на града бяха омагьосани от изпълненията на български и европейски диригенти, музиканти и изпълнители. Приливът от нежна музика се сля с тихите води на морето и докосна сърцата на хората.
В ранното утро на 4 август 2012 година вятърът беше гальовен преди парещите лъчи на слънцето. Тиха музика се носеше от „Ехото” към центъра на града, където гости от Балкана се разпяваха с песен за Балчик. Беше оживено, празнично, забавно. Спираха автобуси. Усмивки сияеха по лицата на хората, облечени в национални носии, които бързаха към отворените врати на читалище „ Паисий Хилендарски” в град Балчик. Тук, в тоя ден, на това място се провеждаше фолклорният фестивал. В него участваха 65 самодейни състава от цялата страна и общината. Приветствие към гостите и участниците поднесоха председателят на Областния съвет на пенсионерите гр. Добрич г-н Марин Драгнев. Председателят на Общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004 Балчик г-н Ангел Събев -: „Уважаеми приятели, изминаха 15 години от създаването на Националния преглед на художествената самодейност Балчик, които преглед полека-лека се превърна в събор надпяване на хората от третата възраст. Той е предпочитан от гости самодейци от почти цялата страна, за което ние се радваме и се гордеем. Чудотворен е изворът на живата вода непресъхващ и вечен, каквато е българската песен вечно млада, и неостаряваща…”
Водещата г-жа Димка Малева откри фолклорният фестивал с топлите думи : „ Добре дошли приятели приятели да имаш е богатство!, ето защо ние, балчиклии, сме най-богати, защото имаме Вас приятели, от всички краища на България. Добри дошли в Белия град, защото Вие сте хората, които пеете, творите и оставате в наследство най-ценното на поколенията след себе си – песента….”
Домакините, Общинският хор на пенсионерите в гр. Балчик, с ръководител Тодор Тодоров и съпровод на акордеон от Иван Малев, откриха фестивала.
След тях на сцената запя фолклорната група „Надежда” от град Габрово с ръководител Стефка Карапенева. За изненада на публиката те запяха песен за Балчик. Обещаха ни, че тази песен ще пеят на всички свои концерти из страната защото обичат Балчик. Не случайно е изпълнението на песента. Известната габровска композиторка Стефка Карапенева, автор на над 250 песни казва : „ Моят храм е планината, която ме възражда и вдъхновява, а музиката е тръпка като любовта”.
От години тя пише музика по мои стихове, които съм написала с много обич, за морето и Балчик.
Фестивалът продължи през целия ден, пъстър, разнообразен и красив. Между везаните български носии се отличаваха „ Синьо белите” от „Бяло цвете” и „Неспокойни вълни”, впечатляващи с визията си. „ Те грабват очите и сърцата на зрителите” както казва главното жури на скоро преминалият международен фестивал в Перник.
Всички колективи бяха в особено добра форма и дадоха всичко от себе си.
В края на деня групата за изворен фолклор при НЧ „Просвета” село Соколово с ръководител Стаматка Кирилова с ангелогласните си изпълнения и с кръшните хора и ръченици на танцовия състав при същото читалище с ръководител Кольо Колев вдигнаха градуса на настроението, което заля и залата.
Късно вечерта г-жа Малева обяви фестивала за закрит и покани желаещите от публиката на сцената. Всички с много заряд и преливащо настроение разтърсиха с песни и танци сцената на читалището в центъра на Балчик.
Цонка СИВКОВА
Ревностните пазители на традициите
Да им завиди човек на търпението, волята и желанието, с които са въоръжени възрастните българи. Скътали в рамките на спомена всичко, което са чували и научили от бабино време, сега го пренасят като чуплив дар през времето на забравата. С такъв трепет искат да го предадт и на своите внучета.
Да не забравяме, че тази 2012 г. е световна, точно в тази насока. Нека децата не забравят „Днес каквото баба ме научи, ще предам на свойто внуче”. Това усетихме и на сцената в НЧ „П.Хилендарски” гр.Балчик, събота, 4 август. На този ден се проведе Националният преглед на любителските състави на пенсионерските клубове. Списъкът за участие бе дълъг. От 9.00 ч. до 18.00 ч. се лееха песни от цяла Североизточна България, та чак до Балкана.
Цъфна българската земя от носии и багри. Очите ти се просълзяват от умиление и от българското слово, което говори с мелодия, дошла с ехото на времето. Те ни пренасят къде ли не – на хорото, вечният кръг на българите; на седянката при моми и момци, символ на трудолюбието; сред просторната житница на България – Добруджа и нейните работливи хора, добри и кротки добруджанци; сред бунтарите на Балкана – вечни защитници на българщината; на мегдана по села и градове, с гайди, кавали, тъпани и акордеони.
Сред специфичния неравноделен такт на народната ни музика се провираха като морски бриз и нежните лирични песни с шлагерно звучене. Много красота и пробуждане на забравени чувства от младостта имаше в семейния дует Иванови от Плиска. Макар и на такава възраст, гласовете им са толкова приятни за слушане. Съставът от Кипра,Варненско, също бе много различен от другите. Аранжировката на авторските песни, които слушахме за първи път, ни накара да замълчим, като че ли релаксирахме. Клубовете от Габрово и Дряново са открили подходяща сцена и публика за своите изпълнения, които носят полъха на градската среда. Прави впечатление, че на сцената се появяват и мъжки певчески групи. Чест и почитания на смелчаците. С изпълненията си те демонстрират, че мъжете са винаги патриотично настроени за опазване на националните ни ценности.
Емблематичната българска песен „Хубава си, моя горо”, изпълнена прочувствено от групата на клуб „Възраждане” Балчик, ги изкачи на почетно място в стълбицата на фестивала. Ръководителката им Невелина Георгиева и тази година демонстрира нещо ново – използва диск при съпровода, за да може с дирижиране да извае песента до съвършенство, с което да въздейства максимално върху душевния мир на слушателя. За бардовете от Варна може да се кажат само хубави неща. Те изпълняват песни от нашето време.
На сцената в Балчик всички пенсионери – изпълнители показаха, че българите са потомци на Орфей и са от гласовити, по-гласовити. Върви им народното пеене, градският шлагер, закачката, задявката, но никога не се отклоняват от извора. Това го доказват и доста от съставите – Соколово, Гурково, Оброчище, Добрич, Александрия, Кубрат, Разград и др.
Общо взето всички състави показаха, че са пораснали, както в своята визия на сцената, така и в изпълненията си. Нямаше група, която да не заслужава аплодисменти. Общинският пенсионерски хор, с диригент Т.Тодоров, с подбора на песните и музицирането им, представени конкурентно, бяха приети с разбиране от публиката.
Възрастните хора не се изплашиха от сахарската жега. Готови бяха до край да се раздават, стига да има кой да ги слуша.
Ще ги чакаме отново догодина. Балчик е отворена сцена за всички.
Пенка ДИМИТРОВА